czwartek, 25 kwietnia, 2024

Funkcjonalne rolety i żaluzje, czyli rodzaje osłon okiennych do zadań specjalnych

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneFunkcjonalne rolety i żaluzje, czyli rodzaje osłon okiennych do zadań specjalnych

Funkcjonalne rolety i żaluzje, czyli rodzaje osłon okiennych do zadań specjalnych

- Advertisement -

Współczesne rolety i żaluzje są przykładem rozwiązania, które łączy w sobie wiele funkcjonalności, a po nowoczesne osłony okienne – sięga się już nie tylko, aby chronić wnętrze przed intensywnym słońcem. Sukcesywny rozwój technologii materiałowej – sprawia, że żaluzje/rolety odnajdują się w zupełnie nowych rolach, nie przestając przy tym zachwycać efektownością i innowacyjnością. Dekoracyjna przesłona na przeszklenie to również niezastąpiony element dla uzyskania oryginalnej oraz ponadczasowej stylizacji każdego pomieszczenia. Żaluzje i rolety pozwalają chronić naszą prywatność oraz zapewniają wyjątkowy klimat i przytulność. Zabezpieczają nie tylko przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz, ale zabezpieczają także wnętrze przed amatorami cudzej własności. Pomagają w uzyskaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniu, posiadają właściwości izolacyjne i w dużej mierze separują od ulicznego zgiełku. Przesłony systemowe doskonale odnajdują się w też w funkcjonalnej aranżacji przestrzeni biurowej albo ogrodu zimowego. Skutecznie zabezpieczają przed przenikaniem z zewnątrz zarówno naturalnego, jak i sztucznego światła, dzięki czemu gwarantują zdrowy oraz spokojny sen. Nie wszystkie jednak rolety/żaluzje w równym stopniu odnajdują się w skutecznym wypełnianiu wymienionych funkcji. O tym – jak nowoczesne żaluzje i rolety wpływają na nasz komfort oraz do czego jeszcze możesz wykorzystać wielozadaniowe osłony okienne – dowiesz się po lekturze niniejszego artykułu.

Żaluzje i rolety – podstawowa funkcja osłon, czyli ochrona przeciwsłoneczna

Głównym powodem, dla którego większość osób montuje rolety i żaluzje – jest chęć ochrony pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem. Stopień przenikania promieni słonecznych do wnętrza zależy od kilku czynników, w tym m. in. od materiału użytego do produkcji osłony, rodzaju rolety/żaluzji oraz sposobu jej zamontowania. Dla uzyskania pełnego zaciemnienia najczęściej wybierane są rolety tekstylne z tkaniną typu blackout. Na przeciwnym biegunie znajdują się z kolei osłony wykonane z tkanin przeziernych.

Wszystkie przesłony mają jednak możliwość płynnej regulacji stopnia zaciemnienia. Najmniej funkcjonalne pod tym względem są tradycyjne rolety tkaninowe, w tym rolety w kasecie, dzięki którym można zasłonić okno na wybranym odcinku od samej góry. Więcej możliwości dają natomiast rolety typu dzień-noc (nachodzące na siebie naprzemiennie pasy nieprzezierne i transparentne) oraz tzw. plisy. Roleta plisowana umożliwia zasłonięcie dowolnego fragmentu przeszklenia, np. który jest wystawiony na ekspozycję najbardziej intensywne oddziaływanie promieni słonecznych.

Żaluzje drewniane, aluminiowe, bambusowe czy z lamelami z tworzywa sztucznego są z kolei bardzo wygodne z obsłudze. Sterowanie polega na układaniu listków w pożądanym położeniu – w zakresie niemal 180 stopni. Tego rodzaju przesłony dają równomierne rozproszenie przedostającego się do wnętrza światła naturalnego, jednak specyfika ich konstrukcji sprawia, że nigdy nie zapewnią 100 proc. zaciemnienia. Z chwilą montażu żaluzji w taki sposób, że zakrywają one całą wnękę, zyskuje się większą skuteczność w ograniczeniu dopływu światła słonecznego do pomieszczenia.

Rolety/żaluzje mogą również okazać się przydatne w porze wieczornej – np. ograniczając napływ do pomieszczenia sztucznego światła emitowanego przez latarnie.

Osłony okienne a gwarancja prywatności

Praktycznie wszystkie rolety i żaluzje mogą zapewnić też pożądany stopień prywatności, jednak w niektórych wypadkach musi odbywać się to przy jednoczesnym mniejszym bądź większym ograniczeniu napływu światła z zewnątrz. W przypadku okien usytuowanych na najniższych kondygnacjach budynku, idealnym rozwiązaniem zabezpieczającym przed wzrokiem postronnych osób są plisy. Rozwinięcie rolety plisowanej wyłącznie od dołu okna – w zupełności zapewnia prywatność, ale umożliwia równocześnie oświetlenie wnętrza naturalnym światłem, które przedostaje się przez górny fragment szyby.

Pośredni efekt można uzyskać przy żaluzjach, w których listki można ustawić pod kątem uniemożliwiającym zaglądanie z zewnątrz do środka pomieszczenia. Najtrudniej zapewnić prywatność z mieszkaniach parterowych, usytuowanych dodatkowo naprzeciw innych budynków (np. osiedla). Wówczas uzyskanie pełnej prywatności wiąże się niestety z koniecznością znacznego ograniczenia dopływu światła słonecznego. Dobrze z zadania ochrony prywatności wywiązuje się roleta dzień-noc, której struktura przepuszcza światło, zapewniając domownikom odpowiedni stopień intymności.

Żaluzje/rolety jako element dekoracji i udanej aranżacji wnętrza

Niezaprzeczalnym walorem większości żaluzji i rolet jest ich funkcja dekoracyjna. Właściwie dobrana osłona, może śmiało konkurować z tradycyjną ozdobą okienną, jaką dotychczas były firany i zasłony. Przewagą rolet i żaluzji nad firankami oraz zasłonkami jest to, iż są one znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości. 

Mnogość materiałów, z jakich wykonywane są dzisiaj nowoczesne rolety i żaluzje, a także pełna paleta kolorystyczna – sprawiają, że w prosty sposób można dopasować osłony do istniejącego lub pożądanego wystroju. Żaluzje i rolety pasują także do większości stylów, w jakich urządzone jest wnętrze – od współczesnego (tradycyjne rolety tekstylne), poprzez prowansalski (np. rolety rzymskie), aż po aranżacje egzotyczne (np. żaluzje bambusowe). We wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, dobrze komponują się natomiast żaluzje drewniane.

Rolety i żaluzje wnoszą też dodatkowy walor, jakim jest łatwość stworzenia z ich udziałem klimatycznej, ciepłej oraz przytulnej przestrzeni. 

Funkcja izolacyjna rolet/żaluzji, czyli ciepło i hałas pod kontrolą

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rolety i żaluzje zapewniają dodatkową barierę w zakresie izolacji termicznej oraz akustycznej. Rolety/żaluzje uszczelniają przestrzeń okienną, szczególnie jeśli zamontowane są na całej powierzchni wnęki i w zimie mogą ograniczać wychładzanie się pomieszczenia. W lecie chronią wnętrze przed penetracją promieni słonecznych, a tym samym nagrzewaniem się pomieszczenia. Niektóre materiały, jak np. aluminium lub specjalne tkaniny, posiadają ponadto zdolność odbijania promieni.

Rozwinięta roleta stanowi również dodatkową barierę akustyczną, dzięki której w mniejszym stopniu do wnętrza przenikają odgłosy z zewnątrz (np. hałas z placu zabaw, uliczny zgiełk, „odgłosy natury” itp.). 

Inne funkcje/zalety rolet, żaluzji i przesłon systemowych

Mimo, iż na rynku dostępne są specjalistyczne zewnętrzne rolety/żaluzje antywłamaniowe, to można powiedzieć, że tradycyjne modele także przyczyniają się do poprawy ochrony przed amatorami cudzej własności. Nie chodzi oczywiście o fizyczną ochronę, bo zwykłe rolety/żaluzje nie są skuteczną barierą dla złodziei, ale bardziej o efekt w myśl zasady: „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”.

W niektórych przypadkach, przy montażu osłony powyżej wnęki, można ona pełnić też funkcję moskitiery, jednak trzeba pamiętać, że nie jest ona idealną barierą dla owadów. Rolety czy żaluzje można także zamontować w ogrodzie zimowym, zapewniając przy okazji cień roślinności w czasie intensywnego nasłonecznienia. 

Szczelne żaluzje/rolety zabezpieczające przed światłem zewnętrznym i minimalizujące dźwięki dochodzące z otoczenia, przyczyniają się również do poprawy jakości snu, przez co wspierają regenerację organizmu po ciężkim dniu.

Specjalistyczne przeciwsłoneczne systemy roletowe oraz inne rozwiązania na bazie żaluzji, pozwalają również na zabezpieczenie wielkoformatowych przeszkleń, jakich nie brakuje we współczesnej architekturze. Nowoczesne rozwiązania dla firm, umożliwiają także tworzenie z udziałem różnego rodzaju przesłon – niezależnych stref użytkowych/roboczych, pozwalając na efektywne zagospodarowanie nawet niewielkiej przestrzeni.

Przykładem firmy, która od 18 lat zajmuje się sprzedażą osłon przeciwsłonecznych oraz stosuje najlepsze praktyki w obszarze zaspokajania potrzeb klientów indywidualnych i instytucjonalnych – jest Roltis z Krakowa https://www.roltis.pl/. Firma ta oferuje zarówno standardowe rozwiązania w zakresie ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, m. in. domowe żaluzje czy rolety, jak też specjalistyczne i innowacyjne systemy przemysłowe i wielopowierzchniowe. Oprócz tego, firma Roltis ma w swoim asortymencie niezawodną automatykę do roletmoskitierysunshield’y czy też plisy i rolety dzień-noc. Krakowski Roltis świadczy kompleksowe usługi w branży przesłon okiennych – od fachowego doradztwa i sprzedaż – po montaż każdego rodzaju osłon przeciwsłonecznych.

- Advertisment -

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – jaworznickie szkoły opublikowały regulaminy naboru

Jaworznickie szkoły ponadpodstawowe udostępniły na swoich stronach internetowych regulaminy rekrutacji na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w maju. Proces rekrutacyjny rozpocznie się 13...

Uśmiechnięty Sebastian Kuś oddelegowany na badania psychiatryczne

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie odbyła się 24 kwietnia 2024 roku kolejna rozprawa Sebastiana Kusia, która wedle wcześniejszych zapowiedzi sądu miała zakończyć jego 5-letni...

Majówka 2024 w GEOsferze

Z okazji zbliżającej się majówki Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie przygotował liczne atrakcje na dni od 1 do 3 maja. Wydarzenia zaplanowane prze GEOsferę...