piątek, 19 kwietnia, 2024

Ale pięknie. Wiosenne kwiaty w Parku Angielskim w Jaworznie

Strona głównaNewsAle pięknie. Wiosenne kwiaty w Parku Angielskim w Jaworznie

Ale pięknie. Wiosenne kwiaty w Parku Angielskim w Jaworznie

- Advertisement -

Wiosna rusza z cała swoja potencja, jakby powiedzieli bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza. Wielu naszych widzów i czytelników ruszyło do Parku Angielskiego w Jaworznie i wielu z nich odkrywa pojawiające się kwiaty.

Park posiada swoją część leśną w której dominują brzoza brodawkowata oraz robinia akacjowa oraz części otwarte. Właśnie tam powinniśmy poszukiwać pierwszych kwiatów.

Oto co zobaczyłem w ostatni dzień marca 2021 roku. Zacznijmy od wrzosowiska, gdzie właśnie rozkwita wrzosiec krwisty – Erica carnea. Tutaj jest to odmiana o białych kwiatach.

Więcej kwiatów znajdziemy na obrzeżach dużych trawiastych przestrzeni. Na początku polecam poszukać cebulicy syberyjskiej – Scilla sibirica o niebieskich kwiatach.

Najbardziej w oczy rzucają się krokusy czyli szafrany. Tej nazwy wolę używać. W ogrodach dominuje szafran wiosenny – Crocus vernalis. Tak też bym napisał, ale zapytałem swoich przyjaciół z bio-forum i ustaliliśmy, że liczba ogrodowych gatunków tego rodzaju jest większa. Tutaj pojawiły się dwa takie gatunki także kwitnące wiosną. Pierwszym z nich o bardzo fioletowych kwiatach jest szafran Tomassiniego – Crocus tommasinianus. Ojczyzną tego gatunku jest obszar takich państw jak Bułgaria, Węgry, Albania i była Jugosławia.

W dniu 31 marca byłem świadkiem, jak jego kwiaty oblatywał potężny trzmiel ziemny.

Tuż obok w kilkunastu kępkach posadzono szafran Siebera – Crocus Sieberi. Jego ojczyzna jest Kreta. Gatunek tworzy niewielkie kępki. Jego kwiaty są fioletowe z wyraźną żółtą gardzielą. Według pewnych źródeł internetowych inna łacińska nazwa gatunku to Crocus chrysanthus, a nasz bohater jest jego podgatunkiem. Nasi botanicy uważają, że są to dwa odmienne gatunki.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na spontanicznie pojawiające się gatunki flory rodzimej. Najbardziej w oczy rzuca się podbiał pospolity – Tussilago farfara.

Tu i ówdzie ścieli się gwiazdnica pospolita.

Osoby bardziej wytrwałe mogą przyglądać się tutejszym mchom. Właśnie ruszył z wegetacją prątnik darniowy – Bryum caespiticium.

Zapraszamy do odwiedzania Parku Angielskiego i odkrywania kolejnych pojawiających się gatunków roślin i zwierząt. Inspiracją niech będą tablice, przedstawiające wybranych lokatorów tego miejsca.

A jeśli znajdziecie coś, czego nie będziecie w stanie oznaczyć możecie spytać miedzy innymi tutaj – https://www.atlas-roslin.pl/jaka-to-roslina

Piotr Grzegorzek

[vc_facebook]

- Advertisment -

Wywiad z Beatą Kirker: Trudne czasy spowodowały, że Michał wcześnie stał się silny i samodzielny

Beata Kirker udzieliła osobistego wywiadu specjalnie dla naszej redakcji. Opowiada w nim o swoim synu Michale o tym, jakim jest człowiekiem. Ten osobisty wywiad z...

Bajeczne widowisko Cyrku Arena. Poczuj magię cyrku!

Polski Cyrk Arena kolejny raz zaprasza na magiczne i kolorowe widowisko dla widzów od lat 2 do 102. Tego roku artyści przygotowali program, w...

EIGHTBIT – bezpieczeństwo danych firmy i wsparcie IT w jednym miejscu

Współczesny rynek pełen jest wyzwań, a bezpieczeństwo danych firmy to fundament, którego nie można zaniedbać. Wielu właścicieli mniejszych przedsiębiorstw nie zdaje sobie sprawy, jak...