REKLAMA

Leasing funkcjonuje w świadomości większości polskich przedsiębiorców jako wygodny i opłacalny sposób użytkowania pojazdów, maszyn i urządzeń. W efekcie powyższego przedmiotem leasingu coraz częściej stają się nie tylko pojazdy flotowe, ale również maszyny czyszczące. Czy leasing maszyny do czyszczenia naprawdę się opłaca?

Są branże i formy prowadzenia działalności, dla których ze względu na ograniczone możliwości generowania kosztów uzyskania przychodu, leasing jest opłacalny. Rata leasingu traktowana jest wówczas jako stały miesięczny koszt przedsiębiorstwa, dzięki któremu możemy obniżyć zaliczkę na podatek dochodowy, jednocześnie czerpiąc korzyści z użytkowania określonego pojazdu lub urządzenia. Czy firmy sprzątające i porządkowe należą do tej grupy? Z pewnością niektóre tak. Jednak zdecydowana większość z nich oferuje usługi, których świadczenie wiąże się z poniesieniem określonych kosztów wynikających m.in. z:

  • wynagrodzenia dla pracownika,
  • eksploatacji maszyny do czyszczenia,
  • zakupu środków czyszczących,
  • dojazdu do Klienta.

Dla takiego przedsiębiorstwa leasing maszyn czyszczących to dodatkowy koszt, którego można uniknąć kupując maszyny do czyszczenia na własność. Co ważne zakup maszyny czyszczącej jest rozliczany jako koszt uzyskania przychodu, a jej eksploatacja wiąże się z odpisami amortyzacyjnymi, które odzwierciedlają spadek wartości urządzenia na przestrzeni kolejnych lat jego użytkowania.  

Dodatkową korzyścią wynikającą z zakupu maszyn czyszczących na własność jest możliwość dokonania jednorazowego odpisu podatku VAT w pełnej kwocie, co w przypadku prężnie działających firm porządkowych wiąże się z dodatkową, odczuwalną w budżecie firmy oszczędnością.

Co decyduje o tym, że zakup maszyny do czyszczenia się opłaca?

Wspomnieliśmy już o tym, że leasing to dodatkowy koszt, który nie zawsze jest dla przedsiębiorstwa opłacalny. Decyduje o tym przede wszystkim fakt, iż zakup urządzenia na własność wiąże się z inwestowaniem znacznie mniejszych sum niż łączny koszt leasingu. W tym drugim przypadku złudzenie oszczędności jest generowane przez:

  • możliwość ograniczenia wpłaty własnej nawet do 1% wartości urządzenia,
  • rozłożenie płatności na miesięczne raty,
  • możliwość leasingowania danego urządzenia przez okres nawet 5 lat.

Dodatkowym mankamentem tej formy finansowania inwestycji w park maszynowy jest fakt, iż po zakończeniu okresu leasingu dotychczasowy przedmiot leasingu nie przechodzi automatycznie na własność użytkownika. Najpierw musi zostać z leasingu wykupiony, co niesie za sobą konieczność ponoszenia kolejnych kosztów. Możemy oczywiście zrezygnować z wykupu leasingowanej maszyny do czyszczenia, przy czym ta decyzja będzie się wiązała z koniecznością podpisania nowej umowy leasingowej na inne maszyny czyszczące lub zakupu urządzenia na własność.

Co ważne przez cały okres trwania leasingu przedmiot leasingu pozostaje własnością banku. To – w wielu przypadkach – wiąże się z koniecznością opłacania stosownych ubezpieczeń i generuje dodatkowe formalności na wypadek awarii. W praktyce serwis takich urządzeń może trwać znacznie dłużej niż naprawa urządzeń wykupionych na własność, narażając tym samym przedsiębiorstwo na straty lub dodatkowe koszty związane z koniecznością wynajęcia urządzenia zastępczego.

Zakup maszyn do czyszczenia – postaw na niezawodne rozwiązania marki Ghibli&Wirbel

Firmom porządkowym poszukującym niezawodnych, a zarazem prostych w obsłudze maszyn do sprzątania polecamy rozwiązania włoskiej marki Ghibli&Wirbel. Marka Ghibli&Wirbel to wiodący dostawca maszyn czyszczących o szerokim spektrum zastosowań. Niezawodne rozwiązania marki w konkurencyjnych cenach znajdziecie Państwo w ofercie sklepu Maszynyczyszczace.eu. Naszym Klientom oferujemy sprzedaż maszyn czyszczących o zróżnicowanych parametrach użytkowych. Zapewniamy również dostęp do profesjonalnej chemii czyszczącej dedykowanej do mycia maszynowego.

W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki