REKLAMA

W ostatnich latach możemy zauważyć, że coraz więcej par młodych z okazji ślubu decyduje się przygotować uroczysty obiad dla niezbyt dużej liczby gości. Oznacza to oczywiście rezygnację z tradycyjnego, hucznego wesela, które zwykle jest imprezą całonocną. Ograniczone środki finansowe to tylko jeden z wielu powodów organizowania skromniejszych przyjęć weselnych.

Dlaczego młodzi nie chcą dużego wesela?

W Polskiej tradycji od dawna przyjęło się organizowanie dużych i hucznych wesel, na które zaprasza się rodzinę bliższą i dalszą, znajomych, przyjaciół i sąsiadów. Ta tradycja jeszcze do niedawna miała się bardzo dobrze. Dzisiaj jednak takie duże wesele oznacza ogromne koszty i wielkie wyzwanie organizacyjne. Bardzo długo trzeba też czekać na wolny termin w dobrej sali bankietowej. Zmieniają się realia i zmieniają się także obyczaje. Dawniej wesela finansowali rodzice i to oni stawiali warunki. Dzisiaj młodzi pobierają się w późniejszym wieku, zwykle są już samodzielni i chcą płacić sami za siebie. Młodzi ludzie są dzisiaj także bardziej odważni i niezależni. Nie przejmują się tym co wypada a co nie, bo doskonale wiedzą, że to jest ich wielki dzień i to oni mają być zadowoleni. Mniejsze przyjęcie można zorganizować taniej, szybciej i przede wszystkim wygodniej.

Zwykle osoby, które decydują się na uroczysty obiad chcą po prostu świętować ślub w gronie tylko najbliższych osób. Nie każdy ma ochotę gościć u siebie osoby, z którymi prawie nie ma kontaktu czy członków dalszej rodziny z którymi mają kontakt tylko ich rodzice. Taka mała impreza pozwala na większą kameralność, można porozmawiać z każdym gościem. Uroczysty obiad wybierają także wszyscy ci, którzy nie lubią zbędnego przepychu i wymuszonych rozrywek. Nie każdy ma przecież ochotę na oczepiny, kilkakrotnie odśpiewanie sto lat, sztuczne ognie, ustawianie fotobudek i stoisk ze słodyczami. Są także osoby, które z różnych względów nie chcą organizować imprezy tanecznej więc decydują się tylko na obiad. Z tej formy spotkania będą więc zadowoleni wszyscy goście bez pary a bywa ich całkiem dużo bo są to single, rozwodnicy czy na przykład seniorzy.

Jakie zalety ma uroczysty obiad weselny?

Rezygnacja z dużego wesela to przede wszystkim oszczędność pieniędzy oraz mniejszy stres. Wokół hucznego wesela trzeba się naprawdę nachodzić, jest wiele rzeczy do dopilnowania a do pomocy trzeba angażować rodzinę i znajomych. W przypadku obiadu weselnego wszystko jest o wiele prostsze. Wystarczy zarezerwować termin w dobrej restauracji zawczasu ustalić szczegóły. Po ślubie goście przyjeżdżają pod restaurację, gdzie ewentualnie jest przywitanie przez rodziców, tłuczenie kieliszków, szampan i następnie wszyscy zasiadają do stołów i cieszą się swoim towarzystwem. To od młodych zależy czy wzbogacą przyjęcie muzyką oraz czy zabawa będzie przenosiła się do ogródka. Ważne jest by wybrać naprawdę dobrą restaurację, dzięki czemu będzie można nadać odświętny charakter tej uroczystości. Możemy także zdecydować się na zakup zestawu dekoracyjnego na wesele. Zestawy dekoracyjne naprawdę świetnie sprawdzą się podczas weselnego obiadu.