Decyzja o złożeniu pozwu o rozwód może być jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu, jednak do rozwodów dochodzi co raz częściej. W 2018 r. w Polsce trzydzieści trzy małżeństwa na sto zawartych rozwiodło się. W celu ukazania skali rozwoju tego zjawiska, podać można, iż w 1960 r. jedynie sześć na sto zawartych małżeństw zakończyło się rozwodem. Można bezsprzecznie stwierdzić, iż rozwód jest obecnie powszechny, ludzi nie powstrzymują już nieaktualne obecnie konwenanse.

Mimo wszystko wskaźnik rozwodów w naszym kraju jest jednym z niższych w Unii Europejskiej. Przed podjęciem tak ważnej decyzji jaką jest wzięcie rozwodu, trzeba sobie zadać pytanie – czy to na pewno koniec małżeństwa? 

Kiedy możliwe jest orzeczenie rozwodu?

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się, iż Pożycie małżeńskie wyraża się w szczególnego rodzaju wspólnocie duchowej, fizycznej i gospodarczej. W zasadzie ustanie któregokolwiek z tych elementów należy uznać za objaw rozkładu pożycia małżeńskiego (…) Brak wspólnoty duchowej będzie zawsze objawem rozkładu pożycia (…) Rozkład jest zupełny, gdy nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza. (por. wyrok SN z dnia 28 maja 1955 r. I CO 5/55).

Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego

Rozkład pożycia małżeńskiego uważa się za trwały, gdy ustały wszystkie więzi łączące małżonków, a zupełny, gdy wszystkie te więzi ustały na tyle dawno, że zgodnie z doświadczeniem życiowym powrót małżonków do wspólnego pożycia już nie nastąpi. Można wyróżnić następujące więzi:

  • więź uczuciowa – chodzi tu oczywiście o uczucie łączące małżonków, o braku tej więzi można mówić, gdy małżonkowie przecząco odpowiadają na pytanie: „Czy kocha Pan/Pani żonę/męża?” Co istotne, często sąd zadaje takie pytanie podczas przesłuchania małżonków na rozprawie rozwodowej.
  • więź fizyczna – mowa tu o utrzymywaniu stosunków seksualnych między małżonkami, nie powinno dziwić, iż sąd może spytać o tę kwestię podczas przesłuchania na rozprawie rozwodowej,
  • więź gospodarcza – łączy ona małżonków do chwili, gdy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, czyli przykładowo wspólnie dokonują zakupów, zarówno tych mniejszych jak np. zakupy spożywcze, jak i większych np. samochodu, wspólnie gotują, piorą i wypełniają inne obowiązki domowe. Najczęściej jest tak, iż w miarę rozpadu małżeństwa, małżonkowie zaczynają prowadzić zupełnie odrębne życia, mimo formalnego pozostawania w małżeństwie.

Jeśli chodzi o czas trwania wskazywanego wyżej trwałego i zupełnego rozkładu, to przepisy prawa nie określają jak długo musi trwać taki stan, by sąd mógł orzec rozwód, pozostaje to do decyzji sądu – wskazuje adwokat Agata Koschel-Sturzbecher z Kancelarii Adwokackiej z Poznania.

Dobrze sporządzony pozew rozwodowy – dlaczego jest to ważne?

Postępowanie o rozwód wszczyna się poprzez złożenie w sądzie pisma- pozwu o rozwód. Można go sporządzić osobiście lub skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Co ważne, tacy pełnomocnicy będą później mogli reprezentować klienta też przed sądem, co w dużych emocjach jest dużym ułatwieniem i ulgą. Pozostaje też kwestia poprawności formalnej pozwu, bowiem pozew, jak każde inne pismo procesowe musi spełniać określone wymogi proceduralne i formalne, by sprawie był nadany bieg. W przypadku wystąpienia braków formalnych, sąd wzywa do ich uzupełnienia, najczęściej w ciągu 7 dni. Braki formalne wydłużają zatem  postępowanie rozwodowe, co może być problematyczne zwłaszcza, gdy liczymy na szybki rozwód bez komplikacji. 

Gdzie i jak składa się pozew rozwodowy?

Pozew o rozwód składa się w sądzie okręgowym właściwym dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, czyli np. w sytuacji, gdy małżonkowie zamieszkiwali wspólnie w Poznaniu, a po rozstaniu faktycznym, jeden z małżonków wyprowadził się na drugi koniec kraju, to i tak właściwy do rozpoznania sprawy będzie sąd okręgowy w Poznaniu. Pozew o rozwód opłaca się w wysokości 600 zł i jest to kwota stała, która nie ulega zmianie, nawet, gdy wnosimy o rozwód bez orzekania o winie. 

Zobacz również artykuł – “Rozwód krok po kroku – jak złożyć pozew i wziąć rozwód

W pozwie należy określić strony- małżonków, podać nr PESEL i adresy zamieszkania. W treści pozwu koniecznie trzeba zwięźle napisać swoich żądań, czyli  o jaki rozwód wnosimy (czy z orzekaniem o winie, czy bez), w przypadku, gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci to trzeba też określić, któremu z małżonków ma być przyznana władza rodzicielska, ile mają wynosić alimenty itp. W uzasadnieniu podaje się zwięźle stan faktyczny, czyli jakie są przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego, jak przebiegało małżeństwo, opisać sytuację dot. małoletnich dzieci etc. Gdy domagamy się rozwodu z orzekaniem o winie drugiego małżonka, to trzeba także uzasadnić taką decyzję. Podajemy również dowody, które sąd ma przeprowadzić na potwierdzenie naszych twierdzeń. 

Co istotne, do pozwu o rozwód trzeba dołączyć oryginał aktu zawarcia małżeństwa (skrócony lub zupełny) oraz oryginały aktów urodzenia dzieci (jeśli małżonkowie je posiadali), a także inne dokumenty, na podstawie których opieramy swoje twierdzenia zawarte w pozwie. 

Sprawa o rozwód a kwestie dotyczące małoletnich dzieci

Zgodnie z przepisem art. 58 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd może uwzględnić pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka – dodaje adwokat Agata Koschel-Sturzbecher. 

Ponadto, na zgodny wniosek małżonków sąd może nie orzekać o utrzymywaniu kontaktów z dziećmi, najczęściej taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy dzieci są już w wieku nastoletnim i same decydują z jaką częstotliwością będą chcieli się spotykać z rodzicem, z którym nie będą wspólnie zamieszkiwać lub wtedy, gdy rodzice są w stanie porozumieć się co do sposobu regulacji tych kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. 

undefined

agencja

Recent Posts

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie,…

3 godziny ago

Noc w Muzeum w Jaworznie

Noc w Muzeum Miasta Jaworzna można było spędzić w sobotę 18 maja. Muzeum Miasta Jaworzna…

4 godziny ago

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak…

8 godzin ago

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat…

8 godzin ago

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie…

8 godzin ago

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

24 godziny ago