Wiosnówka pospolita – biały drobiazg

REKLAMA

Trwająca pandemia Covid 19 przynosi także inne, zaskakujące pozytywne rezultaty. Bardzo wiele osób zaczęło interesować się otaczającą nas przyrodą i nierzadko jest ciekawa nazw swoich zielonych sąsiadów, wyłuskując ich z rozmaitych zielonych tłumów. Tutaj dla przykładu czyżnie Jaworzna Skałki oraz prawie chodnik w Mysłowicach. I nie ma znaczenia, czy rośliny kwitną, czy nie.

Na bio-forum jednym z wielu konsultantów, którzy w Internecie udzielają odpowiedzi na takie pytania. Link w opisie filmu.

A teraz tytułowy drobiazg. W Jaworznie spotkaliśmy się na klombie w miejscu, gdzie ulica Pocztowa, przechodzi w rondo. Nasza bohaterka jest bardzo pospolita w Polsce. Wiosnówka pospolita – Erophila verna to zdecydowanie jeden z najmniejszych przedstawicieli flory Polski. Na filmie pokazuję ją w towarzystwie monety jednogroszowej. Według literatury może mieć od 4 do 25 centymetrów wysokości. Znaczy się, jak w każdym gatunku mamy Pigmejów oraz graczy NBA. Na zakończenie jaworznickiej miejscówki pokazuję dla porównania rosnącego w tym zgrupowaniu rzodkiewnika pospolitego – Arabidopsis thaliana.

Drugą populację tego gatunku udokumentowałem w 2019 roku w Chrzanowie przy ulicy Księdza Skorupki. Tutaj na zakończenie pokazuję ten gatunek w towarzystwie rozetki pasternaku – Pastinaca sativa.

To samo miejsce odwiedziłem 4 kwietnia 2021. Roślina wciąż tutaj jest. Każda biała kropka na tle runa to jej kwiaty. Kwitnące ziele jest niezłym ziółkiem. Więcej szczegółów podaje na swojej stronie dr Henryk Różański, link w opisie – rozanski.li/2708/wiosnwka-pospolita-draba-verna

Warto przy okazji zauważyć, że efekt terapeutyczny zaczyna się w momencie, kiedy samodzielnie zaczniemy pozyskiwać surowiec leczniczy. Wszak nieuniknione są długie marsze oraz częste skłony i przysiady. I tym optymistycznym akcentem kończy się kolejna lekcja botaniki Piotra Grzegorzka.

Piotr Grzegorzek

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki