REKLAMA

Przestrzeń biurowa to miejsce o specyficznym charakterze. Z jednej strony kluczowe znaczenie ma ergonomia pracy i profesjonalizm, z drugiej coraz częściej widać odejście od klasycznych, szarych biur, które mogą wydawać się nieco bezosobowe. Co ciekawe, wielu psychologów udowadnia, że im bardziej przyjazne otoczenie, tym zapał do pracy wzrasta, co sprawia, że lepsza staje się także jej efektywność. Jak zatem urządzić funkcjonalne biuro, w którym chce się pracować?

Kreatywność w miejscu pracy

Przyjazna kolorystyka, wszechobecna roślinność i przestrzeń – to czynniki, które sprawiają, że czujemy się lepiej. Potwierdzają to także badania, zgodnie z którymi obecność zieleni poprawia nasze samopoczucie. Dlaczego nie zadbać o nie również w pracy? W biurze spędzamy przecież znaczną część dnia. Klasyczne biurka oczywiście okażą się przydatne – pewne rozwiązania sprawdzają się niezależnie od mody czy okoliczności. Niemniej, warto postawić na detale, które mogą pobudzić kreatywność. Co może do nich należeć? Na przykład tablica kredowa, a nawet więcej – ściana pomalowana farbą kredową. Dlaczego nie zapisywać swoich pomysłów na ścianie? To z pewnością o wiele ciekawsze niż zwykły notes. Nie ulega jednak wątpliwości, że artykuły biurowe okażą się konieczne. Kolorowe karteczki są jak najbardziej na miejscu – im weselej, tym lepiej.

Ergonomia to podstawa

Kreatywna przestrzeń nie oznacza, że może panować w niej bałagan. Wręcz przeciwnie – ergonomia w miejscu pracy jest ogromnie ważna i należy przykładać do niej wagę. Przede wszystkim zadbać trzeba o odpowiednie ustawienie biurek i wygodne krzesła. Ustawienie ekranu komputerowego także ma znaczenie, powinien on znaleźć się na linii wzroku. Optymalna odległość oczu od monitora wynosi ok. 40-75 cm. Istotne jest również, aby wybrany fotel miał możliwość regulowania wysokości czy odchylenia oparcia i ustawienia podłokietników. Tego rodzaju aspekty dobrać trzeba pod kątem wzrostu. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie akcesoriabiurowe-1-1024x683.jpg

Co istotne, bardzo ważne jest aby w pozycji siedzącej, stopy znajdowały się w całości na podłodze. Jak pokazują statystyki, aż 77% pracowników siedzi ze skrzyżowanymi nogami – to duży błąd. Taka postawa najczęściej sprawia, że się garbimy, a od tego już krótka droga do skrzywienia kręgosłupa i bólu pleców. 

Wszystko pod ręką, czyli przydatne akcesoria biurowe

Nic tak nie potrafi rozdrażnić i wybić z rytmu, jak brak niezbędnych akcesoriów  biurowych do pracy. Wpadłeś na świetny pomysł i chcesz go zapisać, ale wszystkie kartki w Twoim notesie są zapisane? Skończyły Ci się samoprzylepne karteczki? A może akurat nie masz żadnego działającego długopisu? Takie drobnostki także mają znaczenie. Właśnie dlatego przynajmniej raz w tygodniu, warto robić krótki przegląd używanych akcesoriów biurowych. Nie zajmie on wiele czasu, a pozwoli uniknąć stresujących sytuacji. Przydatne artykuły biurowe to m.in.: flamastry, segregatory, przyborniki na biurko, teczki na dokumenty, a także wszelkiego rodzaju notesy. Jeśli szukasz tanich akcesoriów biurowych, to zakupy zrobić możesz online. W ten sposób szybko uzupełnisz swoje zapasy i jednocześnie zaoszczędzisz

Jakie kolory do biura wybrać?

Biuro to przestrzeń, w której najczęściej dominujące kolory to biel i szarość. Z pewnością taki wybór jest bezpieczny, jednak niekoniecznie najlepszy, zwłaszcza gdy z nim przesadzimy. Zbyt duża ilość szarości może nawet przygnębiać. Ponadto, wiele zależy od branży. Jeśli istnieje potrzeba pobudzenia kreatywności, to warto postawić na nieco żywsze barwy, takie jak m.in. pomarańcz czy czerwień. Tam, gdzie niezbędne będzie zwłaszcza skupienie, czyli np. w sali szkoleniowej, warto postawić na odcienie niebieskiego lub zielonego. Kolory te mają właściwości uspokajające. 

Na funkcjonalne biuro składa się wiele czynników, od jego wyposażenia, po kolory ścian. Warto o tym pamiętać przy jego urządzaniu.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement