REKLAMA

USG jamy brzusznej jest nieinwazyjnym badaniem, pozwalającym na wykrycie wielu zmian, nieprawidłowości i chorób występujących w jej obrębie. W przebiegu tej procedury możliwe jest uwidocznienie struktury organów wewnętrznych, które zlokalizowane są w zasięgu fal emitowanych przez głowicę przyłożoną do skóry pacjenta.

Na ekranie aparatu ultrasonograficznego wyświetla się wówczas obraz, stanowiący dla lekarza podstawę do przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki.

Wskazania do USG jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej pozwala na ocenę stanu nerek, wątroby, śledziony, trzustki, pęcherza moczowego, pęcherza żółciowego i dróg żółciowych. Procedura ta przeprowadzana jest w diagnostyce chorób gruczołu krokowego u mężczyzn oraz narządów rodnych u kobiet, a także podczas ciąży. Podstawowe wskazania do USG jamy brzusznej to przede wszystkim dolegliwości bólowe brzucha i przydatków, długo utrzymujące się wymioty i biegunki, wyczuwalne guzy w jamy brzusznej, nagła utrata wagi czy urazy brzucha.

Badanie to przeprowadza się również przy podejrzeniu żółtaczki, kamicy żółciowej lub kamicy nerkowej. Ultrasonografia powinna być zawsze wykonana w przypadku krwawienia z dróg rodnych, układu moczowego lub przewodu pokarmowego.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Ultrasonografia jamy brzusznej musi być przeprowadzona na czczo, najlepiej przynajmniej trzy godziny po ostatnim posiłku. Na kilka dni przed badaniem, pacjent nie powinien spożywać ciężkostrawnych potraw. Osoby z tendencjami do wzdęć i gazów mogą przyjąć odpowiedni środek, który zniweluje dolegliwości.

Na dwie godziny przed przeprowadzeniem badania ultrasonograficznego, należy wypić 1 litr wody. Przyjęcie płynu spowoduje odczuwanie parcia na pęcherz, co ułatwi obrazowanie. Bezpośrednio przed USG jamy brzusznej nie można palić papierosów, ponieważ dym może zniekształcić obraz uzyskany w trakcie badania.

Przebieg badania USG jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej polega na posmarowaniu skóry specjalnym żelem, który zabezpiecza przed odbijaniem fal i ułatwia kierowanie głowicą. Aby zbadać organy, lekarz przykłada do brzucha pacjenta sondę i przesuwa ją w celu uwidocznienia wybranego obszaru. Obraz prezentowany jest na monitorze, podłączonym bezpośrednio do urządzenia. Przygotowanie i badanie wygląda tak samo u każdego pacjenta, z wyjątkiem małych dzieci do lat trzech.

W ich przypadku USG jamy brzusznej przeprowadzić można bez wcześniejszego nawodnienia. Procedura wykonywana jest w czasie rzeczywistym, dzięki czemu wiele nieprawidłowości da się wykryć bezpośrednio w jej trakcie. Nie pozwala na to badanie RTG, w którym interpretacja obrazu możliwa jest dopiero po zakończeniu prześwietlenia. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical, dystrybutorem innowacyjnego sprzętu medycznego i weterynaryjnego. 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki