Dotarcie do poszkodowanych i rannych oraz ich ewakuacja z trudnego i eksponowanego terenu to podstawowy temat szkoleń prowadzonych przez ratowników GOPR dla żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

REKLAMA

Pierwszych blisko 30 żołnierzy ze 133 batalionu lekkiej piechoty
w Cieszynie zakończyło właśnie szkolenie w Szczyrku. Jak podkreślają, zdobyta wiedza jest dla nich bezcenna, gdyż ze względu na położenie batalionu i charakterystykę terenu w jakim się znajdujemy, zdobyte umiejętności mogą być niejednokrotnie wykorzystane. 

Co ważne mają one swoje zastosowanie zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Podczas szkolenia żołnierze dowiedzieli się nie tylko jak transportować rannych, ale i ciężki sprzętu w trudnym terenie zarówno w zimę z wykorzystaniem nart jak i w lato z wykorzystaniem sprzętu wspinaczkowego. 

Dzięki temu, że wiedzę przekazują im najbardziej doświadczone w tej dziedzinie osoby czyli ratownicy GOPR, którzy w praktyce doskonale wiedzą jak działać w sytuacji gdy trzeba nieść pomoc poszkodowanym zdobywana przez żołnierzy wiedza nie jest jedynie suchą teorią a ćwiczone sytuacje są wzięte z życia. 

Jak przyznają żołnierze najtrudniejsze jest przede wszystkim działanie w stresie i pod presją czasu, szczególnie w niskich temperaturach i w trudnym terenie, dlatego tak ważne jest częste szkolenie by pewne działania weszły dosłownie w krew. 

Obecnie w szeregach 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 1 400 żołnierzy, w tym ponad 400 w 133 batalionie lekkiej piechoty w Cieszynie.