Spodenki na rower – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nie koszulka, a spodenki są tak naprawdę najważniejszym elementem ubioru każdego kolarza. Wybór odpowiedniego modelu ma ogromny wpływ na komfort jazdy na rowerze. Co więcej – trening w zwykłych spodenkach może zakończyć się bardzo bolesnymi otarciami, które skutecznie zniechęcą początkującego miłośnika tej dyscypliny do kontynuowana swojej przygody z dwoma kółkami. Czym więc kierować się, kupując spodenki rowerowe? Na co konkretnie zwrócić uwagę?

Wiosna za pasem, więc lada moment na ulicach oraz specjalnie przygotowanych trasach zaroi się od miłośników kolarstwa. Jak co roku, grupa osób uprawiających ten sport, powiększy się o adeptów poznających dopiero uroki jazdy na dwóch kółkach. Początkujący kolarze bardzo często mają problem z dobraniem odpowiedniego stroju do jazdy. Wiele problemów sprawiają przede wszystkim spodenki rowerowe. Wielu niedoświadczonych zawodników uważa, że nie ma potrzeby inwestować w specjalne modele kolarskie. To oczywiście nieprawda. Spodenki stanowią prawdopodobnie najważniejszy element ubioru treningowego. Odpowiednio dobrane wręcz gwarantują wygodną i przyjemną jazdę.

 

Dlaczego spodenki rowerowe są tak istotne?

Przede wszystkim dlatego, że mają bezpośrednią styczność z partiami ciała wyjątkowo mocno narażonymi na otarcia i inne mikrourazy. Pośladki są jednym z trzech (obok dłoni oraz stóp) punktów podparcia w czasie jazdy na rowerze. To na nie przypada największy nacisk. Blisko 60% masy ciała opiera się właśnie na tych partiach ciała. Warto więc zapewnić im odpowiednią ochronę. Dla porównania – stopy zwykle dobrze chronione są profesjonalnym obuwiem. Bezpieczeństwo dłoni zapewniają natomiast rękawiczki. Dlaczego więc nie zadbać o maksymalny komfort kluczowych stres znajdujących się w okolicy pasa?

 

Jazda bez bólu

Początkujący kolarze często skarżą się, że po przebyciu większej liczby kilometrów odczuwają dyskomfort a nawet ból w okolicach ud lub wspomnianych pośladków. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że jest to wina źle dobranych spodenek. Te prawdopodobnie nie posiadają specjalnej wkładki ochronnej (wykonanej zazwyczaj z żelu), która skutecznie chroni okolice intymne przed nadmiernym naciskiem. To wyjątkowo ważne, gdy jeździ się na twardym, niekoniecznie wygodnym siodełku.

 

Spodenki bezszwowe

Zwykłe spodenki często powodują otarcia na skórze. Nie jest to wywołane słabej jakości materiałem a techniką wykonania stroju. Standardowe szorty posiadają bowiem po swojej wewnętrznej stronie szwy, które w czasie jazdy tworzą na skórze nieprzyjemne mikrourazy. Dlatego w pierwszej kolejności należy decydować się na modele bezszwowe. Dzięki temu zachowamy pełen komfort, a wszelkie otarcia odejdą w zapomnienie.

 

Co z tą wkładką?

Poszczególne modele wkładek różnią się twardością i odpornością na wstrząsy. Inny typ osprzętu przeznaczony jest dla kolarzy szosowych, a inny dla amatorów MTB. Warto więc wziąć to pod uwagę, wybierając wkładkę dla siebie. Istotną kwestię stanowi także fakt, by była ona dostosowana do użytkownika. Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie budową anatomiczną. W sprzedaży znajdują się więc osobne modele spodenek i wkładek dla obu płci.

 

Materiał

Kolejnym istotnym aspektem jest materiał spodenek. Zwykłe bawełniane szorty nie zapewniają prawidłowej termoregulacji ciała. Aby wilgoć była skutecznie odprowadzana na zewnątrz, zaleca się korzystanie ze spodenek wykonanych np. z lycry. W przypadku modeli z szelkami zaleca się wybór takich, których najwyżej osadzone na ciele partie są siatkowane. Pozwala to lepiej pochłaniać pot i odprowadzać gromadzącą się podczas wysiłku wilgoć.

 

Jak nosić? Jak prać?

Specjalne spodenki rowerowe zakłada się na gołe ciało (bez bielizny). Dzięki temu przyspiesza się u usprawnia proces odparowywania potu. Pranie takich szortów powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle unika się silnych chemicznie detergentów. Jeśli producent „zezwala” na czyszczenie spodenek w pralce, nie powinniśmy mieć w tym względzie żadnych wątpliwości. Najważniejsze, by nie wpłynąć na właściwości fizyczne materiału, z jakiego został wykonany produkt. W sklepach często dostępne są także specjalne płyny do prania odzieży termoaktywnej lub membranowej.

 

A co jeśli i tak powstają odparzenia lub siniaki?

Wybór nawet najlepszych spodenek nie musi od razu uchronić nas przed ewentualnymi mikrourazami. Te mogą powstawać w wyniku słabego jakościowo siodełka, bardzo wymagającej trasy, na której uniknięcie różnych otarć wydaje się niemożliwe czy nawet od indywidualnych uwarunkowań skóry zawodnika. Po każdym treningu warto zadbać o higienę miejsc najbardziej narażonych na urazy. Ściągając spodenki rowerowe, najlepiej założyć przewiewną bieliznę, a nawet lekko otarte miejsca posmarować kremem.

agencja

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

42 minuty ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

3 godziny ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

4 godziny ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

6 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

6 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

18 godzin ago