REKLAMA

Tymianek to popularna przyprawa, znana przede wszystkim z kuchni śródziemnomorskiej. Zioło to wchodzi również w skład wielu preparatów leczniczych czy kosmetyków naturalnych. Jego właściwości wynikają głównie z obecności w nim olejków eterycznych, które są pozyskiwane na skutek destylacji parą wodną z liści i kwiatów rośliny. Olejek tymiankowy można z powodzeniem łączyć z innymi olejkami eterycznymi np. olejkiem cytrynowym, lawendowym, sosnowym, rozmarynowym czy olejkiem z bergamotki. Sprawdźmy zatem co warto o nim wiedzieć.

Głównymi składnikami aktywnymi olejku tymiankowego są beta-pinen, paracymen, alfa pinen, alfau-tujony, borneol, tumol czy karwakrol. To za ich sprawą olejek tymiankowy posiada właściwości przeciwreumatyczne, antyseptyczne, pobudzające, rozkurczowe, moczopędne, bakteriobójcze, owadobójcze, wiatropędne, wzmacniające czy przeciwpasożytnicze.

Olejek tymiankowy – Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Olejek tymiankowy wykazuje działanie antyseptyczne, a więc pomocne w zapobieganiu powstawania infekcji ran. To wynika z zawartości w nim kamfenu i kariofilenu. Olejek ten działa też na mięśnie rozluźniająco, a więc jest pomocy w leczeniu i zapobieganiu powstawaniu skurczy. Olejek tymiankowy pozwala rozwiązać problemy, które przyczyniają się do powstawania chorób reumatycznych. To naturalny diuratyk, a więc środek, który wspomaga proces usuwania toksyn razem z moczem. Działa pobudzająco i stymulująco na krążenie krwi.

Wchodzące w skład olejku tymiankowego kamfen i kariofiolen wykazują silne właściwości antybakteryjne. Dzięki temu skutecznie hamują rozwój bakterii. Olejek tymiankowy działa bakteriobójczo, powstrzymując rozwój ognisk zapalnych w narządach. Szczególnie dobrze sprawdza się w leczeniu infekcji bakteryjnych jelita grubego, infekcjach narządów płciowych, cewki moczowej oraz górnych dróg oddechowych.

Oprócz tego olejek tymiankowy wspomaga pracę układu nerwowego, pokarmowego i krążenia. W naturalny sposób reguluje przepuszczalność naczyń krwionośnych, zmniejszając ciśnienie krwi. Doskonale wzmacnia kondycję mięśni, w tym mięśnia sercowego.

Dlaczego olejek tymiankowy jest tak cenny?

Olejek tymiankowy polecany jest osobom, które borykają się z problemem nadmiernego nagromadzenia się wody w  organizmie oraz z przewlekłą niewydolnością nerek. Olejek zwiększa ilość moczu, co pomaga usuwać z organizmu nadmiar wody, soli i toksyn. Tym samym olejek tymiankowy pomaga zmniejszyć masę ciała, obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza poziom tłuszczu w organizmie.

Olejek tymiankowy to również doskonały środek wykrztuśny, który pomaga leczyć infekcje górnych dróg oddechowych, uwalniając od przeziębienia czy kaszlu. Sprawdza się świetnie w aromaterapii, gdzie łączy się go z innymi olejkami np. rozmarynowym czy różanym.

Olejek z tymianku w szczególności polecany jest kobietom. Przynosi bowiem ulgę w czasie PMS i bóli miesiączkowych. Zapobiega też przedwczesnej menopauzie. Skutecznie przeciwdziała nudnościom, zmęczeniu, bólom brzucha, spadkowi ciśnienia krwi czy depresji. Wszystko to wynika z faktu, że olejek tymiankowy stymuluje produkcję  hormonów płciowych.

Co ciekawe, olejek tymiankowy za sprawą swojego intensywnego zapachu skutecznie odstrasza insekty, te pasożytujące na ludziach i nie tylko. Działa na komary, pchły, wszy, muchy czy pluskwy. Jednocześnie olejek tymiankowy uważany jest za naturalny środek odkażający.

Zastosowanie olejku tymiankowego

Okazuje się, że olejek tymiankowy wspomaga pamięć, zwiększa koncentrację oraz działa przeciwdepresyjnie. Tymianek jest również rośliną, która stosowana jest w leczeniu stanów zapalnych oskrzeli i zatok. Niweluje objawy cellulitu, trądziku, egzemy czy zapalenia skóry. Działa kojąco po ukąszeniach owadów, a także wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych i usuwa nieprzyjemny zapach potu z ciała.

Przeciwwskazania do stosowania olejku tymiankowego

Olejek tymiankowy  jest drażniący dla osób szczególnie wrażliwych. U niektórych powodować może również reakcje alergiczne. Powinny go unikać kobiety ciężarne i osoby z nadciśnieniem.