Kwiecień w domu i w ogrodzie – czym musimy zająć się w tym miesiącu

Kwiecień to prawdziwy wybuch wiosny w ogrodzie, czy na balkonach a dla ogrodników – czas wytężonej pracy. W tym miesiącu głównie siejemy, sadzimy i chronimy rośliny przed szkodnikami.

REKLAMA

Znamy najładniejsze balkony mieszkańców należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik w Jaworznie

Znamy najładniejsze balkony mieszkańców należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik w Jaworznie

Jak powiedział nam pan Jacek Bochenek dla miłośników ogrodnictwa, wiosna jest najmilszą porą roku. Jest to czas porządków, urządzania na nowo zielonych zakątków, wybór nowych kwiatów, krzewów i drzew. Kwiecień wymaga od nas poświęcenia ogromnej ilości czasu i energii. 

Kwiecień to idealny czas również dla tych osób, które chcą wprowadzić nieco więcej zieleni na balkon. W okresie wiosennym na balkonach jest znacznie cieplej niż w gruncie, co również należy mieć na uwadze przy wybieraniu gatunków uprawnych. Popularne kwiaty sadzone w kwietniu na balkonach to oczywiście bratki. Występują w wielu odmianach, są odporne na niskie temperatury, a większość z nich świetnie radzi sobie także z przymrozkami. Innymi kwiatami sadzonymi w kwietniu na balkonie są również jaskry azjatyckie oraz stokrotki. Rośliny te prezentują się nie tylko dobrze w małych doniczkach, ale i dużych drewnianych skrzyniach.

Popularne kwiaty sadzone w kwietniu w ogrodzie to natomiast: aksamitki niskie, nagietki lekarskie, smagliczki nadmorskie, szkarłaty wiechowate, cynie wytworne, rezedy wonne, godencje wielokwiatowe, chabry bławatki, nachyłki barwierskie, szkarłaty zwisłe oraz złocienie trójbarwne.

Rośliny żyją nie tylko na zewnątrz. Wielu z nas posiada swego rodzaju ogrody w domu, które wraz z nadejściem kwietnia, domagają się uwagi. Zapytaliśmy więc panią Ewę Woźniak z Pracowni Artystycznej Między Kwiatami, jak powinno się pielęgnować rośliny domowe i na co zwrócić uwagę przy przesadzaniu ich.

Po pierwsze przesadzamy rośliny doniczkowe do większych pojemników. Z nawożeniem musimy poczekać ok. 2 tygodnie. Następnie opryskujemy rośliny przeciwko chorobom i szkodnikom. Musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, a wszystko w zależności, ile dana roślina potrzebuje wody. Niektóre rośliny posiadają sprecyzowane wymagania i potrzebują podlewania przegotowaną wodą i nawozem zakwaszającym.– powiedziała pani Ewa.Pamiętajmy jedno, rośliny ogrodowe, jak i domowe wymagają od nas stałej pielęgnacji. Nie zapomnijmy również że kwiecień bywa zdradliwy, jeśli chodzi o pogodę i pomimo że już wiosna, ale może jeszcze chłodem powiać. Jak przysłowie mówi, : Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki