REKLAMA

Założenie małej firmy to dopiero początek drogi do sukcesu. Obecnie na rynku istnieje wiele jednoosobowych działalności gospodarczych lub freelancerów współpracujących z kilkoma przedsiębiorstwami. Czy osoby prowadzące tego typu firmy muszą korzystać z usług biur rachunkowych, czy też mogą zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości? Każde z powyższych rozwiązań ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto o nich pomyśleć i wybrać takie, które będzie odpowiadać posiadanej działalności, aktualnym potrzebom i możliwościom finansowym.

 

Blaski i cienie samodzielnej księgowości?

Jednoosobowa działalność gospodarcza najczęściej łączy się z wystawianiem niewielu faktur. Wówczas można pomyśleć o samodzielnym prowadzeniu ewidencji księgowej. Zmusza to do poznania kilku podstawowych przepisów, nauczenia się prawidłowego zarządzania firmą, skrupulatności oraz utrzymywania porządku w dokumentacji. To także spora oszczędność – dostęp do programu księgowego jest dużo tańszy niż obsługa zapewniana przez biuro rachunkowe.

Niestety, rozwiązanie to ma swoje wady. Najważniejszą z nich jest fakt, że to zawsze podatnik odpowiada za błędne rozliczenia lub nieprawidłowości w prowadzonej dokumentacji. Te z kolei mogą prowadzić do kontroli z Urzędu Skarbowego czy innej instytucji państwowej oraz otrzymania naprawdę wysokiej kary za nawet niewielką pomyłkę. Każdy wie, że takiej sytuacji łatwiej uniknąć, decydując się na doświadczonych i kompetentnych pracowników biura rachunkowego. To również lepsze rozwiązanie, jeśli przedsiębiorstwo się rozwinie – pojawią się nowi pracownicy, podwykonawcy i klienci.

 

Biuro rachunkowe dla małej firmy

Decydując się na biuro rachunkowe Lublin, warto wybrać takie, które prowadzi firmy z konkretnej branży. Jeśli prowadzimy przedsiębiorstwo transportowe, wybierzmy księgowego mającego doświadczenie w prowadzeniu firm transportowych. Dobrym pomysłem jest poproszenie zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy o polecenie konkretnego biura rachunkowego. Warto pamiętać, że reklama w Internecie nie świadczy o jakości oferowanych usług księgowych, ani o kompetencji, doświadczeniu i uczciwości biur rachunkowych promowanych w sieci.

Podpisując umowę z biurem rachunkowym, należy wybrać taki miesięczny abonament dla małej firmy, który będzie odpowiadał ilości obsługiwanych dokumentów. Pozwoli to na optymalizację kosztów prowadzenia księgowości i dopasowanie obsługi przez biuro rachunkowe do własnych potrzeb.