środa, 24 kwietnia, 2024

Jak wpływa na naszą planetę produkcja styropianu?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak wpływa na naszą planetę produkcja styropianu?

Jak wpływa na naszą planetę produkcja styropianu?

- Advertisement -

Wszystkim dobrze znany styropian, czyli drobinki gazu zamknięte w spienionym styrenie, to znacznie bardziej niesamowity materiał niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Styropian jako surowiec ekologiczny

W dużym stopniu, za negatywne zjawisko efektu cieplarnianego, odpowiada dwutlenek węgla (CO2) –  jego emisja do atmosfery. Wszystkie substancje, jakie są wytwarzane przez urządzenia grzewcze, trafiają do atmosfery, co bezpośrednio wpływa na jakość powietrza, jakim oddychamy oraz na efekt cieplarniany. Jedną z metod, która ma za zadanie spowodowanie spowolnienia efektu cieplarnianego, jest efektywna termoizolacja. A jak termoizolacja, to należy wspomnieć o najpopularniejszym obecnie materiale termoizolacyjnym wykorzystywanym w budownictwie – styropianie. Według szacunków, udział styropianu, jako produktu do dociepleń w polskim budownictwie, przekracza sześćdziesiąt procent. Do produkcji styropianu jest wykorzystywana ropa naftowa – tzn. styren, który powstaje po wydobyciu i przetworzeniu ropy naftowej przez rafinerie i przemysł chemiczny. W samym procesie produkcji styropianu zużywa się niewiele energii (przez co mniej szkodliwych związków emitowanych jest do atmosfery).

Styropian jako efektywny materiał termoizolacyjny

Najważniejszym parametrem określającym izolację termiczną budynku, czyli jego energooszczędność, jest współczynnik przenikania ciepła. Im niższa jest wartość tego współczynnika, tym mniejsza utrata ciepła tego budynku. Im mniejsza utrata ciepła, tym niższe koszty ogrzewania budynku, ale także mniejsze zapotrzebowanie na ciepło co bezpośrednio prowadzi do zmniejszenia emisji szkodliwych związków i pyłów do atmosfery.

Współczynnik przenikania ciepła podawany jest w Watach na metr kwadratowy na jeden Kelwin (W/(m2K)) i określa, ile energii grzewczej ucieka przez przegrody w domu (dach, podłogi, drzwi, okna czy ściany zewnętrzne).

Od  1 stycznia 2021 roku, w Polsce, weszły nowe przepisy, które zmieniły wymagania techniczne dotyczące energooszczędności budynków i osoby planujące budowę domu lub jego termomodernizację muszą się liczyć ze zmniejszeniem wartości współczynnika przenikania ciepła do 0,20 W/(m2K) dla ścian zewnętrznych nowo budowanych domów. Także termomodernizacja starych domów, w rządowym „Programie Czyste Powietrze”, w ramach którego możemy dostać dopłatę na ocieplenie domu, może być przeprowadzona przy zastosowaniu styropianu. Mało tego – styropian oprócz swoich niezaprzeczalnych właściwości termoizolacyjnych – posiada szereg innych zalet: jest lekki, trwały, bezpieczny dla zdrowia, a w zależności od asortymentu, charakteryzuje się różnymi parametrami mechanicznymi (wytrzymałością na zginanie (BS), rozrywanie (TR) czy ściskanie (CS)).

Styropian jako materiał całkowicie neutralny dla środowiska

Budowa domu to długi i skomplikowany proces, a mając na uwadze nowe obowiązki ustawowe przy planowaniu energooszczędności pomieszczeń, przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę rodzaj przegrody (czy jest to dach, podłoga, ściana) oraz grubość warstwy izolacyjnej i materiał użyty do ocieplenia. O ile, w Europie Zachodniej już od lat sześćdziesiątych XX w., styropian jest najczęściej wykorzystywanym materiałem termoizolacyjnym, o tyle w Polsce, wykorzystujemy go częściej od lat osiemdziesiątych XX w. Współcześnie produkowany styropian wyróżnia się trwałością, lekkością oraz łatwością  obróbki i montażu oraz transportu i przechowywania. Trwałość styropianu, to przy odpowiednim położeniu oraz zabezpieczeniu nawet czterdzieści lat. Styropian jest materiałem wtórnym, przyjaznym dla środowiska – nadaje się do recyklingu. Zmielony styropian można wykorzystać do produkcji tynków i styrobetonu. Roztopiony granulat styropianowy można wykorzystać, na przykład, do produkcji ławek parkowych czy zelówek.

- Advertisment -

Jaworznicka szkoła muzyczna zaprasza na Dzień Otwarty

Jaworznicka Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz zaprasza wszystkich kandydatów wraz z rodzicami na Dzień Otwarty. Wydarzenie odbędzie się we czwartek 25 kwietnia,...

Turniej Boccia na Hali MCKiS

Na hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie odbył się Integracyjny Turniej Boccia. Jego organizatorami byli Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Ratownik Górniczy”, SP nr 7 w...

Sobieski Górka – osiedle zapomniane

Mieszkańcy osiedla Sobieski Górka skarżą się na parkowanie w obrębie pętli autobusowej. A to nie jest jedyny problem tego miejsca. Osiedle Sobieski Górka to miejsce,...