REKLAMA

Malowanie proszkowe to metoda malowania elementów i konstrukcji metalowych, która opiera się na nanoszeniu farby w postaci proszku o odpowiednich właściwościach fizykochemicznych. Technologia ta często nazywana jest również malowaniem na sucho, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnej metody nie wymaga stosowania wody. Co to jest malowanie proszkowe i jakie ma zalety?

Co to jest malowanie proszkowe?

Farba proszkowa stosowana w tej technice malowania składa się z naelektryzowanych cząstek, które po osadzeniu na przewodzącej powierzchni metalu poddawane są utwardzaniu w specjalnym piecu. Otrzymana warstwa utrzymuje się na malowanym detalu za pośrednictwem sił elektrostatycznych. Wyróżnić można dwie podstawowe techniki nakładania farby proszkowej – natrysk elektrostatyczny oraz natrysk elektrokinetyczny. Pierwsza z tych metod jest wysokonapięciowa (40-100 kV) i potocznie nazywana „koroną”, natomiast druga opera się na tibroelektryzacji i określana jest mianem tarciowej lub „tribo”. Malowanie proszkowe na szeroką skalę wykorzystywane jest m.in. w branży meblarskiej, motoryzacyjnej, architektonicznej, przemysłowej, rolniczej, oświetleniowej czy w produkcji sprzętu AGD i RTV.

Malowanie proszkowe – etapy

Jakie są etapy malowania proszkowego? Wyróżnić można określone etapy malowania proszkowego. Pierwszy z nich polega na przygotowaniu metalowego elementu, czyli jego odpowiednim oczyszczeniu z zanieczyszczeń celem uzyskania pożądanej przyczepności. W tym celu przeprowadza się płukanie wstępne, obróbkę chemiczną oraz płukanie demineralizowaną wodą. Powierzchnia jest dzięki temu odtłuszczana i pozbawiana zanieczyszczeń, a także zabezpieczana przed korozją i powstawaniem nierówności. Kolejny etap polega na nałożeniu farby w postaci proszku, za pomocą wybranej metody natryskowej. Naładowana elektrostatycznie warstwa błyskawicznie przywiera do powierzchni, po czym poddawana jest utwardzaniu. W tym celu pokryty farbą poliestrową, epoksydową lub poliestrowo-epoksydową element umieszcza się w piecu lakierniczym. Pod wpływem temperatury sięgającej 200 stopni Celsjusza, powłoka ulega stopnieniu i utwardzeniu. Proces ten trwa ok. 20 minut, w przypadku powłok o standardowych właściwościach i parametrach.

Jakie są zalety malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe posiada wiele zalet. Uzyskana powłoka jest bardzo trwała, żywotna i odporna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatury, promieniowanie UV, wilgoć, korozja, uszkodzenia mechaniczne czy kontakt z chemikaliami. Technologia ta nie wymaga stosowania rozcieńczalników i rozpuszczalników, które negatywnie wpływają na środowisko. Materiał malarski wykorzystywany jest w niemal 100%, a nieosadzone cząstki proszku mogą być odzyskane. Nie bez znaczenia pozostają spore oszczędności energetyczne, wynikające z możliwości zastosowania zamkniętych układów wentylacji. Odpowiednia grubość uzyskanych powłok sprawia, że bardzo dobrze maskują one wszelkie niedoskonałości mechanicznej obróbki. Do zalet należy również szeroka gama kolorystyczna farb proszkowych, do której zaliczają się wszystkie odcienie z palety RAL.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki