czwartek, 28 marca, 2024

Etherneum – najważniejsze informacje na temat kryptowaluty

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneEtherneum - najważniejsze informacje na temat kryptowaluty

Etherneum – najważniejsze informacje na temat kryptowaluty

- Advertisement -

 

Większości osobom Ethereum kojarzy się przede wszystkim z kryptowalutą. Oczywiście w stwierdzeniu tym jest sporo prawdy, gdyż… jest to kryptowaluta. Niemniej jej specyfika jest nieco inna, niż chociażby w przypadku bitcoina. Wynika to z faktu, że Ethereum jest czymś w rodzaju platformy deweloperskiej, za pośrednictwem której można zawierać inteligentne kontrakty i tworzyć zdecentralizowane aplikacje.

Co i kto stoi za powstaniem Ethereum?

Historia tej skądinąd niezwykłej waluty ma swój początek w 2013 roku. To właśnie wtedy niejaki Vitalik Buterin stworzył coś, co miało być alternatywą dla bitcoina. Narzędzie to – w przeciwieństwie do swego bardziej znanego odpowiednika – miało realizować inteligentne transakcje i tworzyć aplikacje o dużym stopniu decentralizacji. Dzięki wsparciu ze strony organizacji crowdfundingowych, powyższy projekt udało się zrealizować już w 2015 roku. Na samym początku wartość pojedynczej waluty wynosiła zaledwie 2.6 dolara i utrzymywała się na tym samym poziomie. Dopiero z biegiem czasu jego wartość przekroczyła poziom 11 tysięcy złotych za jedno ETH. Co sprawiło, że niczym nie wyróżniająca się kryptowaluta odniosła tak duży, rynkowy sukces?

Dlaczego ETH jest tak popularny?

Istnieje co najmniej kilka przyczyn powyższego stanu rzeczy. Niemniej to one miały największy wpływ na rosnącą wartość pojedynczego Ethereum.

1. Problemy z BTC – tak, wiele osób uważa bitcoiny za przereklamowane. Oczywiście nie można zaprzeczyć, że ich wartość jest bardzo duża, ale w kontekście wydłużającego się czasu oczekiwania na transakcje i rosnących prowizji, ETH staje się dla BTC naturalnym konkurentem.

2. Możliwości ETH – za popularnością alternatywnego dla BTC, wirtualnego środka płatności, stoi między innymi jego olbrzymi potencjał. Okazało się bowiem, że ETH „potrafi” o wiele więcej, niż jego starszy kuzyn. To właśnie dzięki ETH możliwościami środowiska blockchain zaczęły interesować się firmy będące gigantami rynku IT.

Ethereum – co to jest?

ETH to kryptowaluta, która tak naprawdę jest rozbudowaną platformą. Jedną z najważniejszych różnicą pomiędzy nią a BTC, jest sposób generowania hasła dla poszczególnych bloków. W przypadku ETH jest to odmiana algorytmu Dagger-Hashimoto, a w przypadku BTC – algorytm sha256. Na tym jednak wspomniane różnice się nie kończą. O ile Bitcoin jest jedynie walutą, o tyle Ethereum jest platformą, a nawet środowiskiem programistycznym.

Co więcej, wykopywanie poszczególnego ETH odbywa się zdecydowanie szybciej niż w przypadku BTC, co w gruncie rzeczy przedkłada się na szybsze realizowanie transakcji pomiędzy klientami. Najważniejszym czynnikiem jest jednak to, że w ETH pojedynczy blok ma zmienną wielkość. Co więcej – jest ona ustalona przez strony biorące udział w kopaniu waluty (górników), którzy za dodanie naszej transakcji do bloku, pobierają całkiem sporą prowizję. Aktualny kurs i dodatkowe informacje znajdziemy pod adresem: https://jakikurs.pl/kryptowaluty/cena-ethereum/

Inteligentne kontrakty sercem ETH

Najważniejszą cechą środowiska ETH jest technologia kontraktów inteligentnych. Mówiąc prościej – kontrakty te są pewną formą aplikacji. Dodając do niej określone zmienne, można uzyskać zupełnie inny kod aplikacji.

Mamy tu zresztą do czynienia z dwoma podstawowymi rodzajami zapytań (kontraktów). Pierwszym z nich jest tzw. call, który polega na wysłaniu zapytania dotyczącego wartości pojedynczego, określonego bloku. Co ważne – jest to wyłącznie zapytanie, a to oznacza, że użytkownik nie ponosi za nie żadnych, dodatkowych opłat. Drugim rodzajem zapytania jest zmiana, czyli tak naprawdę modyfikacja danych sieciowych, które są zapisane w bloku. Jak łatwo się domyśleć, modyfikacja ta jest po prostu transakcją, gdyż to od niej zależy ustalenie wartości bloku ETH. Osoba zlecająca tę transakcję musi ponieść za nią stosowną opłatę, która w środowisku nosi nazwę „fee”.

Ograniczenie czy bezpieczeństwo?

Na tym jednak nie koniec! Każda z powyższych transakcji (mówimy o smart kontraktach) ma swoją, ściśle określoną cenę. Wartość tej ceny wyraża pojęcie zwane gazem. Oznacza to, że wielkość każdego bloku (wyrażana pojęciem „gas”) jest określana przez górników. Tym samym to oni decydują, ile transakcji mieści się w pojedynczym bloku ETH. Jeśli wydaje się to komuś krzywdzące, to warto wziąć pod uwagę, że tylko taka metoda pozwala ochronić górników przed niekończącymi się atakami.

Podsumowując, kurs Ethereum nie jest tak wysoki jak kurs BTC i każdy o tym wie. Niemniej za tą nazwą kryje się coś więcej, niż tylko kryptowaluta. Warto o tym wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o zakupie pakietu tej niezwykłej kryptowaluty.

undefined

- Advertisment -

Blok 910 w pełni sprawny po odbiorze z PSE

Blok 910 MW w Jaworznie zrealizował wszystkie testy odbiorowe wymagane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. Spełnienie testów PSE pozwala prowadzić bez ograniczeń komercyjną eksploatację jednostki. Przeprowadzone testy wynikały z udzielonej koncesji, umowy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz wymagań określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji...

Spotkanie na temat możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój przedsiębiorstw

W imieniu Jaworznickiej Izby Gospodarczej zapraszamy na spotkanie na temat możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój przedsiębiorstw. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szymkiewicz-Brodziak, kierownik wydziału informacji i...

Pozytywne zmiany na Osiedlu Podłęże

Radny Rady Miejskiej w Jaworznie Maciej Bochenek mówi o pozytywnych zmianach, które w ostatnim czasie zaszły na Osiedlu Podłęże. Dotyczą one ulicy Wilczej oraz...