czwartek, 28 marca, 2024

Agregat Prądotwórczy Do Firmy – Jaki Wybrać?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneAgregat Prądotwórczy Do Firmy - Jaki Wybrać?

Agregat Prądotwórczy Do Firmy – Jaki Wybrać?

- Advertisement -

Obecnie właściwie każda firma korzysta na co dzień z bardzo różnych sprzętów napędzanych prądem elektrycznym. Wiele z nich jest niestety wrażliwa na nagłe skoki napięcia lub musi pracować właściwie nieustannie. Dlatego też przerwy w dopływie energii elektrycznej, zwłaszcza niespodziewane, to poważny problem, przed którym warto się zabezpieczyć. Oczywistym wyjściem będzie tutaj zakup własnego generatora. Jak jednak wybrać odpowiedni sprzęt tego typu? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Podstawowe parametry agregatów prądotwórczych

Dwoma najważniejszymi parametrami agregatu prądotwórczego są moc i napięcie.

Moc agregatu jest wyrażana w kW i podawana na tabliczce znamionowej każdego urządzenia. Jest w tym jednak pewien haczyk – podana wartość może dotyczyć pełnego obciążenia przy maksymalnym spalaniu lub dla spalania na poziomie 75%. Zawsze będzie podana jedna z nich, ale konkrety zależą od danego urządzenia. Warto więc to od razu sprawdzić, żeby mieć możliwość przeliczenia podanej mocy, a tym samym porównania ze sobą różnych agregatów. Jaka powinna być moc agregatu? Na pewno nie powinna jedynie „na styk” pokrywać sumarycznego zapotrzebowania na energię wszystkich sprzętów, które mają być podpięte do generatora – podane na tabliczkach znamionowych wartości dotyczą jedynie stałej pracy. Każde urządzenie elektryczne pobiera zdecydowanie więcej energii przy rozruchu (niektóre nawet czterokrotnie) – moc agregatu należy zatem dobrać do maksymalnej mocy odbiorników. Warto też zostawić trochę zapasu (przynajmniej 20%), aby agregat nie pracował ciągle z maksymalnym obciążeniem – nie ma jednak sensu dobierać przesadnie mocnych generatorów, gdyż zwyczajnie zapłacimy dużo za moc, której nie wykorzystamy. Samodzielne ustalenie maksymalnego zapotrzebowania na energię danego urządzenia może być nieprecyzyjne, dlatego warto skontaktować się w tej sprawie z jego producentem – szczególnie jeśli jest to delikatny sprzęt.

Napięcie będzie zależeć od liczby faz – będzie to 230 V w przypadku jednofazowych lub 400 V u trójfazowych. To pierwsze będzie odpowiednie do zasilania odbiorników jednofazowych, pracujących pod napięciem sieciowym, np. sprzętów AGD i RTV oraz małych elektronarzędzi. Agregaty trójfazowe mogą napędzać potężne maszyny wykorzystywane np. na budowach lub w zakładach produkcyjnych. Niektóre modele agregatów mogą zasilać jednocześnie urządzenia jedno- i trójfazowe – przy dobieraniu ich do mocy urządzeń trzeba obliczać osobne sumy poboru mocy dla każdego napięcia.

Masz wątpliwości, czy kupić agregat prądotwórczy do Twojej firmy? Potrzebujesz szybko znaleźć agregat na czas planowanej przerwy w dostawie prądu? A może potrzebny Ci agregat prądotwórczy na budowę na drugim końcu kraju i nie masz jak go przetransportować? Odwiedź https://dinamo.pl/wynajem-agregatow-pradotworczych/ – znajdziesz tam różne agregaty prądotwórcze na wynajem, a doświadczeni eksperci pomogą dobrać idealny model do Twoich potrzeb energetycznych.

Jak napędzane są agregaty prądotwórcze?

Prawie każdy generator prądu jest napędzany przez silnik spalinowy – na benzynę, diesla lub LPG. Istnieją też małe, akumulatorowe agregaty, jednak jest to typowo turystyczny sprzęt zupełnie nienadający się do firm.

Rodzaj napędu powinien być dobrany do intensywności eksploatacji. Silnik benzynowy sprawdza się najlepiej przy okazjonalnym użytkowaniu – nada się więc idealnie, jeśli szukamy wyłącznie awaryjnego źródła zasilania. Jeśli jednak agregat ma być przeznaczony do pracy ciągłej, np. stałego zasilania magazynów, serwerowni, ciężkiego sprzętu na placu budowy czy maszyn w zakładzie produkcyjnym, lepszą inwestycją będzie model z silnikiem diesla lub na gaz. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w razie potrzeby praktycznie każdy agregat prądotwórczy można przerobić na gaz, dokładnie tak jak w przypadku silnika samochodu. Trzeba też pamiętać, że różne silniki cechuje też różny poziom hałasu w trakcie pracy – w przypadku agregatów z silnikiem benzynowym będzie on zdecydowanie niższy niż przy dieslu.

 

 

Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając agregaty prądotwórcze?

Bardzo ważną kwestią, zwłaszcza jeśli chodzi o odbiorniki z delikatną elektroniką, jest inwerter – dzięki niemu generator może wytwarzać naprawdę czyste napięcie, które jest potrzebne do zasilenia urządzeń wymagających do prawidłowej pracy pełnej sinusoidy.

Bezpieczeństwo urządzeń zapewni także stabilizator napięcia (np. system AVR), który chroni podłączone odbiorniki przed skutkami skoków napięcia.

Istotny będzie także sposób rozruchu – generator może być uruchamiany ręcznie lub elektrycznie. Po to pierwsze rozwiązanie warto sięgać jedynie w przypadku sporadycznego uruchamiania sprzętu – częste ciągnięcie za linkę rozruchową jest mało ergonomiczne. Jeśli jednak agregat prądotwórczy ma być często włączany i wyłączany (co ma często miejsce na budowach) lub napędzać sprzęty, które trzeba stale zasilać (np. komputery), o wiele lepiej sprawdzi się rozruch elektryczny. Generator taki może być stale podpięty do sieci i w połączeniu z samoczynnym systemem załączania rezerwy (SZR) „odpali się” automatycznie w razie wykrycia braku dopływu prądu z sieci. Trzeba przy tym pamiętać, że takie podłączenie musi wykonać wykwalifikowany elektryk – nie ma mowy o zrobieniu tego we własnym zakresie.

Jeśli wytwarzany przez silnik hałas byłby poważnym problemem, można doposażyć agregat dodatkowo w specjalne tłumiki lub po prostu go obudować.

Warto też zwrócić uwagę na pojemność zbiornika paliwa, zwłaszcza gdy będziemy potrzebować sprzętu do intensywnej eksploatacji.

Jak użytkować generator?

Aby agregat mógł służyć bezawaryjnie jak najdłużej, podczas jego eksploatacji należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • odpowiednio dobrać moc i prawidłowo podłączyć odbiorniki,
  • zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi i stosować się do jej zapisów,
  • skrupulatnie sprawdzać ustawienia przed każdym uruchomieniem,
  • zadbać o regularne przeglądy techniczne,
  • kontrolować poziom oleju przy każdym uruchamianiu i uzupełniać go w razie potrzeby (do górnej krawędzi szyjki wlewu),
  • regularnie sprawdzać stan filtra powietrza, czyszcząc go w razie potrzeby, i wymieniać minimum raz do roku,
  • dbać o paliwo – utrzymywać je na odpowiednim poziomie przy uruchamianiu i nie zostawiać na dłużej w zbiorniku po zakończonej pracy (utleni się i pozostawi osad, który może zatkać gaźnik),
  • przy podejrzeniu zatkania gaźnika zawieźć agregat do autoryzowanego serwisu.

Jaki agregat prądotwórczy kupić? Podsumowanie

Prąd jest obecnie niezbędny do funkcjonowania praktycznie każdej firmy, niezależnie od branży, w której działa. Dlatego też warto wyposażyć się we własne generatory – dobry agregat nie tylko pozwoli zachować ciągłość pracy w razie awarii, ale też może stale zasilać sprzęty wykorzystujące delikatną elektronikę. Dzięki temu można uchronić je przed poważną awarią, którą mógłby spowodować nagły brak prądu. Wybierając agregat prądotwórczy do firmy, należy przyjrzeć się uważnie jego parametrom i upewnić się, że na pewno będzie odpowiedni. Warto sięgać przede wszystkim po wyroby renomowanych producentów – ich wyższa cena jest w pełni uzasadniona wysoką jakością i możliwościami takiego produktu.

- Advertisment -

Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna wybrała Prezydium

Podczas II Sesji Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna, która odbyła się w środę, radni dokonali wyboru Prezydium. W Sali Obrad Urzędu Miejskiego w środę, 27 marca...

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...