Komandosi szkolą dowódców WOT

REKLAMA

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej prowadzi szkolenie biorąc przykład ze swojego patrona. Kurs Wawelberga to projekt, którego celem jest podnoszenie poziomu wyszkolenia dowódców
i instruktorów odpowiedzialnych za planowanie i prowadzenie szkoleń. Kurs prowadzą najlepsi z najlepszych – byli komandosi jednostki specjalnej z Lublińca.

Patron 13 ŚBOT płk dypl. Tadeusz Puszczyński ps. Konrad Wawelberg wyspecjalizował się w działaniach nieregularnych wspomagających oddziały wojskowe. Jego umiejętności zostały wykorzystane w III powstaniu śląskim. Działania Grupy Wawelberga zaskoczyły Niemców bardziej niż wybuch II powstania śląskiego.

Puszczyński od czasów młodości ochotniczo wstępował w szeregi organizacji walczących o Niepodległość. Grupa Wawelberga składała się z zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego oraz ochotników z całego kraju, z naciskiem na znających teren Górnoślązaków.

– Kurs Wawelberga łączy idee, która przyświecała naszemu patronowi w tworzeniu Grupy gdzie doświadczeni żołnierze zawodowi szkolili ochotników z wyzwaniami współczesnego pola walki. – powiedział dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Obecnie w ramach projektu szkolonych jest 15 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej i żołnierzy zawodowych. Instruktorami są „specjalsi”, którzy brali udział
w wielu misjach poza granicami kraju.

Żołnierze zdobywają doświadczenie między innymi z procedur wojskowych, „zrywania kontaktu”, wezwanie wsparcia z powietrza i wyjście z zasadzki.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement