Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Wyjaśniamy krok po kroku

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Panele fotowoltaiczne powoli z atrakcyjnego wyboru stają się konieczną alternatywą. Coraz wyższe rachunki za prąd, nowe wprowadzane opłaty (np. opłata mocowa, opłata OZE od 2021 roku) sprawiają, że darmowa energia z fotowoltaiki jest jeszcze bardziej kusząca. Na ostateczną opłacalność inwestycji w fotowoltaikę wpływa jednak to, jakie panele słoneczne wybierzemy. A tych jest wbrew pozorom wiele różnych rodzajów. Poniżej przedstawiamy, czym kierować się przy wyborze paneli fotowoltaicznych i które ogniwa PV wybrać w danej sytuacji?

 

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Proces powstawania darmowej energii ze słońca wynika ze zjawiska fotowoltaicznego. Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które zbudowane są z płaszczyzny zewnętrznej, skupiającej promienie słoneczne oraz półprzewodników usytuowanych wewnątrz. Krystaliczne półprzewodniki krzemowe zmieniają swoje właściwości elektryczne pod względem padających promieni słonecznych. Zjawisko to związane jest z właściwościami pól elektrycznych i elektronów.

Ogniwa fotowoltaiczne umożliwiają całkowicie bezproblemowe pozyskiwanie energii elektrycznej za darmo. Cały proces przebiega bezgłośnie i bezinwazyjnie. Nie jest wymagana jakakolwiek ingerencja ze strony użytkownika. Nad poprawnością procesu czuwa podłączony do paneli falownik (inwerter), którego nadrzędnym zadaniem jest zamiana prądu stałego (generowanego przez ogniwa krzemowe) na prąd zmienny. Ten ostatni trafia następnie do gniazdek gospodarstwa oraz – przy użyciu licznika dwukierunkowego w instalacji profesjonalnej – do sieci energetycznej. Więcej na temat paneli fotowoltaicznych dowiesz się tutaj: ekofachowcy.pl/fotowoltaika/jakie-panele-fotowoltaiczne-wybrac-poradnik

 

Które panele fotowoltaiczne będą opłacalne? Trzy główne rodzaje

Jak wynika z przedstawionego powyżej schematu, efektywność energetyczna fotowoltaiki zależy w największej mierze od ogniw krzemowych. To w nich przecież zachodzi całe zjawisko fotowoltaiczne. Panele solarne mogą być jednak zbudowane z różnych komponentów. Ze względu na to kryterium wyróżnia się zasadniczo trzy główne rodzaje paneli fotowoltaicznych:

 

Rodzaj paneli fotowoltaicznych

Charakterystyka paneli

Panele monokrystaliczne

·       stworzone z pojedynczych kryształów krzemu

·       droższe, ale bardziej wydajne energetycznie

·       mają zazwyczaj ciemno-granatowy lub czarny kolor

·       panel składa się z ogniw kwadratowych, identyczne odbicie promieni z każdego miejsca panelu

Panele polikrystaliczne

·       Stworzone z różnych kryształów krzemu

·       Nieco mniej wydajne energetycznie, ale znacznie tańsze

·       Zwykle są w odcieniach koloru niebieskiego

·       Panel składa się z ogniw w kształcie prostokątnym, nierównomierne odbicie ze względu na zastosowanie różnych kryształów

Panele cienkowarstwowe (amorficzne)

·       Stworzone w innej technologii, bardzo cienkie, lekkie i zarazem elastyczne panele

·       Panele amorficzne są najmniej wydajne spośród wszystkich trzech rodzajów

·       Mniej wrażliwe na wysokie temperatury

·       Lepiej reagują na zacienienia

·       Stosunkowo tanie

Najczęściej wybieranymi produktami są panele fotowoltaiczne polikrystaliczne ze względu na opłacalność – relatywnie dobry stosunek między ceną inwestycji a efektywność gwarantującą wieloletnie oszczędności.

 

Jakiej marki wybrać panele? Panele chińskie na tle pozostałych

Kolejnym ważnym czynnikiem, który warto wziąć przy wyborze, jest historia i renoma producenta. Obecnie do najpopularniejszych producentów fotowoltaiki między innymi należą: JA Solar, LG Solar, LONGi, ML System (polska firma z Rzeszowa), Panasonic, QCells, LG, Selfa, Sharp, SolarWatt, AstroEnergy i SunPower. Wielu producentów wytwarza panele w Chinach, ale wbrew ewentualnym skojarzeniom negatywnym produkty te są najwyższej jakości. Bardzo często są lepsze od konkurencyjnych.

Oprócz tego, że chińskie panele całkowicie dorównują, a często nawet „wyprzedzają” pozostałych konkurentów, warto zwrócić uwagę na to, że decydująca jest nie tyle marka, co produkt. Tutaj zasada jest zgoła podobna, jak w przemyśle motoryzacyjnym. Nawet spośród aut najlepszych marek znaleźć można takie modele, którym udało się maksymalnie zawieść oczekiwania klientów (i vice versa). Wniosek: przy wyborze paneli fotowoltaicznych ważne jest sprawdzenie parametrów konkretnych ogniw danego modelu. Sama marka jest kwestią drugorzędną. Na witrynie Ekofachowcy.pl przygotowaliśmy dla Ciebie ranking najlepszych producentów fotowoltaiki. Kliknij tutaj: https://ekofachowcy.pl/fotowoltaika/faq/ranking/ranking-producentow-paneli-fotowoltaicznych/

Ile powinna wynosić efektywność energetyczna paneli fotowoltaicznych?

Każdy 1kWp odpowiednio zainstalowanej instalacji solarnej powinien dostarczać właścicielowi około 1000 kWh w skali roku. Efektywność energetyczna paneli może się jednak mocno różnić. Głównym czynnikiem warunkującym ten atrybut jest moc nominalna poszczególnych ogniw. Waha się ona w zakresie 220 – 400 Wp. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać zatem? Często, ale nie zawsze strategia polegająca na wyborze paneli o największej mocy się sprawdzi. Czasem korzystniej jest rozszerzyć instalację o kilka dodatkowych modułów niższej mocy, niż decydować się tylko na te wysokomocowe.

Na efektywność paneli fotowoltaicznych, czyli opłacalność inwestycji, wpływają także inne czynniki. Miejsce pod instalacje – nagruntową lub nadachową – musi być odsłonięte, ponieważ każde zacienienie powoduje drastyczne spadki efektywności (częściowo można ich uniknąć przy instalacji mikroinwerterów zamiast jednego falownika, ale jest to droższe). Ważna jest orientacja – panele powinny być zamontowane najlepiej w kierunku południowym. Możliwa jest też instalacja na zachód lub wschód. Unikać należy strony północnej.

 

Gwarancja działania fotowoltaiki oraz gwarancja na uzysk

Ostatnim z najważniejszych czynników potrzebnych do analizy opłacalności poszczególnych modeli paneli jest gwarancja. Tutaj jednak należy rozróżnić kilka pojęć, ponieważ czym innym jest „gwarancja działania”, a czym innym „gwarancja na uzysk”.

Pierwszy termin, gwarancja działania, oznacza okres, przez który dany panel musi poprawnie działać. W przeciwnym wypadku można zwrócić go do producenta celem naprawy bądź wymiany. Uwaga: odpowiednie działanie nie oznacza jednak pracy przy identycznej mocy. Naturalne jest, że wszystkie panele z czasem tracą odrobinę mocy.

Z powyższego powodu przy poszukiwaniu, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, warto wziąć pod uwagę również gwarancją na uzysk. Parametr ten określa minimalną wydajność panelu słonecznego na dany okres czasu. Dobrze więc, gdy obydwie gwarancje są jak najwyższe. Szukając paneli fotowoltaicznych, lepiej będzie wybrać taki, którego gwarancja standardowa obejmuję 15, 20 lub najlepiej 25 lat. Jednocześnie trzeba sprawdzić, czy gwarancja na uzysk jest na odpowiednim poziomie. Wysokiej  jakości panele fotowoltaiczne mają gwarancje na uzysk rzędu 85% – 93% mocy w przeciągu 25 lat.

 

Wybór instalatora paneli fotowoltaicznych też jest bardzo ważny

Na koniec warto jeszcze wskazać jeden dodatkowy czynnik – instalatora paneli. Firma realizująca wykonanie inwestycji powinna mieć dobrą renomę na rynku i doświadczenie. Niewłaściwe zainstalowanie paneli fotowoltaicznych będzie niezwykle kosztownym wypadkiem, dlatego konieczny jest wybór profesjonalistów. Na szczęście można sprawdzić renomowane firmy za pomocą porównywarek i rankingów, które znajdziesz na stronie.

Jeśli szukasz informacji na temat dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej, koniecznie zobacz nasz obszerny artykuł na ten temat: https://ekofachowcy.pl/fotowoltaika/dofinansowanie-do-fotowoltaiki

undefined

agencja

Recent Posts

Zaproszenie na I Biesiadę Poetycko-Muzyczną

Jaworznicka poetka Renata Batko w ramach swojego cyklu Jaworowe Artystyczne Spotkania organizuje w maju I…

5 minut ago

Zaproszenie na wystawę psiej fotografii

MCKiS zaprasza na wystawę. Już 23 maja w Hali Widowiskowo – Sportowej w Jaworznie odbędzie…

1 godzinę ago

Indeks bez matury

Paulina Pielka uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jaworznie jeszcze przed egzaminami maturalnymi…

1 godzinę ago

Wielu Polaków w razie wojny nie chce chwytać za broń. Wolą wyjechać z kraju

Najnowsze badania opinii publicznej przeprowadzone w maju przez IBRiS dla Radia ZET ujawniły, ile procent…

1 godzinę ago

Jaworznickie sobótki już dziś. Niestety jedną podpalono dzień wcześniej

Jaworznickie sobótki odbędą się już dzisiaj, czyli 20 maja. Niestety jedną z nich nieznani sprawcy…

2 godziny ago

5. kolejka Jaworznickiej Ligi Szóstek Salos 2024

Za nami 5. seria zmagań w ramach rozgrywek JLS Salos 2024, co oznacza, że znajdujemy…

12 godzin ago