REKLAMA

Czopiarki obwiedniowe to maszyny stolarskie, które doskonale radzą sobie z obróbką drewna. Są wykorzystywane do tworzenia połączeń kątowych popularnych w branży meblarskiej. Stabilne konstrukcje szkieletowe udaje się uzyskać dzięki synchronizacji dwóch elementów, gdzie jeden jest zakończony czopem a drugi gniazdem lub widlicą. Poznaj bliżej charakterystykę i zastosowanie czopiarek obwiedniowych.

Przeznaczenie czopiarek obwiedniowych

Czopiarki obwiedniowe pracują bardzo precyzyjnie, co pozwala uzyskać elementy w pełni zgodne z założeniami projektu. Czopy ściśle pasują do gniazd, zatem połączenia są bardzo trwałe, a konstrukcje stabilne. Obróbka frezami trzpieniowymi pozwala na uzyskanie niemal dowolnego kształtu przekroju wycinanego zarówno z kawałka drewna litego, jak również materiału drewnopodobnego. Powstające w ten sposób detale mogą przybierać formę:

  • owalną,
  • okrągłą,
  • innych figur geometrycznych,
  • piór,
  • wypustów,
  • czopów.

Połączenia tego typu cieszą się dużym uznaniem w branży meblarskiej i są powszechnie wykorzystywane do tworzenia konstrukcji szkieletowych. Przy ich użyciu wykańcza się fryzy, końcówki listew oraz kantówki. Dzięki wysokiej precyzji udaje się uzyskać elementy idealnie odzwierciedlające założenia projektowe – wszystko do siebie pasuje, a w dodatku można odnotować wysoką powtarzalność detali. To za sprawą wirującej głowy frezowej zintegrowanej z piłką tarczową. W ten sposób można bardzo dokładnie ustalić nie tylko kształt, ale też długość czopa.

Maszyny do produkcji złącz czopowych

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie maszynystolarskie2doczegowykorzystywanesaczopiarkiobwiedniowe.jpg

Produkcja złącz czopowych jest możliwa dzięki profesjonalnym czopiarkom. W zależności od charakteru realizowanego projektu oraz oczekiwań można dodatkowo frezować, profilować oraz formatować. Dokładne odwzorowywanie założeń z projektów jest zasługą sterowania komputerowego. W ten też sposób można zsynchronizować maszynę z pozostałymi elementami rozbudowanego systemu zespolonego, na który składają się też grubościówki i wyrówniarki. Do jeszcze bardziej zaawansowanych zastosowań wykorzystywane są czopiarki z formatyzerkami, które nie tylko produkują detale, ale też oferują możliwość obróbki przelotowej i profilowej kawałków drewna albo drewnopodobnych. Wtedy można je sparować także z olejarkami czy wiertarkami wielowrzecionowymi. 

Bardzo wiele możliwości produkcyjnych w zakładach stolarskich stwarzają czopiarki obwiedniowe. Możesz wykorzystać zarówno podstawowe modele np. Feston czy Pade TSU, jak również bardziej zaawansowane linie do łączenia drewna na mikrowczepy Spanevello Arrow.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki