Plogging opanował Jaworzno! Bieganie ze sprzątaniem już 25 Kwietnia!

Plogging opanował nasze miasto i nie bierze jeńców! Już 25 Kwietnia w Jaworznie odbędzie się inauguracja tej akcji społecznej i możemy być pewni, że śmieci w przestrzeni miejskiej oraz w lasach, nie mogą być spokojne. W skrócie będą biegać i sprzątać nasze miasto.

REKLAMA

Ideą ploggingu jest połączenie aktywności fizycznej ze zbieraniem śmieci. Idąc za językiem angielskim- plog to zbierać, a jogging to truchtać. Tym oto prostym sposobem narodziła się nowa aktywność, która przerodziła się w akcję społeczną. Ma ona zachęcić do ruchu oraz wyczyścić, przy okazji, tereny zielone, w których żyjemy i spędzamy wolny czas.

Wszystko łączy się z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi, który przypada na 22 Kwietnia. Jak przekonuje radna Barbara Ziętek, problem śmieci w przestrzeni miejskiej, jest dobrze znany mieszkańcom i spotykany niemal codziennie. Śmieci są na chodnikach, trawnikach, w lasach czy parkach i dlatego ludzie powiedzieli głośne: „dość”, po czym nie czekając na urzędników, sami zabrali się za sprzątanie terenów wokół, których żyją. Jedną z pierwszych grup, które się uformowały, jest ta stworzona przez Przemka Starzyckiego, organizatora niedzielnej akcji, która pod nazwą Plogging Jaworzno działa od Kwietnia 2019 roku.

Sam plogging wywodzi się ze Szwecji, gdzie stał się bardzo szybko modny i zaczął być praktykowany przez mieszkańców. Jak wiemy ten nordycki kraj nie od dzisiaj ani nie od wczoraj jest liderem i pionierem w rozwiązaniach mających na celu dbać o ekologie.

W Jaworznie zaczęło się od akcji Fabryki Formy, która w ramach akcji zachęcające do ruchu, zorganizowała taki plogging na Międzynarodowy Dzień Ziemi. Przemek Starzycki, który brał w tym udział, uznał, że chętnie będzie to kontynuował. Okazało się, że nie tylko on wyraża taką chęć na taką formę aktywności i wraz ze znajomymi, raz w miesiącu, zaczęli organizować sprzątanie z bieganiem. Barbara Ziętek dodaje, że obecnie wydarzeniem tym interesuję się na prawdę sporę grono mieszkańców.

Dlatego 25 Kwietnia, po raz kolejny, obędzie się plogging. Tym razem jednak na dużo większą skalę niż drzewiej bywało. W czterech miejscach w Jaworznie, w tym samym czasie, koordynowane grupy aktywnych sprzątaczy rozpoczną swoją akcję. Zbiórki rozpoczną się o 10:00 między innymi na przystanku Leopold w kierunku Katowic, na przystanku Urząd Skarbowy w kierunku Centrum, w parku na Osiedlu Stałym oraz przy Liceum Ogólnokształcącym nr 1 na Podwalu. Z tych miejsc aktywiści ruszą, aby sprzątać okoliczne tereny leśne i miejskie. Radna Barbara Ziętek zwraca się również z apelem do reszty mieszkańców, którzy jeszcze się nie zaangażowali, aby Ci także wzięli udział, gdyż to także dotyka ich bezpośrednio i wpływa na jakość życia. Zapraszajmy sąsiadów, przyjaciół, rodzinę, bierzmy dzieci, aby edukować ich o ekologii, gdyż to właśnie takie inicjatywy wychowują przyszłe pokolenia.

Radna chciałby również, aby akcje wsparł dział gospodarki odpadami, który zaopatrzyłby aktywistów w worki na śmieci czy odebrał zebrane śmieci z wyznaczonych miejsc.

Akcja szlachetna i zbiera coraz więcej chętnych osób, które w ramach sportu sprzątają nasze miasto. Takich właśnie inicjatyw potrzebujemy, abyśmy mogli żyć w czystości i zdrowiu.

 

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki