REKLAMA

Regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych to temat, z którym zetkną się prawie każdy, kto ma z powodów zawodowych kontakt z tego rodzaju urządzeniami. Pompy tego rodzaju wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu i produkcji i istnieje kilka ich typów. Łączy je jedno – wszystkie urządzenia z czasem się zużywają i – w zależności od intensywności eksploatacji – prędzej, czy później wymagają regeneracji, a w niektórych przypadkach również naprawy. Ile taka naprawa kosztuje?

Od czego zależy naprawa pompy hydraulicznej?

Najważniejszym czynnikiem, od którego zależeć będzie cena naprawy pompy, jest oczywiście rodzaj urządzenia. Dzisiaj w użyciu są przede wszystkim pompy:
– śrubowe,
– łopatkowe,
– zębatkowe.
Ze względu na duże zalety praktycznie wyparły już one najbardziej tradycyjne pompy tłokowe (które jednak są w pewnej ilości wciąż produkowane i użytkowane). Każdy z tych rodzajów pompy charakteryzuje się zupełnie inną budową, co przekłada się przede wszystkim na znaczne różnice w cenie części zamiennych.

Typ pompy to oczywiście niejedyna różnica pomiędzy używanymi dzisiaj urządzeniami. Różnią się też wielkością, a co za tym idzie objętością przepompowywanego w danym czasie płynu. Zasadniczo naprawa większych pomp jest droższa, choć nie jest to oczywiście regułą. Niewielkie, wyspecjalizowane urządzenia mogą również być bardzo drogie w naprawie. Ogromne znaczenie ma oczywiście również producent pompy. Naprawa pomp hydraulicznych znanych i cenionych producentów z oczywistych powodów będzie nieco droższa, od naprawy urządzeń z niższej półki. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że w tym pierwszym przypadku części zamienne mogą okazać się łatwiej dostępne.

W kwestii takiej, jak naprawa pomp hydraulicznych cena zależy również od wieku i stopnia wyeksploatowania urządzenia. W przypadku pomp objętych jeszcze gwarancją producenta warunkiem zachowania tej gwarancji może być dokonywanie wszelkich prac konserwacyjnych jedynie przez autoryzowany serwis, co najczęściej stanowi wyższy koszt. Z kolei w przypadku urządzeń używanych i nieco starszych, które nie są objęte już gwarancją, można pokusić się również o naprawę w zwykłym serwisie i użycie nieoryginalnych części zamiennych, co oczywiście znacznie obniża związane z tym koszty.

Komu najlepiej jest powierzyć naprawę?

Ważnym pytaniem jest to, komu powinno powierzyć się naprawę pompy hydraulicznej. Odpowiedź na tak sformułowane pytanie nie jest niestety jednoznaczna, warto zatem kwestię tę postawić nieco inaczej. Jakie rodzaje pomp można powierzyć określonym rodzajom serwisów. Na dzisiejszym rynku działa zdecydowane najwięcej serwisów ogólnych, nieautoryzowanych, które mogą w praktyce wykonać naprawę każdego urządzenia. W tym przypadku wiele zależy od faktycznych umiejętności i możliwości zatrudnionych w takim serwisie specjalistów. Skierowanie się do takiego właśnie miejsca jest z całą pewnością najbardziej wskazane w przypadku pomp używanych, urządzeń o prostej konstrukcji, oraz takich, które nie podlegają już gwarancji. Tego rodzaju serwis pomp hydraulicznych najczęściej zaoferuje najwięcej możliwości w kwestii doboru ewentualnych części zamiennych. Dużą zaletą jest tu również konkurencyjna cena, często nieporównywalnie niższa, niż w przypadku serwisów autoryzowanych. Doświadczenie mówi również, że jest to zdecydowanie najlepszy adres w przypadku pomp mocno wyeksploatowanych, którym fachowcy z odpowiednim podejściem mogą podarować drugie życie.

Nieco inaczej przedstawia się kwestia w przypadku serwisów autoryzowanych. Bez wątpienia jest to jedyna możliwość, kiedy potrzebujemy naprawić pompę, która objęta jest w dalszym ciągu gwarancją producenta. Wykonanie naprawy na własną rękę, albo udanie się z takim urządzeniem do serwisu nieposiadającego odpowiedniej autoryzacji w wielu przypadkach może prowadzić do utraty gwarancji. Z drugiej jednak strony niektóre prace konserwacyjne mogą gwarancją nie być objęte, a więc skorzystanie z usług tańszego serwisu będzie w takim przypadku dla właściciela urządzenia po prostu bardziej opłacalne. Należy zawsze pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z warunkami gwarancji. Z całą pewnością serwisy autoryzowane przez producenta pompy warto wybierać zawsze, kiedy naprawa dotyczy urządzeń specjalistycznych, o bardzo skomplikowanej budowie. Tylko wtedy uzyskuje się gwarancję, że praca będzie wykonana całkowicie poprawnie.

Dodatkowo warto pamiętać, że niezależnie od tego, z jakim serwisem mamy do czynienia, zawsze należy stawiać na fachowców z odpowiednimi opiniami. W dobie Internetu uzyskanie na ten temat informacji nie stanowi na szczęście żadnego problemu. Do zadań, jakie stawia się przed dobrymi serwisami, należy nie tylko sama renowacja, czy naprawa pompy, ale również dokonanie niezbędnych pomiarów, dzięki którym uzyskuje się pewność, że przeprowadzone prace nie zmieniły w sposób istotny parametrów pracy urządzenia.

Ile kosztuje naprawa pompy hydraulicznej?

Ile zatem kosztuje naprawa pompy hydraulicznej? To zależy od wymienionych wyżej czynników. W zależności między innymi od rodzaju urządzenia, zakresu niezbędnych prac i serwisu, na jaki się zdecydujemy, całkowity koszt może zamknąć się w kwocie od kilkudziesięciu, do kilku tysięcy złotych (w skrajnych przypadkach nawet więcej). Nieco tańsze są prace regeneracyjne, które wiążą się jedynie z wymianą drobnych, zużywających się w sposób naturalny elementów i wyczyszczeniem i sprawdzeniem urządzenia.

Cena – jak wykazano powyżej – nie może być jednoznacznie wskazana, ze względu na dużą ilość czynników, które na nią wpływają. Można jednak pokusić się o odpowiedź na pytanie o to, jak zadbać o to, by prace przy pompie zawsze były wykonywane w sposób najbardziej opłacalny. Warto przede wszystkim zestawić ze sobą ewentualne koszty, które związane mogą być z konkretnymi scenariuszami. Jaka jest różnica ceny w serwisie autoryzowanym i zwykłym? Ile będzie kosztować naprawa, jeżeli coś pójdzie nie tak? Jak jest przewidywana trwałość w przypadku zastosowanie oryginalnych części i ich zamienników? To tylko niektóre z pytań, które należy sobie w tym celu zadać.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki