Szkoła na Górze Piasku uratowana przez błąd urzędników

Plan urzędników dotyczący likwidacji Szkoły Podstawowej nr 9 na Górze Piasku legł w gruzach. Na początku roku kuratorium oświaty wydało negatywną opinie w sprawie zamiaru likwidacji szkoły przez gminę. Teraz poznaliśmy odpowiedź ministerstwa edukacji na zażalenie urzędu miasta, która wyklucza możliwość likwidacji tej placówki.

REKLAMA

Przypomnijmy. Kuratorium krytycznie odniosło się do planów związanych z likwidacją szkoły. W uzasadnieniu nie podzieliło argumentów przygotowanych przez gminę. Tomasz Jewuła, pełnomocnik prezydenta ds. oświaty, wniósł zażalenie na tę decyzję do ministerstwa edukacji. Odpowiedź na to zażalenie musiała być dla urzędników druzgocąca.

Minister stwierdził, że upoważnienie wydane przez prezydenta miasta Pawła Silberta dla Tomasza Jewuły, jako pełnomocnika ds. oświaty, nie obejmuje swoim zakresem wniesienia zażalenia na postanowienie Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach. Tym samym złożone zażalenie w związku z brakiem formalnym nie będzie rozpatrywane, a szkoła nie może być zlikwidowana.


W związku z tą przeszkodą formalną, powodującą niemożność realizacji uchwały rady miejskiej, a przede wszystkim brak możliwości dotrzymania terminów zaplanowanych konsultacji i spotkań, gmina nie będzie wnosiła odwołania do wydanego przez MEN niekorzystnego dla reformy postanowienia – dodaje Tomasz Jewuła, pełnomocnik prezydenta ds. oświaty na stronie Urzędu Miasta Jaworzna.

Sprawa ta pokazuje, że sposób sprawowania władzy przez prezydenta miasta, który do trudnych spraw powołuje swoich pełnomocników, nie jest dobrym rozwiązaniem. Czy to brak odwagi prezydenta, aby pod trudnymi decyzjami podpisać się z imienia i nazwiska?

Przypomnijmy, że w przeszłości stanowisko wiceprezydenta za nieudana próbę likwidacji Szkoły Podstawowej nr 6 miał stracić Mariusz Rechul. Kto tym razem odpowie za zszargane nerwy uczniów, rodziców i nauczycieli? Za protesty, które przed urzędem miasta kosztowały tyle nerwów?

Nasza władza jest oderwana od rzeczywistości. Wygląda to tak, jakbyśmy sami sobie stanowili inne prawo w Jaworznie. Coraz częściej te wszystkie pomysły prezydenta są oceniane na zewnątrz jako buble prawne. Za to wszystko, co zgotował swoim błędem: uczniom, rodzicom i nauczycielom prezydent Silbert powinien przeprosić – powiedział Maciej Bochenek, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miejskiej.

Niestety, pokazuje to, że nasi – wydawać być się mogło nieomylni urzędnicy – mogą popełniać błędy. Już w opinii kuratorium mogliśmy przeczytać, że argumentacja gminy nie jest słuszna, a do tego sposób wprowadzania takich zmian jest nieskuteczny.

Znając jednak upór i zawziętość prezydenta Jaworzna, przypuszczam, że kolejne ruchy związane z reformą edukacji będą nie mniej drastyczne.

Szkoła Podstawowa nr 9 do likwidacji. W budynku ma powstać przedszkole

Szkoła Podstawowa nr 9 – likwidacja wstrzymana

Szkoła Podstawowa nr 9. Miasto składa zażalenie na decyzję kuratora oświaty wstrzymującą likwidację placówki

 

 

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki