Wizyta u stomatologa większości ludziom kojarzy się bardzo nieprzyjemnie. Aż 40 procent Polaków unika kontroli u dentysty z lęku przed bólem. Czy są to uzasadnione obawy i czego można spodziewać się po wyrwaniu zęba?

Według badań Polacy rzadziej niż przedstawiciele innych krajów europejskich (np. Hiszpanii, czy Francji) chodzą do stomatologa. Wpływ na to mają z jednej strony relatywnie wysokie (w porównaniu do przeciętnych zarobków) koszty zabiegów stomatologicznych, z drugiej –strach przed dyskomfortem. Warto wiedzieć, że nowoczesne metody leczenia stomatologicznego są w stanie ograniczyć ból do minimum. Poza tym, im wcześniej zgłosimy dentyście dolegliwości z zębami, tym większa szansa na uratowanie zęba przed usunięciem. Są jednak sytuacje, gdy ekstrakcja jest konieczna. Czego można się spodziewać w gabinecie i jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba?

Co to jest ekstrakcja zęba i kiedy ją się przeprowadza?

W nazewnictwie stomatologicznym ekstrakcja zęba to po prostu jego wyrwanie. W większości przypadków zęby można wyleczyć bez ich wyrywania, jednak czasem jest to niemożliwe. Zęby są usuwane w poniższych przypadkach:

  • Nieodwracalne zapalenie miazgi i tkanek twardych – to stan chorobowy zębów, w którym nie jest możliwe leczenie zachowawcze, w tym kanałowe;

  • Nawracające zapalenie przyzębia (tkanek otaczających ząb). To schorzenie potocznie nazywane jest paradontozą. Prowadzi do rozchwiania zębów, a czasem samoistnego ich wypadania;

  • Występowanie korzeni zębów poza zębodołem;

  • Wszelkie urazy mechaniczne zęba – złamania, pęknięcia, odłamania w wyniku zdarzeń losowych, wypadków, uderzeń itd.;

  • Leczenie ortodontyczne – niektórzy ortodonci stosują metodę ekstrakcji zdrowych zębów, kiedy zęby w szczęce są zbyt mocno stłoczono lub nachodzą na siebie. Usunięcie zęba ma „zapewnić miejsce” pozostałym zębom.

Jak przebiega gojenie się zęba po ekstrakcji?

Gojenie się rany po usunięciu zęba dzieli się na trzy etapy: samozasklepianie się naczyń krwionośnych, oczyszczanie się rany, odbudowa uszkodzonej tkanki. Pierwszy etap wiąże się z powstaniem skrzepu, a drugi – z wystąpieniem stanu zapalnego. Obie fazy są całkowicie naturalne i nie powinny stanowić powodu do niepokoju.

Jak długo trwa gojenie miejsca po wyrwanym zębie?

Zarastanie dziąsłem widocznej „dziury” po wyrwaniu zęba trwa ok. dwa tygodnie (w przypadku ósemek miesiąc lub dwa miesiące). Odbudowa ukrytej pod dziąsłem tkanki kostnej trwa znacznie dłużej, nawet do pół roku.

Możliwe powikłania po wyrwaniu zęba

Ekstrakcja zęba jest dosyć bezpiecznym zabiegiem. Jednak jak przy każdym inwazyjnym leczeniu mogą pojawić się powikłania. Do najpowszechniejszego i najbardziej dokuczliwego z nich należy suchy zębodół (dotyka 4% pacjentów). Rozpoznamy go po narastającym, silnym bólu po 2-4 dniach po zabiegu. Ból pojawia się w miejscu ekstrakcji i może promieniować aż do skroni i ucha. Towarzyszyć mu mogą zaburzenia smaku i nieprzyjemny zapach w jamie ustnej.

Inne częste objawy, które powinny być dla nas powodem do niepokoju, to gromadzenie się wydzieliny w okolicy rany, pęknięcie rany i martwica tkanki miękkiej. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg.

agencja

Recent Posts

Czym jest technika diamentowa i jakie ma zastosowanie?

Czym jest technika diamentowa i jakie ma zastosowanie? Czy wiercenie lub cięcie w betonie może…

43 minuty ago

Ranking drewnianych kuchni dla dzieci

Ranking drewnianych kuchni dla dzieci Drewniane kuchnie dla dzieci to fantastyczny pomysł na zabawkę w…

48 minut ago

Produkty zwiększające bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym

Produkty zwiększające bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym Nawet jedna trzecia wszystkich zgłoszonych wypadków przy pracy ma…

1 godzinę ago

Zaginęła kotka Diabolina

Doszło do zaginięcia kotki rasy mainecoon. Jest leczona na serce. Poszukiwana jest zaginiona kotka rasy…

2 godziny ago

Śmieci witają podróżnych na dworcu w Jaworznie-Szczakowej

Stosy śmieci zalegają w okolicy dworca w Szczakowej. Taki widok napotykają podróżni przyjeżdżający do Jaworzna.…

2 godziny ago

Zaproszenie na Noc Muzeów 2024

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na Noc Muzeów 2024. Zarezerwujcie sobie sobotę – 18 maja –…

2 godziny ago