Gdzie w Jaworznie brakuje ronda?

Szacuje się, że w naszym kraju obecnie jest około tysiąca nowego typu skrzyżowań z ruchem okrężnym tzw. rond. Zdecydowanym liderem w liczbie tego typu rozwiązań drogowych jest Rybnik, który posiada ich ponad 30. Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra mogą pochwalić się również imponującą liczbą rond, ponad 20 w każdym z tych miast. Jaworzno również nie próżnowało w tej dziedzinie.

REKLAMA

Nasze miasto w kontekście do rond zasłynęło przede wszystkim z dwóch rzeczy. Po pierwsze, powstało jedno z nielicznych w naszym kraju tzw. rondo holenderskie, na którym to rowerzyści nie dość, że mają własny pas ruchu to, jeszcze mają na nim pierwszeństwo przejazdu, a po drugie rondo, którego nazwa z roku na rok, za sprawą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zostaje zmieniana i tym sposobem było już rondo smoków, Jeffa Hannemana czy tegoroczne skierowane w podziękowaniu dla służby zdrowia. Jest to zdecydowanie bardzo pozytywny precedens w naszym kraju.

Ronda powstają coraz liczniej i wielu kierowców chwali te rozwiązania. Dla przykładu rondo, które powstało na skrzyżowaniu ulic 11 listopada z Grunwaldzką, zmieniło oblicze ruchu drogowego w tamtym regionie, zdecydowanie usprawniając ruch okolicznym mieszkańcom. Jest nowe i praktyczne. Praktyczne jest również rondo przy zakładach Organika-Azot, jednak ono znów takie nowe nie jest, ponadto nadszarpnął je czas oraz transport ciężki.

Ciekawostką jest również to, że część rond ma swoich patronów, a część z nich nie ma i tak dla przykładu możemy znaleźć w Jaworznie rondo Witolda Pileckiego, Żołnierzy Wyklętych, ks. Juliana Bajera, Marii i Lecha Kaczyńskich czy 308. Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego. No i oczywiście jest także rondo z naszym wspaniały Drwalem. 

A co do nazewnictwa, to jakiej nazwy lub patrona brakuje naszym rondom? Mieszkańcy najczęściej się nad tym nie zastanawiali, jednak znaleźli się i tacy, którzy chętnie zobaczyliby w naszym mieście rondo Jana Pawła II czy Józefa Piłsudskiego.

Wracamy zatem do pytania postawionego w tytule. Gdzie brakuje Państwu ronda w naszym mieście, a gdyby ono tam powstało, to jakbyście chcieli je nazwać?

 

Rondo Drwala
Lekko „zmęczone” rondo przy Zakładach Chemicznych Organika-Azot
Rondo Holenderskie
Rondo Holenderskie
Rondo im. ks. Juliana Bajera
Rondo im. 308. Dywizjonu Myśliwskiego Krakowskiego
Rondo imienia Marii i Lecha Kaczyńskich
- REKLAMA -


Zewnętrzne linki