REKLAMA

Maść rozgrzewająca to popularny preparat przeciwbólowy stosowany w bólach mięśni, stawów i kręgosłupa, najczęściej sięgamy po nią właśnie teraz na wiosnę, gdy zaczynamy się więcej ruszać na świeżym powietrzu. Maść może być produktem typowo aptecznym opartym na parafinie i rozgrzewającej kamforze lub naturalnym, bazującym na ekstraktach ziołowych, olejkach eterycznych i olejach roślinnych. Udanym przykładem tego typu produktów są maść końska rozgrzewająca i maść konopna rozgrzewająca – obie cieszące się niezwykłą popularnością wśród osób skarżących się na ból ze strony układu ruchu.

Maść rozgrzewająca – co powinna zawierać by działała?

Odpowiedź wydaje się oczywista – maść rozgrzewająca musi zawierać składniki o działaniu rozgrzewającym. Kamfora, chili, czy cynamon nie sprawią jednak, że maść skutecznie uśmierzy ból, poprawi krążenie i złagodzi sztywność stawów. W dobrej maści rozgrzewającej powinny znaleźć się również inne składniki o podobnym i uzupełniającym działaniu. Najczęściej będą to ekstrakty z kasztanowca, żywokostu, arniki, rozmarynu, wanilii oraz olejki eteryczne terpentynowy, goździkowy, czy lawendowy. Bodajże najbardziej znane maści końskie ma w swojej ofercie Herbamedicus, którego Szwajcarska maść końska rozgrzewająca jest jednym z lepszych tego typu produktów na rynku. Ciekawym przykładem są również maści końskie czeskiej marki Bione Cosmetics, która oprócz ekstraktów ziołowych w swoich preparatach stosuje salicylan metylu. Salicylan jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o działaniu przeciwbólowym, ale i rozgrzewającym, dzięki czemu wzmacnia on właściwości tradycyjnej maści końskiej.

Na co stosuje się maść rozgrzewającą?

Wachlarz zastosowań maści rozgrzewającej jest bardzo szeroki i jeśli tylko nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych do jej stosowania, to sprawdzi się w bardzo wielu przypadkach. Najczęściej po maść rozgrzewającą sięgniemy z powodu uciążliwego bólu pleców, barków, czy kolan. Dobrej jakości preparat złagodzi zarówno chwilową niedyspozycję związaną z przeciążeniem, ale również pomoże przy poważniejszych dolegliwościach, jak przewlekły ból o podłożu reumatycznym, czy rwa kulszowa. Maść rozgrzewająca złagodzi sztywność stawów po długim siedzeniu i pracy w jednej pozycji, a zimą rozgrzeje przemarznięte stopy i kolana. Maść rozgrzewająca sprawdzi się również przed wysiłkiem i aktywnością fizyczną, poprawiając krążenie krwi i przygotowując mięśnie do wzmożonej pracy. Cieniutką warstewkę maści końskiej rozgrzewającej można również wsmarować w okolicach klatki piersiowej w przebiegu przeziębienia i grypy.

Maść końska rozgrzewająca a maść konopna rozgrzewająca

Czy jest różnica między tymi produktami, poza oczywistą, jaką jest zawartość konopi? Zdecydowanie tak. Maść końska, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny ludowej, w przypadku większości marek jest produktem bazującym na ziołach, ekstraktach roślinnych i olejkach eterycznych. Różnice między poszczególnymi produktami będą opierają się na jakości składników, ich ilości i cenie finalnej. Natomiast maść konopna przeciwbólowa jest produktem stosunkowo nowym, który właściwie powstał z inspiracji maściami końskimi. Cenne właściwości oleju i ekstraktu z konopi oraz ich rosnąca popularność wśród konsumentów zainspirowały marki do stworzenia produktu jeszcze bardziej wszechstronnego i skutecznego.

Maść konopna rozgrzewająca jest prawdziwym hitem na wszelkiego typu dolegliwości układu ruchowego. Łączy bowiem rozgrzewające i łagodzące właściwości ziół z regenerującym i przeciwzapalnym działaniem oleju konopnego. Przykładem może być Maść konopna rozgrzewająca marki MedicProgress, która zawiera 5% oleju konopnego, ale także np. salicylan metylu, który świetnie wzmacnia działanie składników naturalnych: kapsaicyny, wanilii i olejków eterycznych. Zupełnie innym typem maści rozgrzewającej jest Thermolka Extra marki Cannaderm. To z kolei jest produkt bogaty składniki konopne, zawiera odżywczy ekstrakt z konopi w stężeniu 10% i 6% olej konopny. Ponadto Thermolka Extra zawiera również tonizujący ekstrakt z kasztanowca, rozgrzewającą wanilię i kapsaicynę oraz przeciwzapalny i przeciwbólowy olejek z jodły syberyjskiej.

Podsumowując, maści konopne rozgrzewające to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych maści końskich. Nie są już one modą, ale tworzą nową kategorię produktów z pogranicza kosmetyki pielęgnacyjnej i medycyny naturalnej.

 

Wszystkie produkty wymienione w artykule można zakupić w sklepie internetowym ecostory.pl

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki