Pandemia koronawirusa doprowadziła do odkrycia jeszcze jednego, nieznanego wcześniej niestandardowego zastosowania folii bąbelkowej.

Pandemia koronawirusa doprowadziła do odkrycia jeszcze jednego, nieznanego wcześniej niestandardowego zastosowania folii bąbelkowej. Nowe zastosowanie dla folii bąbelkowej wynaleźli zupełnie przez przypadek członkowie jednej z ekip medycznych prowadzących testy na COVID w jednym z krajów afrykańskich. Gdy zabrakło probówek, medycy zastosowali arkusz folii bąbelkowej, w którą zapakowana była adresowana do nich przesyłka z lekami i probówkami.

Folia bąbelkowa zamiast probówek

W wyniku tego wymuszonego okolicznościami i w gruncie rzeczy przypadkowego eksperymentu okazało się, że folia bąbelkowa może z powodzeniem służyć jako arkusz małych probówek w regionach o ograniczonej dostępności do materiałów medycznych.

Od dawna wiadomo, że pękające pęcherzyki folii bąbelkowej kojąco wpływają na stres, ale medycy pracujący w Afryce zaproponowali bardziej produktywny sposób ponownego wykorzystania popularnego materiału opakowaniowego w medycynie — jako arkusza małych pojemników przypominających probówki do próbek medycznych i środowiskowych. Ich raport pokazuje, że pęcherzyki folii bąbelkowej mogą służyć nie tylko do przechowywania pobranych próbek, ale nawet ich analiza może odbywać się bezpośrednio w pęcherzykach folii.

Chociaż folia bąbelkowa wypełniona próbkami biologicznymi, takimi jak krew, mocz, wymaz genetyczny lub chemikalia musi być traktowana ostrożnie, to mimo wszystko folia bąbelkowa oferuje wiele korzyści w trudnych warunkach pracy na obszarach o ograniczonym zasobach. Materiał jest dostępny prawie wszędzie na świecie, jest niedrogi, nie ma ostrych krawędzi, nie tłucze się jak szklane pojemniki, jest łatwo usuwalny i elastyczny. Wnętrza pęcherzyków są również całkowicie sterylne, więc nie ma potrzeby stosowania kosztownych autoklawów, które muszą być podłączone do źródła zasilania. To ogromny plus dla prawie 2 miliardów ludzi na całym świecie, którzy nie mają regularnego dostępu do energii elektrycznej.

Rozwijając przypadkowe odkrycie pracujących w Afryce medyków, zespół amerykańskich naukowców pracujących pod kierunkiem George’a Whitesidesa wykazał, że pomysł działa. Zespół wstrzyknął pobrane wcześniej płyny ustrojowe do wypełnionych powietrzem pęcherzyków folii bąbelkowej za pomocą strzykawek i uszczelnił otwory utwardzaczem do paznokci. Z powodzeniem przeprowadzili badania na obecność koronawirusa, na anemię i cukrzycę na płynach. W pęcherzykach folii bąbelkowej można również hodować drobnoustroje, takie jak E. coli , co jest ważne dla wykrywania zanieczyszczeń w próbkach wody. Pęcherzyki folii bąbelkowej mogą być zatem wykorzystywane do przechowywania próbek i przeprowadzania analitycznych testów, co może być szczególnie korzystna w biednych regionach świata o ograniczonym dostępie do materiałów medycznych i energii elektrycznej.

 

Jaka folia bąbelkowa do badania próbek?

Jak wykazały badania najlepsza do przechowywania próbek medycznych jest klasyczna “pękająca”, elastyczna folia bąbelkowa. Taka choćby jak folia bąbelkowa GOLDFILM z oferty firmy Goldfoam. Taka folia bąbelkowa zapewnia pełną ochronę delikatnych artykułów na czas transportu. Jest odporna na rozdarcia, a dzięki swym właściwościom nie tylko chroni pakowane produkty przed otarciem, zgnieceniem, stłuczeniem czy wilgocią, ale jest również doskonałym materiałem amortyzującym i wypełniającym wolne przestrzenie w opakowaniach zbiorczych. Można używać także folii bąbelkowej wzmocnionej pianką polietylenową i dodatkowo filmem folii płaskiej, co znacznie poprawia wytrzymałość mechaniczną otrzymanego materiału opakowaniowego. Jest on wówczas dużo bardziej odporny na przebicie oraz rozdarcie.

Niektórzy producenci folii bąbelkowej zgłosili gotowość wprowadzenia do produkcji specjalnej “medycznej” folii bąbelkowej do przechowywania próbek, zapewniając, że cena nie będzie wyższa niż cena standardowej folii bąbelkowej. Z kolei firmy recyclingowe zapowiedziały chęć przekazania do celów medycznych zużytej folii bąbelkowej.

agencja

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

4 godziny ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

6 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

8 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

9 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

10 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

21 godzin ago