REKLAMA

Kruszywami nazywa się materiały sypkie, które dostępne są w różnych granulacjach. Stosowane są nie tylko w budownictwie, ale również spotykane są powszechnie w ogrodach. Jakie kruszywa najczęściej wybierane są do ogrodów? Sprawdź teraz!

Najczęściej pod pojęciem kruszywa rozumie się różnego rodzaju żwiry, jednak do tej kategorii zaliczają się również inne rodzaje materiałów. Gdy chodzi o kruszywa Śląsk jest jednym z wielu regionów, gdzie są one wydobywane. Można również od ręki zakupić je w wielu sklepach – także z szybkim dowozem na miejsce.

Rodzaje kruszyw – przegląd

Kruszywa dzielone są na różne kategorie pod względem swojej granulacji, czyli uziarnienia. Odnosi się ono do wielkości poszczególnych ziaren kruszywa.

Główne rodzaje kruszyw:

  • kruszywa drobne – uziarnienie jest równe albo wynosi poniżej 4 mm

  • kruszywa grube – uziarnienie wynosi powyżej 4 mm

  • kruszywa o ciągłym uziarnieniu – stanowią one mieszankę kruszyw drobnych i grubych

Poza tym kruszywa dzieli się już na konkretne rodzaje pod kątem ich granulacji – najdrobniejsze kruszywo to piasek, natomiast grubsze to żwir, pospółka, grys, kliniec i tłuczeń.

Kruszywa do przydomowego ogrodu

Różnorodne kruszywa mają szerokie zastosowanie w wielu obszarach przemysłu. Są one również używane w ogrodach, gdzie służą zarówno do dekoracji, jak i do realizacji różnych projektów poprawiających estetykę i funkcjonalność przestrzeni.

W celach dekoracyjnych najczęściej stosowane są kruszywa o grubszej granulacji, które pozwalają na stworzenie atrakcyjnie prezentujących się przestrzeni. Jednak również te drobne jak żwiry mają właściwości ozdobne.

Z kolei do prac budowlanych, wykończeniowych stosuje się zarówno grube, jak i drobne kruszywa Śląsk oferuje dostęp do wszystkich potrzebnych materiałów.

Zastosowanie kruszyw w ogrodzie

Kruszywa w ogrodzie mogą być wykorzystane w wielu miejscach, dlatego są one często niezbędnym materiałem w prowadzeniu prac ogrodowych.

Przykładowe zastosowanie kruszyw w ogrodzie:

  • pod nawierzchnie jak podjazdy, ścieżki, na przykład z kostki brukowej

  • do przygotowywania dekoracyjnych ścieżek – warto wtedy zabezpieczyć je krawężnikami, aby zapobiec przesypywaniu się kruszywa

  • do tworzenia tak zwanych skalnych rabat, które zamiast widoczne ziemi, trawy wysypane są kruszywem

  • do doniczek i donic z roślinami, aby nadać im atrakcyjny wygląd

Różnorodne granulacje, kształty i kolory kruszyw pozwalają na przygotowanie zachwycających aranżacji ogrodowych w stylu nowoczesnym i klasycznym. Wiele inspiracji można znaleźć online.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki