REKLAMA

Nasiona roślin miododajnych to idealny wybór do każdego ogrodu. Rośliny miododajne są nie tylko szalenie efektowne, ale i pożyteczne. Dzięki nim stworzymy stylowy ogród, a dodatkowo zapewnimy pożywienie pszczołom. Warto pamiętać, że dbanie o pszczoły jest dla nas opłacalne nawet wówczas, gdy nie jesteśmy pszczelarzami. Owady te mają bowiem ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego.

Nasiona roślin miododajnych – dlaczego warto dbać o pszczoły

Jeżeli dobro środowiska naturalnego nie jest nam obojętne, powinniśmy zainteresować się uprawą roślin miododajnych. Pszczoły są dla nas pożyteczne nie tylko ze względu na zdrowy miód, który produkują (jednocześnie trzeba pamiętać, że nie wszystkie pszczoły zajmują się produkcją miodu. Jest to zajęcie pszczoły miodnej). Te niewielkie owady w ciągu swojego życia są w stanie zapylić ogromną ilość roślin (w rezultacie mogą one wykształcić owoce i nasiona). Współczesne pszczoły mają utrudnione zadanie ze względu na fakt, że rolnicy stosują środki ochrony roślin na szeroką skalę (kontakt z nimi jest często zabójczy dla pszczół – w wielu regionach dochodzi do ich masowego wymierania). Zagłada pszczół jest równoznaczna z wymarciem wielu gatunków roślin, które są zapylane przez te owady. Dodatkowo rośliny te wydają nasiona i owoce będące pokarmem dla wielu gatunków zwierząt.

Nasiona roślin miododajnych – gwarancja wysokiej jakości miodu

Niezaprzeczalną korzyścią z uprawy roślin miododajnych jest wysokogatunkowy miód będący produktem o wyjątkowych walorach prozdrowotnych. W Polsce produkowane są przede wszystkim miody spadziowe, miody nektarowe i miody mieszane (będące połączeniem miodów nektarowych i spadziowych). Warto pomyśleć o włączeniu miodu do naszego codziennego menu, gdyż dostarcza nam on znakomicie przyswajalnych witamin i minerałów, kwasów organicznych, enzymów i węglowodanów. Pszczoły produkują z roślin miododajnych nie tylko miody ale też mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, czy wosk pszczeli. Produkty pszczele znajdują szerokie zastosowanie w kuchni, lecznictwie i kosmetyce.

Rodzaje nasion roślin miododajnych

Najpopularniejszymi nasionami roślin miododajnych są: nasiona bazylii, bratka zwyczajnego, bobu,  brukwi jadalnej, buraka, chabra, cukinii, dyni, dzwonka ogrodowego, facelii dzwonkowatej, różnych gatunków fasoli, fiołka, firletki, gailardii, gęsiówki alpejskiej, różnych gatunków gipsówki,  grochu łuskowego. Roślinami, które z pewnością przyciągną pszczoły są również godecja, hyzop lekarski, jarmuż, kabaczek, kalafior, kalarepa, kapusta, kocimiętka, klarkia, koper ogrodowy, krwawnik pospolity, kukurydza gucio, nasturcja, lawenda, lewkonia niska, lwia paszcza, maciejka, marchew, mikołajek płaskolistny, monarda, nachyłek dwubarwny, naparstnica, niecierpek, niezapominajka, oregano, ogórek gruntowy, orlik mieszańcowy, orlik pospolity, ostróżka, papryka, pasternak, patison, pierwiosnek, pietruszka, pomidor, por, powój dwubarwny, przegorzan, przetacznik, rezeda wonna, rozchodniki, rudbekia, rzodkiewka, smagliczka, szałwia, szczeć, szczypiorek, słonecznik, trojeść, łubin, tymianek właściwy, róża, wrzos pospolity, aster, czarna porzeczka, lucerna siewna, malina, koniczyna, pigwa i wiele innych.

Jak uprawiać rośliny miododajne?

Konkretne zalecenia dotyczące uprawy roślin miododajnych są uzależnione od wybranego przez nas gatunku. Przykładowo koniczynę można uprawiać na różnych rodzajach gleb, w tym także suchych i piaszczystych. Zazwyczaj zaleca się uprawę roślin miododajnych w cyklu zmianowania w warzywniku, a także sianie w międzyrzędziach w przydomowym sadzie. Z powodzeniem można uprawiać je na rabatach.

Roślinom miododajnym zaleca się zapewnić stanowisko słoneczne. Jest to ważne, gdyż w warunkach silnego nasłonecznienia będą one kwitły najobficiej. Jednocześnie sadząc rośliny w bardzo nasłonecznionych miejscach musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

Specjaliści zalecają nawożenie roślin miododajnych nawozami charakteryzujących się zwiększoną ilością fosforu (jest on bardzo istotny, gdyż pobudza wykształcanie się kwiatów). Jeżeli chodzi o walkę z chorobami roślin i szkodnikami – zdecydowanie warto zdecydować się na środki ekologiczne (takie, które nie zaszkodzą pszczołom i innym owadom).

źródło: https://www.esklep.legutko.com.pl/191-nasiona-roslin-miododajnych

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki