REKLAMA

Beton przez bardzo długi czas był traktowany jako materiał niewarty uwagi i niezbyt atrakcyjny. Zwykle służył do tworzenia bazy, która była ukrywana pod tynkiem czy innymi materiałami. Jednak z czasem nastąpił wielki przełom i beton stał się coraz częściej obecny w architekturze. Okazało się, że materiał ten świetnie się sprawdza we wnętrzach i prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Odmiana zwana betonem architektonicznym świetnie wpisała się do nowoczesnych aranżacji. Warto wiedzieć czym dokładnie charakteryzuje się ten materiał i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to specjalna mieszanka, którą można wykorzystać do eksponowanych elementów konstrukcyjnych. Pozwala on na osiągnięcie niestandardowych efektów wizualnych. Wykonując dekoracje betonowe można zwrócić uwagę na takie elementy jak porowatość betonu, kolory poszczególnych elementów, charakterystyka przebarwień, faktura betonu itd. Aby uzyskać idealnie gładki efekt trzeba postawić na odpowiednie wykonanie. 

Inspiracje – Decorative concrete

 

Co wpływa na jakość betonu architektonicznego?

Na jakość betonu architektonicznego składa się kilka czynników. Przede wszystkim znaczenie ma wykonawstwo, a także właściwa mieszanka betonowa oraz system deskowań. 

Jednak prawdziwa jakość betonu kształtuje się już na etapie rozpoczęcia procesu budowlanego. Projekt, który wykona architekt powinien bardzo szczegółowo opisać jakie są dokładne wymagania dla betonu. Od tego jak dokładny będzie ten opis zależy całe późniejsze działanie. 

Z kolei sam proces wykonywania elementów architektonicznych z betonu można podzielić na trzy etapy. Pierwszy z nich to przygotowania szalunków, drugi to wykonywanie zbrojeń, a trzeci betonowanie, które musi być wykonane idealnie. 

Jak wykonać  Concrete candlesticks

Zastosowania betonu architektonicznego we wnętrzach?

Beton architektoniczny znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w stylach takich jak modernizm, minimalizm czy industrializm. Architekci chętnie po niego sięgają i łączą go z różnymi aranżacjami. Bardzo dobrze wygląda z drewnem, cegłą, tkaninami oraz metalem. Beton bardzo dobrze wygląda jako tło do różnych przedmiotów dekoracyjnych utrzymanych w intensywnych kolorach. 

Beton architektoniczny świetnie się sprawdzi w domach o dużym metrażu. Znajdzie on także swoje miejsce w malutkich mieszkaniach. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tzw. płyt betonowych. Dobrze prezentują się one na ścianie i nadają pomieszczeniom unikalnego charakteru. Ponadto beton architektoniczny dobrze izoluje oraz wycisza ściany. Odpowiednia impregnacja sprawia, że dobrze się sprawdza w miejscach, w których panuje podwyższona wilgotność tzn. w łazienkach oraz w kuchniach. 

Dlaczego beton architektoniczny jest dobrym rozwiązaniem?

Betonowe konstrukcje stanowią jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań estetycznych i technicznych. Dzięki niemu można można stworzyć smukłe konstrukcje o bardzo zróżnicowanych formach i kształtach. Można taż wykonać drobne szczegóły. 

Wykorzystując beton architektoniczny można otrzymać niezwykle zachwycające efekty. Materiał można stosować na ścianach czy podłogach, które już są wykończone innym materiałem. Beton ma jednolitą i bardzo gładką strukturę. Powierzchnia nie wymaga dodatkowych prac wykończeniowych. Jeżeli chce się uzyskać ciekawszą fakturę, należy wykorzystać specjalne matryce. 

Beton architektoniczny jest także bardzo uniwersalny. Szara barwa będzie się idealnie komponować zarówno z eleganckimi detalami, jak i  z trendami designerskimi. Wystarczy zmienić kilka elementów, aby zyskać nową aranżację. Kolejnym atutem jest trwałość. Mieszanka betonowa ma doskonała jakość, wszystkie wykonane elementy będą się prezentowały idealnie przez bardzo długi czas. 

Warto także zaznaczyć, że beton architektoniczny jest bardzo higieniczny. Utrzymanie czystości nie wymaga specjalnych działań. Wystarczy wykorzystać ciepłą wodę oraz łagodny detergent, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. 

Beton architektoniczny na zewnątrz 

Duża zaletą betonu architektonicznego jest także możliwość wykorzystania go na zewnątrz. Otrzymać można idealnie gładkie ściany, bez żadnych porów i ubytków. Mieszanka jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, a także w pełni mrozoodporna. A przy tym dodatki wykonane z betonu architektonicznego są niezwykle estetyczne i prozdrowotne. Jest to synonim lekkości i naturalności. Wystarczy odpowiednio wykonać i wykończyć mieszankę, aby otrzymać satysfakcjonujący efekt. 

Beton architektoniczny to bardzo ciekawe i popularne rozwiązanie. Wiąże się ono z wieloma zaletami, o których należy pamiętać. Architekci często decydują się na jego wykorzystanie, podczas wykonywania projektów domów, mieszkań, a także miejsc użyteczności publicznej. Z betonem najlepiej będą współgrały takie kolory jak szarość, biel, brąz czy beż, a także kolory intensywne jak wspomniano wcześniej. Warto zaznaczyć, że wykorzystanie betonu architektonicznego wcale nie wiąże się z tym, że wnętrza będą zimne i nieprzyjemne. 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki