REKLAMA

Bez kawy wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie każdego poranka. Ale smakosze piją ją nie tylko dlatego, że pobudza i dodaje energii, ale również z powodu jej walorów smakowych. Nie każdy, jednak wie, że od uprawy kawy wiele zależy, bo takie czynniki jak pogoda czy rodzaj gleby mają kluczowe znaczenie jeśli chodzi o jej smak.

Uprawa kawy a jej smak

Kawę pozyskuje się z kawowca, który rośnie w obszarze geograficznym od zwrotnika Raka do zwrotnika Koziorożca. Jest to dość wymagająca roślina jeśli chodzi o warunki do wzrostu – zwłaszcza ważna jest odpowiednia gleba i wilgotność.
Kawowiec pierwsze plony wydaje po około 2, 3 latach, a potem przez kolejne sześć lat co roku pozwala na zbiory. Na ogół z jednego kwiatu można uzyskać dwa ziarenka kawy o nerkowatym kształcie, a czasami jedną.

Sprawdzając ofertę produktów jaką posiada dobry sklep z kawą możemy zauważyć, że oferta napojów jest zróżnicowana w zakresie intensywności i mocy smaku – można znaleźć takie produkty jak kawa speciality, jak i tańsze wersje kaw o zróżnicowanym smaku. Jest to efektem różnych upraw kawowca. Jest to, bowiem roślina, która rośnie zarówno dziko jak i na specjalnych plantacjach, gdzie jej uprawa jest dokładnie kontrolowana. Ma to wpływ na ostateczny smak kawy, którą pijemy każdego poranka.

Jeśli chodzi o smak kawy to wiele zależy również od pory zbiorów. Początkowo ziarna mają, bowiem zielony kolor i dopiero w procesie palenia zyskują brązową barwę. Co, ciekawe, zielona kawa również jest popularna, ale stosuje się ją bardziej w celach dietetycznych, ponieważ przyjmuje się, że wpływa na przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej u osób na diecie. Jeśli chodzi o smak kawy, który uzyskuje się poprzez proces palenia to zależnie od czasu wygląda to różnie:

  • gdy pali się owoce niedojrzałe to kawa ma kwaskowaty posmak;
  • w efekcie palenia dojrzałych owoców kawowca uzyskuje się lekko słodki i delikatny smak kawy;
  • kiedy poddany procesowi palenia owoce zbyt dojrzałe, które nazywa się potocznie rodzynkami, to kawa smakuje jakby była sfermentowana.

Sposób uprawy, kraj pochodzenia i położenie upraw a smak kawy

Wysokość nad poziomem morza konkretnego miejsca uprawy i szerokość geograficzna mają wpływ na smak kawy. Choć wiele więcej znaczy konkretny szczep kawy, ale nie jest to jedyna kwestia mająca wpływ na woń i smak.
Przyjmuje się, że najlepsza kawa pochodzi z Brazylii. Ale kawę uprawia się również w Afryce i Azji Południowo – Wschodniej. Co ciekawe, kawy pochodzące z krajów azjatyckich wyróżniają się zupełnie innym smakiem. 

Co istotne, owoce kawowca nie dojrzewają w tym samym czasie, dlatego na ogół odbywają się podwójne zbiory. I tak, po raz pierwszy zbiera się owoce kiedy jedna trzecia jest dojrzała. Stosuje się też różne metody na oddzielenie miąższu od ziaren – suchą i mokrą. Najlepsze gatunki kawy najpierw umieszcza się w zgniatarce, a potem odbywa się proces fermentacji w wodzie, który trwa cała dobę. Na koniec owoce wystawia się na działanie słońca i suszy. Obróbka sucha, która daje inny aromat ostateczny kawy polega, z kolei na tym, że owoce leżakują na słońcu przez 4 tygodnie, a po ususzeniu ziarna oddziela się od reszty uschłych części rośliny – z zastosowaniem specjalnych łuskarek. W efekcie smak kawy jest inny od ziaren moczonych.

Najlepsza kawa ziarnista lub mielona? Każdy smakosz kawy ma swoje typy jeśli chodzi o ten napój. Nie każdy, jednak wie, że aromat kawy zależy także od sposobu uprawy, gleby i pogody. Te czynniki mają wpływ na to jak smakuje nam potem kawa pita każdego poranka.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki