REKLAMA

Szukasz dobrego robota do kuchni? Zwróć uwagę na roboty planetarne. Te nowoczesne urządzenia wcale nie kosztują więcej, a znacząco usprawniają i przyspieszają prace kuchenne.

Robot planetarny – co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Czym jest robot kuchenny, wie każdy. To urządzenie służące do ubijania, ucierania, miksowania, czyli popularny mikser w wersji ręcznej lub z obrotową misą. Jego popularność i sposób działania są tak oczywiste, że wydaje się, iż jedynym, co można w nim ulepszyć, jest ilość i jakość końcówek, a co za tym idzie – funkcji.

Okazuje się jednak, że nie jest to prawdą. Zasada klasycznego robota opiera się bowiem na ruchu obrotowym końcówek wokół własnej osi i wokół krawędzi misy robota. Każdy, kto ucierał ciasto robotem ręcznym, na pewno zauważył, że raz na jakiś czas trzeba odejść od jednostajnego ruchu wokół misy i skierować końcówki miksera na jej środek. A gdyby tak mikser robił to sam? Oczywiście nie mikser ręczny, bo ten jest uzależniony od ręki, która go trzyma, ale mikser z misą.

Tak właśnie działają roboty planetarne z misą. Tutaj końcówka oprócz tego, że obraca się wokół własnej osi, porusza się również wzdłuż krawędzi, a nawet przez środek misy roboczej, by sukcesywnie ubijać lub ucierać całą zawartość misy. Dzięki temu cały proces jest o wiele dokładniejszy i trwa krócej. Jeśli potrzebujesz urządzenia, które pracuje precyzyjnie i bardzo szybko, to robot planetarny jest najlepszym rozwiązaniem.

No dobrze, a dlaczego warto wybrać robot planetarny? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule: Robot planetarny – dlaczego warto posiadać go w swojej kuchni?. Dowiesz się z niego także, jak wybrać dobry robot planetarny.

 

Jakie funkcje posiada robot planetarny?

Funkcje robota w dużej mierze zależą od ilości i jakości dołączonych do niego końcówek. Standardowo robot planetarny posiada:

– końcówkę do ubijania piany,

– końcówkę do wyrabiania ciasta drożdżowego,

– końcówkę do mieszania.

 

Przy wyborze robota warto zwrócić uwagę też na możliwość regulacji prędkości obrotów oraz używania trybu pulsacyjnego (nie każde urządzenie go posiada).

Wielkość misy przełoży się bezpośrednio na wygodę pracy. Jeśli planujemy ucierać ciasta lub ubijać pianę, pięciolitrowa misa będzie optymalnym wyborem. Jej pojemność pozwala przygotować praktycznie wszystko ze standardowej ilości składników. W większej misie co prawda można przygotować więcej, ale może sprawiać problemy przy przechowywaniu. Z kolei mniejsza misa zmieści się w każdej szafce, ale może pojawić się konieczność dzielenia przepisu na dwie lub trzy porcje.

Niektóre roboty planetarne mają dołączony zintegrowany blender. Wybierz tę opcję, jeśli lubisz pić świeże koktajle lub smoothie, a twoja rodzina kocha zupy-kremy.

 

Kto powinien mieć robot planetarny w swojej kuchni?

Każdy, kto choć od czasu do czasu własnoręcznie przygotowuje ciasta lub ubija śmietanę, na pewno doceni funkcjonalność robota planetarnego. To urządzenie znacząco ułatwia i skraca czas przyrządzania posiłków. Są jednak osoby, którym takie urządzenie będzie po prostu niezbędne.

Kup robot planetarny, jeśli:

– własnoręcznie ugniatasz ciasto drożdżowe lub ciasto na chleb,

– często serwujesz domowe wypieki,

– cenisz swój czas,

– lubujesz się w nowinkach technicznych i podążasz za nowymi technologiami.

 

Robot planetarny jest na tyle zaawansowanym technicznie urządzeniem, że z powodzeniem może być prezentem, np. ślubnym lub urodzinowym. Ucieszy się z niego każdy zapalony kucharz, a ten początkujący na pewno doceni ogrom możliwości, jakie daje robot planetarny.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement