Kocimiętka z wyglądu przypomina pokrzywę i nierzadko jest z nią mylona, tymczasem to nie jest roślina, której dotyk skutkuje poparzeniem. Kocimiętka charakteryzuje się zapachem działającym pobudzająco na większość kotów. Chcąc zachęcić kota do korzystania z drapaka czy kuwety, opiekunowie często kupują kocimiętkę w sprayu. Sprawdź, jak działa kocimiętka i czy jest bezpieczna dla kota?

Kocimiętka dla kota – czym jest?

Kocimiętka dla kota jest niepozorną rośliną, która potrafi oddziaływać w niezwykły sposób. Na niektóre mruczki wpływa uspokajająco, a na inne wręcz przeciwnie – pobudzająco. Istnieje również spora grupa kotów, na których kocimiętka w ogóle nie robi wrażenia. Jest ona byliną ogrodową o niewielkich wymaganiach uprawowych. Może rosnąć tak naprawdę na każdym rodzaju podłoża, rzadko choruje i jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. 

W sklepach zoologicznych dostępne są kocimiętki dla kotów w formie sprayów i proszków. Oczywiście możemy zakupić je również w nasionach, tabletkach, płynach czy nawet i w doniczkach – opiekunowie kotów zdecydowanie najczęściej decydują się na zakup sprayu – jest on najwygodniejszy i najmniej wymagający w codziennym użytkowaniu. Wystarczy nim spryskać pożądane miejsce. Świeża lub suszona kocimiętka, oprócz tego, że działa na koty, może być wykorzystywana również w kuchni. 

Co powoduje kocimiętka?

Skoro wytłumaczyliśmy już, co to jest kocimiętka, możemy przejść do opisu jej działania. Kocimiętka stymuluje receptory w mózgu kota, dlatego też porównuje się jej działanie do przynęty na kota. Należy wiedzieć, że nie każdy kot jest na nią podatny. Od czego to zależy? Od dziedziczonego genu. Znaczenie ma również wiek, ponieważ u kotów, które nie ukończyły jeszcze 6 miesięcy, również nie obserwuje się żadnych objawów. 

Co powoduje kocimiętka? Kot, kiedy tylko ją poczuje, staje się automatycznie pobudzony. Częstą reakcją jest tarzanie się po ziemi i energiczne machanie łapkami. Jeśli chcemy kota zachęcić do np. drapania drapaka – możemy spryskać go kocimiętką. Jeśli pozwalamy kotu powąchać roślinę, możemy się spodziewać, że zaraz zacznie ją lizać, gryźć czy ocierać się o nią. Nie bez powodu mówi się, że kocimiętka dla kota działa jak feromony. Po kontakcie z nią kot może wykonywać nieskoordynowane ruchy, dlatego też nie zaleca się pozostawiania kotu nieograniczonego dostępu do kocimiętki. 

Czy kocimiętka jest bezpieczna?

Czy kocimiętka jest bezpieczna? To często zadawane pytanie przez opiekunów kotów. Jak więc jest naprawdę? Czy ta roślina może zaszkodzić naszym kotom? Warto przede wszystkim zaznaczyć, że kocimiętka dla kotów nie powoduje uzależnienia. Nie musimy się więc martwić, że kot będzie prosił o jej większą dawkę. 

Niektórzy twierdzą, że celowe podawanie kotu kocimiętki jest niehumanitarne – nic z tych rzeczy. Zdecydowana większość kotów uwielbia tę roślinę, w końcu pobudza ich do działania. Jednak tak jak ze wszystkim, również z kocią miętą musimy zachować umiar. Choć nie uzależnia, zbyt częste jej podawanie może sprawić, że kot zwyczajnie się na nią uodporni i nie będzie już reagował na zapach. 

Kocimiętkę powinniśmy stosować tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba – maksymalnie 1–2 razy w tygodniu. Co jednak rozumiemy poprzez „potrzebę”? Przede wszystkim sytuacje, w których chcemy u kota wyrobić pewne zachowania czy nawyki. Może to być korzystanie z drapaka, leżenie w miejscu przeznaczonym dla pupila czy nawet zabawa konkretną zabawką. 

agencja

Recent Posts

Rozpoczął się sezon ogrodniczy. Co sadzimy w ogródkach?

Sezon ogrodniczy już się rozpoczął, a co za tym idzie – wzmożone prace na ogródkach.…

7 godzin ago

Piotr Regulski nowy prezes zarządu ElectroMobility Poland S.A.

Rada Nadzorcza ElectroMobility Poland S.A. ogłosiła powołanie Piotra Regulskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Regulski…

7 godzin ago

Nowe centrum stomatologiczne w Jaworznie oferuje kompleksowe leczenie w jednym miejscu

W Jaworznie powstało nowoczesne centrum stomatologiczne, jakiego w mieście jeszcze nie było. Uśmiechnij Mi Się!…

7 godzin ago

Podsumowanie policyjnej akcji „Prędkość”

Policjanci z jaworznickiej drogówki prowadzili czynności w zakresie działań krajowych „Prędkość”. Kontrole prowadzone były przez…

8 godzin ago

Dr Iwona Brandys o jaworznickiej architekturze

W muzealnym cyklu pt. „Z Historią na Ty” 7 spotkanie, które odbyło się 8 maja,…

8 godzin ago

Zaproszenie na I Biesiadę Poetycko-Muzyczną

Jaworznicka poetka Renata Batko w ramach swojego cyklu Jaworowe Artystyczne Spotkania organizuje w maju I…

10 godzin ago