czwartek, 25 kwietnia, 2024

Dlaczego na ścianach pojawia się pleśń?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneDlaczego na ścianach pojawia się pleśń?

Dlaczego na ścianach pojawia się pleśń?

- Advertisement -

Warunkami koniecznymi do tego, aby na ścianach czy stropach pojawiła się pleśń, są:

  • Zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
  • Słaba wentylacja lub wręcz jej brak.

Niekiedy dodaje się do tej listy także brak światła słonecznego. Tym niemniej w ciemnych i czystych pomieszczeniach, które są suche oraz odpowiednio wentylowane, odgrzybianie ścian raczej nie będzie koniecznym działaniem.

Są to jednak dość ogólne ustalenia, dlatego warto przyjrzeć się konkretnym sytuacjom, które mogą prowadzić do pojawienia się pleśni na ścianach.

  • Zakrycie kratek wentylacyjnych, zamknięcie lub brak nawiewników w oknach oraz całkowite uszczelnienie drzwi i okien w zasadzie uniemożliwia jakąkolwiek wentylację w pomieszczeniu. Wystarczy w tym momencie, aby lokalnie, na ścianie lub stropie, pojawił się mostek termiczny. Z definicji temperatura w takim miejscu jest obniżona, co w konsekwencji prowadzi do skroplenia się pary wodnej. A stąd prosta droga do pojawienia się wykwitów pleśni.
  • Nadmierna wilgoć pochodząca od fundamentów, ścian fundamentowych czy niezaizolowanych podłóg znajdujących się na gruncie. Balkon czy taras, z którego woda nie spływa, także może stać się przyczyną pojawienia się nalotu na ścianie.
  • Zalanie – przez sąsiada, ale również przez wodę opadową, która nie trafiła do rynien czy systemów kanalizacyjnych, tylko swobodnie spływa po ścianie zewnętrznej. Jeżeli ściana jest słabej jakości lub niezabezpieczona przed działaniem wody, wówczas, w skrajnych przypadkach, woda może przesiąknąć do wnętrza budynku.
  • Uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej lub grzewczej.

Z tego względu odgrzybianie ścian będzie naprawdę skuteczne dopiero wtedy, gdy najpierw usuniemy przyczyny pojawienia się pleśni. Zdarza się, że fizyczne pozbycie się ciemnego nalotu jest tak naprawdę końcowym etapem tego rodzaju prac. Niekiedy powinno się przeprowadzić przed odgrzybianiem stosunkowo zaawansowane prace budowlano-remontowe.

Odgrzybianie ścian a skuwanie tynku

Jedną z takich prac może być skuwanie tynku. Jeżeli został on uszkodzony najpierw przez wilgoć, a następnie przez pleśń, jego usunięcie może być konieczne. Co więcej, tego rodzaju prace należy przeprowadzać mając na sobie odpowiedni ubiór ochronny. Zarodniki pleśni są toksyczne – dlatego między innymi należy się jej pozbyć z domu lub mieszkania. Gdy skuwamy spleśniały tynk lub nawet ścieramy pleśń, aby następnie zaaplikować odpowiednie środki chemiczne na powierzchnię roboczą, maska ochronna i rękawice są koniecznością. Bywa, że w miejscach o wyjątkowo wysokim stężeniu zarodników, używa się także odpowiedniego kombinezonu i ochrony na oczy.

Dlatego przeprowadzenie tego typu prac powinno się zlecić specjalistom od neutralizowania zagrożeń biologicznych, którzy nie tylko skutecznie usuną pleśń ze ścian, lecz także nie narażą naszych bliskich na żadne niebezpieczeństwo związane z obecnością mykotoksyn. Specjalistów takich znajdziecie w PSG Polska.

undefined

- Advertisment -

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...

III Konkurs Piosenki „Płyń Głosie po Rosie” – laureaci

W dniu 22.04.2024 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Jaworznie odbyła się kolejna, III edycja konkursu piosenki wiosennej Płyń...

Czytelnicy alarmują w sprawie wyrzucania odpadów na łąkach

Jedna z naszych czytelniczek informuje o wykrytych górach ziemi zmieszanej ze śmieciami, które zrzucono w terenach zielonych. W rejonie łąk prowadzących do osiedla Sfera zaobserwowano...