REKLAMA

Funkcjonowanie przedsiębiorstw w Polsce nie jest łatwe. Badania opublikowane w czasopiśmie Forbes już niemal 10 lat temu ukazywały, na jakie komplikacje narażone są polskie firmy, a od tego czasu niestety niewiele się zmieniło.

Z badań tych wynika, że aż 52% małych i średnich przedsiębiorstw uskarża się w Polsce na niejasne reguły prawne. Choć to nie jest jedyna bolączka, z jaką firmom przychodzi się mierzyć w naszym kraju, to jednak wystarczająca, by sprawy prawne powierzać firmom zewnętrznym, czyli kancelariom prawnym. Co w praktyce oznacza obsługa prawna firm?

Obsługa prawna firm – minimum ryzyka

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej skutki braku wiedzy prawnej mogą być ogromne. Jednak nie sposób, prowadząc firmę z branży IT, jednocześnie podążać za nowymi technologiami, rozwijać nowe kontakty, a równocześnie interesować się prawem, którego tajniki studenci i aplikanci zgłębiają latami. Zlecając taką obsługę renomowanej kancelarii, można zająć się innymi sprawami firmy bez obaw, że coś się zaniedba, przeoczy. Na czym polega obsługa prawna firmy? Działania takie skupiają się na doradztwie w zakresie tworzenia umów, jak również samym ich tworzeniu. Prawnicy na bieżąco są w stanie doradzać przy podejmowaniu decyzji gospodarczych, negocjacjach biznesowych, w sprawach związanych z pozyskiwaniem kapitału.

Doradca prawny poinformuje o wszelkich zmianach w prawie, pomoże w przygotowaniu dokumentów, np. przetargowych, raportów, analiz. Obsługa prawna firm to też wparcie i reprezentacja we wszelkich procesach administracyjnych, i postępowaniach sądowych. Przedsiębiorstwo to nie tylko prawo handlowe czy gospodarcze, ale też cywilne, karne, prawo pracy, ale też wszelkie wewnętrzne spory, chociażby z organizacjami związkowymi. We wszystkich tych kwestiach można liczyć na wsparcie pracowników obsługującej kancelarii.

Czy warto na stale korzystać z obsługi prawnej firmy?

Nieraz przedsiębiorcy decydują się na pomoc prawną przy zakładaniu działalności, kiedy formalności jest najwięcej. Pojawia się z czasem pytanie, czy korzystać z obsługi prawnej firmy na stałe. Założenie jest takie, że jeśli współpraca z konkretną kancelarią oparta jest na zaufaniu, to trudno wyobrazić sobie moment, kiedy miałoby się jej zaprzestać. Można też zatrudnić prawnika na etat, ale to zawsze generuje koszty w postaci pensji i składek ZUS, niezależnie od tego, czy akurat sprawy prawne są aż tak naglące. Innym rozwiązaniem jest doraźne korzystanie z usług prawnych kancelarii, ale wtedy czasochłonne, a i kosztowne jest samo wdrażanie się prawnika w sprawy firmy, które przy stałej współpracy z kancelarią obsługującą jest wyeliminowane. Obsługa prawna firm przez jedną kancelarię zapewnia spokój, że sprawy firmy są pod kontrolą i ktoś nad nimi czuwa.

Obsługa prawna przedsiębiorstwa, którym się zarządza, daje pewność, że działa się zgodnie z prawem. Ponadto sprawia, że przedsiębiorca staje się pewniejszy we wszelkich negocjacjach z kontrahentami. Taka obsługa to też niewątpliwa oszczędność czasu i stresu i tak obecnego w życiu każdego właściciela firmy.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki