REKLAMA

Posiadanie i wykorzystywanie zbiorników na deszczówkę to sprawdzony sposób na oszczędne i świadome gospodarowanie wodą. Nie tylko chodzi tu o ekologię i oszczędzanie wody, ale również o zmniejszenie wydatków na wodę. Każdy dobrze wie, że z roku na rok jest ona coraz droższa i nic nie wskazuje na to, by ten negatywny trend miał się zmienić. Pojemnik na deszczówkę pozwala na gromadzenie wody deszczowej i wykorzystywanie jej wtedy, kiedy jest ona potrzebna. Z dobrodziejstw takiego rozwiązania zdają sobie sprawę nie tylko właściciele gospodarstw rolnych, ale także przydomowych ogródków i innych terenów zielonych wymagających nawadniania. Jakie zalety warto wziąć pod uwagę, decydując się na zbiornik na deszczówkę?

 

Zastosowanie zbiorników na deszczówkę

 

To, na jaki zbiornik na deszczówkę zdecyduje się właściciel działki, zależy od ilości wody, jaka ma być zebrana i wykorzystana. Zbiorniki na deszczówkę podziemne przeznaczone są do użytku w gospodarstwach rolnych, gdzie niezbędne jest wykorzystanie wody w ogromnych ilościach. Właściciele przydomowych ogródków i działek mogą wybrać stosunkowo tanie naziemne pojemniki na deszczówkę. Tu pojemność 200-300 litrów będzie wystarczająca, a zbiornik można kupić już od 200 zł wzwyż.

 

Jakie są zalety zbierania deszczówki?

Jedną z największych zalet zbierania deszczówki jest oszczędność. Zbiornik na deszczówkę pozwala na zbieranie wody w czasie deszczu oraz wykorzystanie jej zgodnie z bieżącymi potrzebami. To z kolei umożliwia wymierne zmniejszenie opłat za wodę.

Aspekt ekonomiczny to jednak nie wszystko. Każdy właściciel działki, ogródka czy gospodarstwa rolnego wie, jakie problemy niesie ze sobą susza, która jest szczególnie dotkliwa podczas letnich upałów. W takiej sytuacji zbiorniki na deszczówkę pozwolą na zebranie wody, która okaże się nieodzowna podczas suszy. Warto przy tym pamiętać, że deszczówka jest miękka i bardziej przyjazna dla roślin niż woda z kranu.

Zbiornik na wodę deszczową może także ochronić budynek, przy którym się znajduje. Podczas dużej ulewy stanie się buforem, który nie tylko zbierze deszczówkę, ale także uchroni piwnicę przed zalaniem.

 

Podsumowanie

 

Zbiorniki na deszczówkę to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania, które mogą przydać się do nawadniania dowolnego terenu zielonego – działki, ogrodu lub gospodarstwa rolnego. Będą udaną inwestycją przynoszącą wymierne korzyści i pozwalającą na korzystne gospodarowanie wodą zebraną podczas deszczu i gotową do wykorzystania w każdej chwili.