REKLAMA

Wiadomo nie od dziś, że elektronika występuje niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Mamy z nią styczność praktycznie przez cały dzień nawet o tym nie myśląc. Jaki byłby poranek bez naszej kawy z ekspresu lub gdzie sprawdzilibyśmy codzienną dawkę informacji, jak nie w naszym telefonie czy laptopie? 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 21-02-248_Produkcja-elektroniki-dla-firm-–-co-warto-wiedziec_-1-1024x678.jpg

Produkcja poszczególnych elementów elektronicznych ma to do siebie, że niewiele osób wie, o co tak naprawdę tam chodzi. Aby zrozumieć schemat działania poszczególnych układów, potrzeba wiele praktyki, a także wiedzy teoretycznej. Z tego względu wiele firm zajmujących się produkcją różnego typu urządzeń RTV/AGD, pozostawia stworzenie części elektronicznych innym, doświadczonym w tej branży przedsiębiorcom.  

Czym jest produkcja kontraktowa? 

Produkcja kontraktowa jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla firm na zasadzie B2B. Określone przedsiębiorstwo przekazuje poszczególne informacje na temat działania danego układu do firmy się tym zajmującej, a następnie firma ta tworzy konkretną ilość produktu przez konkretny czas. Przykładowo, producenci pralek potrzebują sterowników do ich urządzenia, więc zlecają ich wykonanie odpowiedniej firmie.  

Oczywiście, większe przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na zakup sprzętu i opłacenie pracowników, którzy będą robili dla nich indywidualne elementy elektroniczne. Coraz częściej jednak odchodzi się od takiego rozwiązania ze względu na ogromne koszty ich zakupu oraz utrzymania. Dodatkowo, jeżeli właściciel firmy widzi, że sprzedaż jest niska, to w każdej chwili może zlecić firmie pośredniej przerwanie produkcji. Nie straci on więc w ten sposób środków, które przeznaczyłby na zakup całego sprzętu i kadry pracowniczej. 

 

Różnica między produkcją kondygnacyjną, a produkcją pod klucz 

Produkcja kontraktowa dzieli się na dwa rodzaje będące do siebie zbliżonymi, jednak różnią się one w kilku kwestiach.  

Produkcja konsygnacyjna – metoda, w której zleceniobiorca wykonuje tylko i wyłącznie zlecone mu zadanie. Firma zlecająca stworzenie określonego układu, musi natomiast zająć się kwestiami zakupu potrzebnych materiałów, ich wysyłki oraz odbioru. Metoda ta traci na popularności ze względu na konieczność tworzenia poszczególnych grup firm, które będą zajmowały się zakupami i przewozem. 

Produkcja pod klucz – w tym przypadku, zleceniobiorca jest odpowiedzialny nie tylko za wykonanie, lecz także za każdą z potrzebnych czynności. Należą do nich transport, zakup materiałów, montaż elektroniki, testowanie oraz w wielu przypadkach stworzenie projektu. Jedynym zadaniem, które musi wykonać zleceniodawca jest dostarczenie niezbędnej dokumentacji technicznej.  

Projektowanie układu elektronicznego 

Wspomniane wcześniej projektowanie na stałe zagościło w ofertach większości firm, zajmujących się produkcją elektroniki. Składa się ono z kilku skomplikowanych etapów, do których zaliczyć możemy stworzenie schematu układu oraz przeniesienie go na obwód drukowany, dobór odpowiedniego oprogramowania, przeprowadzenie testów i sprawdzenie kompatybilności poszczególnych elementów w układzie. 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki