Muzeum Miasta Jaworzna znowu otwarte! Na pytanie, co dalej? Odpowiada Dyr Przemysław Dudzik.

Decyzją rządu Mateusza Morawieckiego, od pierwszego lutego, zostały otwarte Galerie Sztuki oraz Muzea. W związku z powyższym spotkaliśmy się z Dyrektorem Muzeum Miasta Jaworzna, Przemysławem Dudzikiem, aby zapytać go, czy byli gotowi na taki obrót spraw oraz jakie mają plany na najbliższą przyszłość. 

REKLAMA

Dyrektor, jak i wszyscy pracownicy wiedzieli, że wcześniej czy później muzea muszą zostać otwarte, bo takie jest zapotrzebowanie społeczeństwa. Informacja ta jednak spadła jak grom z jasnego nieba więc mimo wszystko było to spore zaskoczenie, ale także ogromna radość, że można wrócić do pracy w klasycznym rozumieniu tego stwierdzenia.

Plany muzeum na najbliższe tygodnie czy miesiące ciężko doprecyzować, ponieważ każde muzeum działa w systemie ustalania działań na cały rok, jednak jak pokazał rok 2020, rzeczywistość płata figle i trzeba było dostosować działania do możliwości i istniejących warunków. Oczywiście sytuacja światowa się ciągle zmienia i idzie ku dobremu, ale nie tak szybko jakbyśmy wszyscy chcieli, więc także trzeba brać to pod uwagę.

„Wystawa, którą przygotowaliśmy w zeszłym roku, a która w zasadzie była zamknięta, ze względu na decyzje ministerstwa, została rozebrana i można oglądać ją w internecie” mówi Dyrektor Przemysław Dudzik. Ekspozycja, o której jest mowa, przedstawiała pionierów jaworznickiego przemysłu 100 lat temu, mówiła o tym, co działo się w Jaworznie, w przemyśle w tamtych czasach. Obecnie muzeum pracuję i stara się przygotować oraz zrealizować wernisaż wystawy rzeźby profesora Akademii Sztuk Pięknych Józefa Murzyna, premiera ma odbyć się 12 lutego. Będą także prowadzone pracę nad wystawą związaną z powstaniami śląskimi i ogólną historią oraz kulturą miasta. Dyrektor ma nadzieje, że nie tylko w sieci, ale także normalnie uda się tę wystawy zobaczyć mieszkańcom miasta.

Muzeum do tej pory bardzo prężnie działało w internecie i odbiło się to szerokim echem w mieście. Jak przyznaje sam dyrektor, odbiór był nadspodziewanie dobry, ale mimo wszystko można było się tego spodziewać, gdyż ludzie zostali pozbawieni kontaktu z kulturą czy historią i był to jedyny sposób, aby móc z nią, chociaż w takim stopniu po obcować. W internecie zresztą pokazało się coraz więcej treści tego typu.

Przez całą tę pandemiczną sytuację może się okazać, że to, co było sprawdzone do tej pory, już się nie sprawdza, gdyż dzięki internetowi można zobaczyć coraz więcej, ale w dalszym ciągu jest to ślepy zaułek. Jak trafnie zauważa dyrektor, jeszcze dużo czasu będzie musiało upłynąć, aby internet i to, co proponuje, mogło być na równi albo nawet zastąpić, to co można przeżyć na żywo.

Przemysław Dudzik chciał podziękować także wszystkim aktywnym internautom za merytoryczny i czynny udział w dyskusjach na Facebook’owym fanpage’u Muzeum Miasta Jaworzna, gdyż pokazało to, jak bardzo mieszkańcy Jaworzna się interesują jego historią. Jednak mimo iż, niejednokrotnie emocje i wpisy pokazywały ważność i wzrost zainteresowania historią miasta, to ma nadzieje, że nie zapomnimy o archaicznym, chciałoby się napisać, chodzeniu do muzeum. Do którego dyrektor serdecznie zaprasza.

I my również zapraszamy, gdyż jak sami państwo widzą, muzeum miasta jest zwarte i gotowe, więc najzwyczajniej w świecie po prostu je odwiedźmy.

 

 

 

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ