REKLAMA

Opiekunowie często zadają sobie pytanie, jaka karma dla psa jest najlepsza? Co powinno znaleźć się w jej składzie oraz czego możemy dowiedzieć się z etykiety zamieszczonej na opakowaniu. Poznaj odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez opiekunów psów!

Jaka karma dla psa będzie najlepsza? Z jakim składem?

Przy zakupie karmy dla psów powinniśmy kierować się takimi kryteriami, jak wartość odżywcza, strawność i smakowitość. Jaka karma dla psa będzie najlepsza? Pełnoporcjowa, czyli zapewniająca zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wytyczne żywieniowe dotyczące komponowania składu karm dla psów są opracowywane przez ekspertów Europejskiej Federacji Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych (FEDIAF). 

Co powinna zawierać karma dla psa oprócz białka, tłuszczów i węglowodanów? Jeśli chodzi o witaminy, które powinny znaleźć się w karmie dla psa, należą do nich: witaminy A, D, E, K, a także witaminy z grupy B. Z kolei minerały, które są psu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania to: wapń, cynk, selen, fosfor, potas, sód, żelazo, mangan, jod, miedź, magnez oraz chlor. Pamiętaj jednak, że zapotrzebowanie zwierzęcia na mikro- i makroskładniki  różni się w zależności od jego wieku, stanu zdrowia, rasy i masy ciała. 

Etykieta karmy dla psów – czego możemy się z niej dowiedzieć?

Z etykiety karmy dla psów możemy dowiedzieć się m.in.:

 • czy pokarm jest uzupełniający, czy pełnoporcjowy;
 • dla jakich psów jest przeznaczony (rasy małe/średnie/duże, a także szczenięta/psy dorosłe/psi seniorzy);
 • jaka jest analiza chemiczna pokarmu;
 • jaki jest skład pokarmu;
 • jaka jest data jego przydatności do spożycia;
 • jaka jest masa netto pokarmu;
 • jakie jest prawidłowe dawkowanie karmy.

Są to ważne informacje, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o wyborze karmy dla psa. Pamiętaj, że składnik, który ma największy udział w karmie, znajduje się na pierwszym miejscu. Niemałe znaczenie ma również prawidłowe dawkowanie karmy – taka informacja ułatwia nam podawanie pupilowi prawidłowej ilości pokarmu w ramach pojedynczego posiłku. 

Skład karmy – na co zwracać uwagę?

Deklaracje dotyczące składników stanowią ważną część informacji o jakości pokarmu. Informują nas m.in. o proporcji użytego składnika głównego. Wyróżniamy sześć poziomów deklaracji składnikowych:

 1. Pokarm o aromacie kurczaka – 0% kurczaka, smak pochodzi z substancji aromatyzującej.
 2. Pokarm o smaku kurczaka – zawartość kurczaka wynosi więcej niż 0, ale mniej niż 4%.
 3. Pokarm zawierający kurczaka/z kurczakiem – zawartość kurczaka wynosi minimum 4%, ale maksymalnie 14%.
 4. Pokarm bogaty w kurczaka/o wysokiej zawartości kurczaka – zawartość kurczaka wynosi minimum 14%, ale maksymalnie 26%.
 5. Danie z kurczakiem/kurczak menu – zawartość kurczaka wynosi minimum 26%.
 6. Pokarm wyłącznie z kurczaka – jedynym źródłem mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego jest kurczak.

Kurczak jest tu oczywiście jedynie przykładem. Warto pamiętać, że jeśli widzimy informację „karma z kurczakiem”, jest to dla nas znak, że pokarm zawiera od 4% do 14% kurczaka, a nie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w ogóle. Deklaracja na opakowaniu dotyczy jedynie wersji smakowej pożywienia, zawartość mięśni zwierzęcych i podrobów jest natomiast zdecydowanie wyższa, niż 14%. Tego typu karmy dla psa są zatem produktami, którymi warto się zainteresować. Jeżeli mamy wątpliwości, jaka karma dla psa będzie najlepsza, możemy zasięgnąć porady doświadczonego dietetyka lub lekarza weterynarii.