REKLAMA

Czy praca w żłobku, klubie dziecięcym wiąże się z określonym wykształceniem? Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, by pracować z dziećmi do lat trzech? Czy warto zainwestować w kształcenie w tym kierunku?

W żłobkach i klubach dziecięcych przebywają głównie dzieci, które mają ukończony rok i nie starsze niż trzy lata (rocznikowo). Praca z takimi maluchami to opieka, ale też zapełnienie im czasu atrakcyjnymi formami zabawy i nauka, w jaki sposób dbać o siebie i wykonywać codzienne czynności. Zawód jest przyszłościowy, bo jak pokazują statystyki liczba żłobków i klubów dziecięcych z każdym rokiem wzrasta.

  • Blisko 150 tys. dzieci w żłobkach

Z danych GUS za 2019 rok wynika, że z opieki instytucjonalnej korzystało 143,6 tys. dzieci. Prawie 92% uczęszczało do żłobków. Na koniec 2019 roku w Polsce funkcjonowało 4,4 tys. placówek opiekuńczych dla dzieci poniżej trzech lat (ok 160 tys. miejsc). W tym 82% stanowiły żłobki. Liczba placówek wzrosła w porównaniu z 2018 rokiem o 15,4%. I tak z każdym rokiem liczba ta się zwiększa. W większości przybywa placówek prywatnych. Warto jednak wiedzieć, że za placówkę państwową najczęściej i tak musimy coś dopłacić. Koszty są zazwyczaj niższe, ale żłobek  czy później przedszkole zawsze pociągają za sobą dodatkowe koszty.

Placówek przybywa z roku na rok, już od kilku dobrych lat. I wzrasta również zainteresowanie wśród rodziców. Natomiast to przekłada się na poszukiwanie opiekunów do pracy.

  • Kurs przez internet na opiekuna

Z dziećmi do lat trzech pracować mogą osoby, które posiadają wykształcenie pedagogiczne bądź medyczne, ale też osoby, które ukończą szkolenie. Obecnie można znaleźć szkoły, które oferują: opiekunka dziecięca kurs online, dzięki czemu połączysz obecną pracę bądź wychowanie dzieci z nauką. Kurs obejmuje 280 godzin teorii i praktyki- pod okiem opiekuna nauczysz się pracy w zawodzie. Kurs online jest przydatny nie tylko, gdy chcesz pracować w żłobku czy klubie dziecięcym, bo możesz być profesjonalną nianią dzięki niemu. Rodzice chętniej zatrudniają osoby, które posiadają kwalifikacje związane z opieka nad najmłodszymi dziećmi. Mając taki kurs możesz pracować za wyższą stawkę, zapewniając dziecku profesjonalną opiekę. Szczegóły szkolenia znajdziesz na stronie https://niania.pro/zlobek/. Dodatkowo można zrobić również inne kursy, dzięki czemu nie tylko podnosisz swoje kompetencje, ale i masz większe możliwości pracy i rozwoju kariery.

Choć dzietność w Polsce nie napawa optymizmem, to coraz więcej mam wraca do pracy po roku od urodzenia. I to sprawia, że zainteresowanie żłobkami jest coraz większe. A opiekunki dziecięce poszukiwane.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki