niedziela, 19 maja, 2024

Kto pierwszy, elektryk czy hydraulik? Jak budować z głową?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneKto pierwszy, elektryk czy hydraulik? Jak budować z głową?

Kto pierwszy, elektryk czy hydraulik? Jak budować z głową?

- Advertisement -

Niewłaściwa kolejność prac nie tylko wydłuża czas przeprowadzki do własnego, upragnionego domu, ale również rodzi kolejne koszty. Natomiast ściągnięcie wszystkich fachowców w tym samym czasie powoduje tłok. Ekipy wchodzą sobie w drogę i nie będą z tego powodu zadowolone. Kto powinien być pierwszy, elektryk czy hydraulik?

Instalacje stanu zero

Możesz wynająć firmę, której zlecisz budowę domu od początku do końca. Jednym słowem oddajesz się w ręce konkretnej firmy i nie zastanawiasz się, co i w jakiej kolejności. Niestety ta wygoda kosztuje dużo więcej niż budowa systemem gospodarczym- czyli bierzesz ekipę do każdego etapu i sam szukasz fachowców. Elektryk, hydraulik, fachowiec od gazu to niezbędne przy budowie domu trio.

Pierwsze instalacje powstają już na etapie fundamentów. Są to instalacje, które będą pod podłogą parteru. I zaczynamy od fachowców, którzy zajmą się rozprowadzeniem rur kanalizacyjnych, odprowadzeniem ścieków i doprowadzeniem wody. Na kolejnym etapie wykonywane są prace, które wiążą się z wykonaniem bruzd w ścianach.

Kiedy na budowę wchodzi elektryk?

Znalezienie dobrego elektryka, podobnie jak innych fachowców, to rzecz bezcenna. Przede wszystkim zawód elektryk to nie tylko wykonanie instalacji wg dyspozycji inwestora, ale fachowe doradztwo. Dlatego warto wziąć elektryka, który nie tylko ma odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje do wykonywania zawodu, ale też doświadczenie. Poza tym zna się na nowoczesnych rozwiązaniach i technologii. Taki elektryk podpowie korzystne i ekonomiczne rozwiązania.

Zanim na ścianach pojawi się tynk, powinien pojawić się elektryk i wykonać instalacje elektryczne, teletechniczne, jak antena, telefon czy domofon, a także instalację alarmową. Na tym etapie zastanów się również nad kablami tv i do modemu.

Prace hydrauliczne

Można je wykonywać równocześnie, gdy pracuje elektryk. Natomiast jeśli pracuje kilka ekip mogą wchodzić sobie w drogę. Hydraulik może zająć się instalacją po elektryku. Ze swoją ekipą zajmuje się zazwyczaj równocześnie instalacjami grzewczymi. Dlatego, gdy znajdziesz już dobrą ekipę, to przynajmniej dwie rzeczy są z głowy. Wiele właśnie zależy od decyzji, komu powierzysz pracę. Sprawdź nie tylko opinie, ale i uprawnienia, a także dotychczasowe doświadczenie. Przykładem elektryk powinien ukończyć technikum bądź kurs tego typu: https://www.zawodelektryk.pl/kurs-elektryka-online/. Polacy mają problem z proszeniem o pokazanie dyplomu i w ogóle pytaniem o ukończoną szkołę, doświadczenie. A dzięki temu oszczędzisz sobie nerwów i portfel pozostanie grubszy.

Jeśli dobrze zaplanujesz pracę, budowa domu nie będzie taka straszna jak się wydaje.

 

- Advertisment -

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice, Stalexportem. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej, autostrada przejdzie...

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. Motoserce to wydarzenie, które ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu imprez w naszym mieście....

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła się w sobotę 18 maja na Sosinie. „Rolkuj po nadzieję”...