wtorek, 16 kwietnia, 2024

Przygotowania do zakupu mieszkania – 3 rzeczy, o których warto pamiętać

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrznePrzygotowania do zakupu mieszkania – 3 rzeczy, o których warto pamiętać

Przygotowania do zakupu mieszkania – 3 rzeczy, o których warto pamiętać

- Advertisement -

Zakup mieszkania to inwestycja, do której warto się merytorycznie przygotować, poznając realia rynku i podstawowe pojęcia oraz przepisy prawne. Dzięki temu unikniesz nietrafionych decyzji, które mogą okazać się brzemienne w skutkach dla Twoich finansów. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, przygotowując się do tego ważnego kroku.

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Przed podjęciem tej ważnej decyzji warto zapoznać się z naszymi wskazówkami, dzięki którym łatwiej zabezpieczyć się przed nieprzemyślanymi decyzjami.

#1 Uaktualniaj swoją wiedzę w zakresie rynku mieszkaniowego

Rynek mieszkaniowy w Polsce zmienia się dynamicznie. Tylko w 2019 roku mieszkania znacznie podrożały – ich ceny wzrosły średnio o kilkanaście procent. Z tego względu, przygotowując się do zakupu mieszkania i przeglądając oferty, warto stale aktualizować swoją wiedzę w zakresie rynkowych realiów, przeglądając raporty i porównując ogłoszenia. Dzięki temu możesz już na samym początku odsiać niekorzystne oferty, w przypadku których sprzedający znacząco zawyżają cenę. Pamiętaj jednak o tym, że w wielu przypadkach cena ofertowa nie równa się cenie transakcyjnej. Jeśli interesuje Cię jakaś nieruchomość, warto upewnić się, czy kwota podana w ogłoszeniu podlega negocjacji. Najczęściej tak jest.

#2 Zadbaj o właściwe sporządzenie przedwstępnej umowy sprzedaży mieszkania

Umowa ta praktycznie zawsze wymagana jest w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Dla banku stanowi zabezpieczenie, umożliwiające dochodzenie roszczeń w przypadku niewywiązania się z obowiązków którejś ze stron. W umowie przedwstępnej uwzględnia się dane dotyczące właściwej umowy przekazania praw majątkowych. Powinny znaleźć się więc takie dane, jak przewidywany termin, w jakim ma zostać zawarta umowa sprzedaży mieszkania oraz termin graniczny jest podpisania. W dokumencie należy uwzględnić oczywiście strony oraz przedmiot umowy wraz z dokładnymi danymi, jak adres nieruchomości. Im więcej danych, tym lepiej umowa zabezpiecza obie strony.

Dzięki takiemu dokumentowi możesz „zarezerwować” sobie mieszkanie bez obaw o wzrost ceny. Przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania chroni kupującego, ale również sprzedawcę, który nie musi obawiać się, że druga strona nagle się wycofa. Odstąpienie od umowy w przypadku każdej ze stron jest możliwe, jednak wiąże się z utratą wpłaconego zadatku (przez kupującego) lub koniecznością jego wypłacenia w podwójnej wysokości (przez sprzedającego).

#3 Sprawdź wycenę mieszkania

Przed zaakceptowaniem wstępnych warunków sprzedaży, warto zweryfikować, czy cena nieruchomości jest adekwatna do realiów rynkowych. Najłatwiej zrobić to, korzystając z kalkulatora. Wykorzystuje on zaawansowany algorytm, porównujący oferty dostępne w sieci o podobnych parametrach, co interesująca Cię nieruchomość. Z darmowego narzędzia skorzystasz na przykład na homly.to. Dzięki niemu, w zaledwie kilka chwil uzyskasz wyniki, których samodzielne sporządzenie na podstawie researchu zajęłoby Ci wiele godzin. Wystarczy, że podasz dokładny adres nieruchomości oraz jej specyfikację: metraż, rodzaj budynku, piętro, liczbę pięter i inne istotne dane.

#4 Sporządź operat szacunkowy

Opinia rzeczoznawcy majątkowego o wartości przedmiotu wyceny (na piśmie) określana jest mianem operatu szacunkowego. Stworzenie takiego dokumentu należy zlecić przed podpisaniem umowy sprzedaży. Operat szacunkowy może zostać sporządzony wyłącznie przez osobę posiadającą uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości. Koszt takiej usługi różni się w zależności od wielu czynników – w dużych aglomeracjach jest znacznie wyższy, niż w mniejszych miastach.

Operat powinien być sporządzony przejrzyście, w sposób, umożliwiający obu stronom wyciągnięcie jasnych wniosków dotyczących wartości nieruchomości.

Powyższe wskazówki pomogą Ci lepiej przygotować się do zakupu nieruchomości. Znajomość przepisów i realiów rynkowych to podstawa, jeśli chcesz zainwestować pieniądze w sposób korzystny.

1 KOMENTARZ

  1. Sprawdziłem że deweloper fabryka domów ma wieloletnie doświadczenie, buduje za gotówkę nie na kredyt i otwarcie odpowiadał na wszelkie moje pytania. Zdecydowałem się na kupno mieszkania na Białołęce i nie żałuję. Wygodnie się tu żyje, a nie zapłaciłem wcale drogo za metr.

- Advertisment -

Parkometry na GEOsferze wróciły do działania. Czy nie?

Sprawy parkometrów ciąg dalszy. Zima minęła, a one dalej nie sprawują swojej funkcji i co za tym idzie - nie zarabiają na siebie. Koszty...

Minister przemysłu na spotkaniu w Południowym Koncernie Węglowym

Minister Przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się z zarządem Południowego Koncernu Węglowego i przewodniczącym rady nadzorczej spółki. Omówiono bieżące wyzwania i wizję pracy zarządu w...

Pikniki rodzinne w każdej dzielnicy – zapowiada Michał Kirker

W dwóch piknikach rodzinnych uczestniczyli mieszkańcy Jaworzna w ubiegły weekend. Zainteresowanie było duże, szczególnie młodsi uczestnicy chętnie korzystali z atrakcji i animacji. Wśród tych...