Jak co roku w tłusty czwartek będziemy zajadać pączki, faworki i inne słodkości. W 2021 roku święto to przypada na 11 lutego, czyli właśnie dziś!

REKLAMA

Podczas karnawału zawsze przychodzi czas na Ostatki. 

W 2021 roku ostatki rozpoczynają się 11 lutego, kiedy to wypada tłusty czwartek. Ostatni dzień karnawału przypada natomiast na wtorek 16 lutego. Popularny śledzik to tradycyjnie dzień poprzedzający Środę Popielcową.

W ten dzień, czyli w tłusty czwartek, zwyczajowo możemy sobie pofolgować i bez hamulców objadać się pączkami i faworkami!Zanim upowszechniły się pączki, zajadano się głównie potrawami z mięsa, stąd nazwa „karnawał”. Taką przekąskę znali już starożytni Rzymianie. Podobnie jak w średniowieczu, nadziewano ją mięsem lub tłuszczem. Słodkie pączki pojawiły się jednak później w krajach arabskich i stamtąd zawędrowały na europejskie stoły.

W Tłusty Czwartek w piekarniach i cukierniach ustawiają się długie kolejki, by kupić pachnące i świeże pączki. Sami cukiernicy pracują natomiast w pocie czoła, by sprostać oczekiwaniom klientów. No ale jak tu nie kupić pysznego pączka w taki dzień!

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki