Pierogi, pyrohy or dumplings, filled with beef meat and covered with parsley on plate with knife
REKLAMA

Pierogi to potrawa niezwykle popularna w Polsce. Składają się z ciasta oraz farszu, który stanowi serce tego dania. Istnieją ich różne rodzaje, z farszem mięsnym, owocowym bądź jarskim. Ugotowane, upieczone, usmażone czy zrobione na parze stanowią wyśmienity obiad lub kolację. Według historii pochodzą one z Chin, gdzie przez Kijów dotarły do Polski. Prawie w każdym państwie na świecie możemy odnaleźć różne wariacje na ich temat. Od białoruskich kołdunów, chińskich wontonów, hiszpańskich empanadas, aż po indyjskie samosy. Jednakże czym jest pielmieni?

Mały wielki pierożek

Pielmieni jest to rodzaj pierogów sporządzonych z elastycznego ciasta, składającego się z mąki (zazwyczaj pszennej), wody, oleju, jajek, czasem drożdży oraz luźnego farszu złożonego z surowego mięsa, cebulki, a także przypraw. Możemy spotkać farsz wieprzowy, drobiowy, wołowy, a także ich połączenia, które stanowią wyśmienite kombinacje tych smaków. Wiele smaków pielmieni możemy odnaleźć na stronie https://best-market.pl/produkty-mrozone/pielmieni/.

Ich tajemnicą jest zawartość bulionu w farszu, dzięki czemu jest on soczysty. Pielmieni przypominają kształtem polskie uszka i są zdecydowanie mniejsze od polskich pierogów ruskich. Ważne jest, aby ich wielkość była wystarczająca, aby pierożki zmieściły się do ust „na raz”, aby w pełni delektować się ich smakiem.

Jak przyrządzić pielmieni

Tradycyjnie są one gotowane na wodzie, co nie stoi na przeszkodzie, by usmażyć, ugrillować, upiec czy też ugotować je na parze. W niektórych regionach Ukrainy możemy również spotkać pielmieni ugotowane w bulionie mięsnym.

Pielmieni zazwyczaj podawane są w towarzystwie kwaśnej śmietany, cebulki usmażonej na maśle lub też zgodnie z upodobaniem z sosem sojowym, a nawet octem. Najlepiej smakują zaraz po ugotowaniu. Jednakże, gdy nie uda nam się zjeść natychmiast całej porcji z łatwością możemy je odgrzać lub podsmażyć na patelni na złotobrązowy kolor, wtedy smakują równie wyśmienicie jak te wyjęte prosto z wody.

Nieco historii

Według podań miejscem pochodzenia tradycyjnych pielmieni jest Ural. Potrawa ta była popularna wśród myśliwych, ponieważ pielmieni sporządzone w domostwach mogły być zamrożone i w ten sposób łatwo transportowane. Do ich sporządzenia wystarczyło ognisko, naczynie oraz śnieg i można było cieszyć się ciepłym i smacznym posiłkiem. Ich nazwa pochodzi od pel’n’an ‚ (пельнянь), a oznacza ono „chlebowe ucho”. Aktualnie w Polsce są one wyjątkowo popularne na terenach dzisiejszego województwa podlaskiego.

Gdzie kupić pielmieni ?

Obecnie możemy odnaleźć w ofertach sklepów wiele produktów mrożonych, które nie odbiegają smakiem oraz jakością od posiłków przygotowywanych w domu. Bogatą ofertę posiada sklep Best Market, znajdujący się pod adresem https://www.best-market.pl/. Możemy odnaleźć tam różnorodną gamę produktów mrożonych pochodzących z Ukrainy, w tym pielmieni. Tradycyjne pielmieni możemy spotkać w wielu restauracjach w Polsce. Pielmieni to dobry sposób na szybki i smaczny obiad. Wystarczy tylko wrzucić je do gotującej się wody, aby po chwili cieszyć się ich wyjątkowym smakiem.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki