„To nie COVID-19″ – prosty test na koronawirusa SARS-CoV-2.

Do niedawna do diagnostyki COVID-19 stosowano wyłącznie laboratoryjne testy genetyczne. Testy serologiczne wykrywające obecność przeciwciał, były używane tylko do celów przesiewowych. Wszystko zmieniło się wraz z wprowadzeniem na polski rynek kasetkowych testów antygenowych, które można wykonać w domu. 30 października 2020 r. Minister Zdrowia Adam Niedzielski udzielił im swojej rekomendacji. 

Co z tego wynika? W tej chwili mamy do dyspozycji dwa, a nawet trzy rodzaje testów, które pozwalają wykryć zakażenie koronawirusem i zdiagnozować chorobę COVID-19. Postaramy się uszeregować je wedle prostoty wykonania. 

Genetyczny test na koronawirusa RT-PCR.

Testy genetyczne PCR można wykonać wyłącznie w warunkach laboratoryjnych. Wykrywają one sekwencje genetyczne wirusa SARS-CoV-2 w wymazie pobranym z nosogardzieli. Przeprowadzenie takiego testu jest skomplikowane i wymaga fachowej wiedzy. Dodatkowo wykonuje się go jedynie pacjentom skierowanym przez lekarza, a na wynik trzeba zwykle poczekać kilka dni.

Z powyższych względów trudno uznać ów test za prosty. Jego niewątpliwą zaletą jest jednak to, że ma najwyższą skuteczność. Ponieważ przez długi czas był to jedyny test używany do diagnostyki, stanowi on punkt odniesienia dla innych testów. Jego czułość i swoistość określa się więc na 100%.

Testy antygenowe wykrywające zakażenie SARS-CoV-2 w wymazie z nosogardzieli.

Jeśli uważasz, że wizyta w punkcie pobrań nie jest najlepszym pomysłem w czasie pandemii, możesz sprawdzić się domowym testem antygenowym. Taki test na koronawirusa wykrywa antygeny obecne na powierzchni patogenu. Można go wykonać już przy pierwszych objawach infekcji, podobnie jak testy molekularne (genetyczne). Występowanie symptomów COVID-19 jest zresztą w tym przypadku konieczne, by lekarz mógł postawić diagnozę stwierdzającą ową chorobę. Jeśli przebiega ona w sposób utajony, diagnoza będzie niemożliwa nawet przy pozytywnym wyniku testu antygenowego.

Wynik testu należy odczytać po upływie 10 do 20 minut. Przygotowanie roztworu testowego jest bardzo proste. Jedynym minusem tego rodzaju testów jest konieczność pobrania wymazu z jamy nosowo-gardłowej tak jak przy testach genetycznych. Nie jest to zbyt komfortowe.

Antygenowe badanie na koronawirusa ze śliny. Najprostszy test na COVID-19.

Testy antygenowe ze śliny zostały zaprojektowane dla osób, które chcą uniknąć nieprzyjemności związanych z pobieraniem wymazu. Ich czułość i swoistość jest minimalnie mniejsza, niż w przypadku testów na koronawirusa robionych na podstawie wymazu. Jest to jednak zdecydowanie najprostszy sposób, by przebadać osoby szczególnie wrażliwe, jak na przykład dzieci. 

Ślinę należy tutaj po prostu wypluć do załączonego pojemnika, a następnie przygotować roztwór tak jak w pierwszym rodzaju testu antygenowego. Wynik odczytuje się również tak samo – po 10 do 20 minutach. Jeśli wynik okaże się pozytywny, to lekarz może na podstawie zauważonych objawów postawić wyraźną diagnozę potwierdzającą COVID-19.

Co z ostatnim rodzajem testu na koronawirusa, wykrywającym przeciwciała?

Testów serologicznych, w których badanym materiałem jest krew, nie stosuje się w celach diagnostycznych. Używa się ich głównie do sprawdzenia, czy zakażenie nastąpiło w przeszłości i w organizmie są obecne przeciwciała IgG będące elementem tzw. pamięci immunologicznej. Jeśli jednak test serologiczny wykaże obecność przeciwciał IgM, warto skontaktować się z lekarzem. Ten rodzaj przeciwciał uaktywnia się bowiem w organizmie w krótkim czasie od zakażenia, co może świadczyć o aktywnej infekcji.

Przeprowadzenie testów na koronawirusa w warunkach domowych jest w tej chwili banalnie proste, a może przyspieszyć prawidłową diagnozę. Z tego względu warto zaopatrzyć się w testy z wyprzedzeniem, by nie czekać na przesyłkę, gdy zajdzie konieczność ich użycia.

undefined

agencja

Recent Posts

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie,…

4 godziny ago

Noc w Muzeum w Jaworznie

Noc w Muzeum Miasta Jaworzna można było spędzić w sobotę 18 maja. Muzeum Miasta Jaworzna…

4 godziny ago

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak…

8 godzin ago

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat…

9 godzin ago

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie…

9 godzin ago

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

24 godziny ago