REKLAMA

Halowa piłka nożna nazywana również futsalem jest nadal nieco mniej popularna niż klasyczne mecze piłkarskie rozgrywane na stadionie, ale równie ciekawa zarówno dla graczy, jak i dla kibiców. Jeżeli chce się przenieść z murawy na halę, trzeba pamiętać o doborze odpowiedniej piłki. Dlaczego to takie ważne? I jakich piłek używa się do futsalu?

Futsal lub od portugalskiego futebol de salão i hiszpańskiego fútbol sala piłka nożna halowa to odmiana piłki nożnej, która w 1988 roku została włączona przez FIFĘ do jej oficjalnych kompetencji jako nowa dyscyplina. Pierwsze Mistrzostwa Świata w halówce odbyły się już 1989 roku w Holandii – wówczas wzięło w nich udział 16 zespołów z różnych krajów. Mecze futsalu różnią się od standardowych meczy piłkarskich. Jakie są rozbieżności pomiędzy halową piłką nożną a klasyczną rozgrywaną na murawie?

Czym różni się piłka halowa od tradycyjnej?

Przede wszystkim chodzi o liczbę zawodników, czas trwania rozgrywki oraz potrzebny sprzęt. W przypadku futsalu w meczu bierze udział po pięciu piłkarzy z każdej drużyny. Jedna połowa np. sparingu trwa dokładnie 20 minut, czyli sporo krócej niż w klasycznej piłce nożnej. A co ze sprzętem? Potrzeba specjalnych bramek – odległość od słupków powinna wynosić 3 m, a od dolnej krawędzi poprzeczki do krawędzi boiska dokładnie 2 m. A piłka? Ta wykorzystywana na hali musi mieć mniejszy rozmiar, inną ilość powietrza, a także zawierać więcej pianki niż ta do gry na zewnątrz.

Jak dobrać piłkę do futsalu?

Piłki do piłki nożnej mają zazwyczaj rozmiar 5. W przypadku piłki do futsalu najlepsza będzie taka w rozmiarze 4. W praktyce powinna ważyć od 400 do 440 g i mieć od 62 do 64 cm obwodu. Istotny jest również poziom napompowania – piłka do halówki musi być napompowana mniej od swojego standardowego odpowiednika. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ wpływa na długość lotu, a w przypadku gry na mniejszej powierzchni to ma znaczenie. Żeby łatwiej było zapanować nad piłką, piłki do futsalu zawierają również dodatkową warstwę pianki. Dzięki temu odbijają się od parkietu w nieco bardziej kontrolowany sposób.

Na rynku dostępne są nie tylko piłki szyte, lecz także klejone. Które z nich będą lepsze? Dłużej wytrzymają te szyte, nawet jeżeli są produkowane maszynowo.

Co jeszcze może mieć znaczenie? W przypadku rozgrywek na wyższym poziomie ważny jest również poziom okrągłości piłki. W zależności od liczby zastosowanych paneli piłki mogą być bardziej lub mniej okrągłe. Najlepiej sprawdzą się te, które wykonano z 32 paneli.

 

Jeżeli dopiero rozpoczyna się przygodę z piłką halową, nie warto inwestować w bardzo drogie piłki – wystarczą te z dolnej półki cenowej. Jeśli zaś chce się startować w profesjonalnych albo półprofesjonalnych meczach, warto ćwiczyć na piłkach wysokiej jakości. Niektóre z piłek dostępnych na rynku mają logo FIFA. Za co się je dostaje? Otrzymują je te produkty, które przeszły szereg testów i spełniają wysokie wymagania Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej.

Gdzie kupić piłki do futsalu? Sprawdź: https://zina.pl/pilki

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki