czwartek, 28 marca, 2024

Jak dobrze wybrać przyczepę do gospodarstwa rolnego?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneJak dobrze wybrać przyczepę do gospodarstwa rolnego?

Jak dobrze wybrać przyczepę do gospodarstwa rolnego?

- Advertisement -

Przyczepy rolnicze to jedne z ważniejszych urządzeń w gospodarstwach rolnych i sadowniczych. Zwykle ich właściciele stają przed wyborem modelu typu tandem, przyczepy skorupowej lub dwuosiowej. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje niezaprzeczalne zalety, jak i widoczne wady. Warto wziąć je pod uwagę przy doborze i zakupie takiego sprzętu.

Jakie są zalety i wady przyczep dwuosiowych?

Przyczepy dwuosiowe cieszą się największym powodzeniem wśród rolników. Wybierają je szczególnie ci, którzy z różnych powodów muszą je często przypinać i odpinać od ciągników. Transport przyczepami tego rodzaju również jest komfortowy, ponieważ każda z osi posiada własne, oddzielne zawieszenie. Sprawia to, że żadne obciążenia nie są przenoszone na ciągnik. Takie przyczepy rolnicze wymagają jednak od operatora dużej wprawy w manewrowaniu. Brak obciążenia ciągnika powoduje, że łatwiej można się zakopać, a nierównomiernie rozłożony ładunek może przyczynić się do przewrócenia się przyczepy.

Jakie są zalety i wady przyczep typu tandem?

Przyczepy typu tandem cechują się dwoma lub trzema osiami znajdującymi się z tyłu. W praktyce takie rozwiązanie powoduje, że część ciężaru przyczepy opiera się na dyszlu i obciąża w ten sposób tylną oś ciągnika. Nie każdy sprzęt jest przygotowany do tak dużych obciążeń. Dodatkowo dociążony ciągnik zapewnia zmniejszenie bezwładnej masy przyczepy, co znacznie ułatwia jej uciąg. Kolejna zaleta podwozia typu tandem to łatwość manewrowania. Niestety, przyczepy rolnicze typu tandem są trudne w przypinaniu i odpinaniu, a opony w nich używane dużo szybciej ulegają zdarciu, niż ma to miejsce w innych modelach.

Jakie są zalety i wady przyczep skorupowych?

Przyczepy skorupowe są najmniej popularne wśród rolników i właścicieli gospodarstw sadowniczych. Wybierają je ci, którzy często transportują towary mniej sypkie – ziemię, obornik czy kruszywo. Kształt skrzyni ułatwia ich osypywanie się. Przyczepy rolnicze tego typu posiadają ponadto hydraulicznie otwieraną tylną klapę. Charakterystyczna budowa tego typu sprzętu sprawia, że jest on częściej wybierane przez firmy budowlane i transportowe. Na takie przyczepy decydują się także rolnicy prowadzący bardziej specjalistyczną działalność.

Ile kosztują przyczepy rolnicze?

Firmy sprzedające maszyny sadownicze i przyczepy do gospodarstw rolnych zwykle oferują bardzo zbliżone ceny. Przyczepy dwuosiowe często okazują się jednak nieco tańsze, co również wpływa na wybór właśnie tego modelu. Wybierając maszyny rolnicze warto sprawdzić ofertę firmy Agrostal posiadającego w swojej ofercie nie tylko przyczepy rolnicze ale m.in. agregaty, ciągniki czy pługi.

- Advertisment -

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...