Jak szybko schudnąć? Dobre wskazówki

Nadwaga to choroba cywilizacyjna, która coraz częściej dotyka ludzi młodych. Z drugiej strony panuje kult szczupłej sylwetki. Osoby otyłe są postrzegane jako leniwe i niechlujne, wyśmiewane i szykanowane.
Każda osoba, której życie toczy się wokół walki o szczupłą sylwetkę, zadaje sobie pytanie jak szybko schudnąć.

Jak szybko schudnąć – kilka podstawowych zasad

Efektywne odchudzanie, bez efektu jo-jo to prawdziwe wyzwanie. Wymaga nieco więcej wysiłku, ale rezultaty zaskakują. Zasady, których należy się trzymać, może na początku wydadzą się trudne w realizacji, ale przyzwyczajenie sprawia, że stają się codziennością. Zrzucenie wagi to dopiero połowa sukcesu. Potem trzeba przyzwyczaić swój organizm do nowej wagi, utrzymując ją już na zawsze, kontrolując ją co jakiś czas.
Pierwszą zasadą, która wspomaga odchudzanie, jest zasada planowania na dłuższy czas. Szybkie odchudzanie i większość diet, zwłaszcza tych drakońskich, polega głównie na utracie wody. Są to diety dużego ryzyka, po nich prawie zawsze następuje powrót do dawnej wagi, najczęściej z nawiązką. Mają one sens tylko wtedy, kiedy szybkie odchudzanie to nasz na kilka dni przed imprezą. Efekt jojo sprawia, że tyje się coraz bardziej, a okresy niejedzenia rozregulują przemianę materii. Lepiej zatem nastawić się na całkowitą zmianę żywienia i cały okres odchudzania zaplanować na dłużej.

Drugą zasadą , która ułatwia odchudzanie, to zasada małych a częstych porcji.

Spożycie tylko dwóch dużych posiłków w ciągu całego dnia może prowadzić do przytycia, a rozłożenie ich na pięć posiłków sprzyja utracie wagi. Polega to na tym, że organizm, który przyzwyczajony jest do okresów głodu, robi zapasy na „czarną godzinę” w postaci tłuszczu. Tylko dwa posiłki dziennie to dla mózgu sygnał, ze zapasy się kończą i trzeba przygotować się na głód. Dostarczając pięć posiłków przekazuje się informację do mózgu, że jedzenia nie zabraknie i całą energię można spokojnie zużywać na bieżące potrzeby, a nawet redukować zgromadzone wcześniej zapasy.

Trzecia zasada mówi, że posiłki muszą być przemyślane, jeśli chce się skutecznie schudnąć. Zaplanowanie posiłków, które będą jedzone w pracy, a także ich wcześniejsze przygotowanie przyzwyczaja do spożywania posiłków o stałych porach, a także do zrobienia wcześniej listy zakupów. Zapobiega to jedzeniu przypadkowych fast foodów i wspomaga kontrolę spożycia kalorii.
Czwarta zasada to skupienie się całkowicie na jedzeniu. Trzeba zrezygnować z jedzenia przed telewizorem, ponieważ zbytnie zainteresowanie programem kończy się dokładką bądź deserem z chipsów, lub słodyczy. Posiłki powinno się jeść na małych talerzach, ponieważ wtedy porcja wydaje się większa, komponować je tak, aby były smaczne i dokładnie gryźć.
Kolejna zasada, której należy przestrzegać w trakcie odchudzania, to picie około 2 litrów niesłodzonych płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Jest to ważne dlatego, że tłuszcz rozkładany jest przy udziale wody i bez niej nie ma odchudzania.

W czasie odchudzania nie można zapomnieć o wysiłku fizycznym, ponieważ spalanie tłuszczu jest najszybsze przy niezbyt intensywnym wysiłku. Zaleca się wolny marsz, około 10 tysięcy kroków dziennie. jest to stosunkowo niewiele, ale systematycznie powtarzane daje naprawdę widoczne efekty.
Każdy kto się odchudza powinien więcej stać a mniej siedzieć. Jest to odrobina ruchu , którzy większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej. Dla pobudzenia materii wystarczy nie siadać w tramwaju, czy autobusie, rozmawiać na stojąco, bądź spokojnie czekać na przystanku.
Zasada następna mówi, że od czasu do czasu można pozwolić sobie na drobne grzeszki. Ponieważ odchudzanie to proces długotrwały, nie zawsze da się radę przestrzegać wszystkich zasad. Wielkie uroczystości rodzinne, ważne wyjścia, czy po prostu spotkania z przyjaciółmi to okazja na odrobinę szaleństwa jedzeniowego. Jeden tuczący posiłek w tygodniu, taki jak obiad u babci, kolacja służbowa czy romantyczna, nie zrujnuje wysiłku.
wprawi nas w dobry nastrój.

Suplementy wspomagające odchudzanie

Coraz większą popularnością cieszą się tabletki na odchudzanie. Wspomagają proces odchudzania, ale nigdy nie zastąpią diety czy aktywności fizycznej. Można je podzielić na supresanty apetytu i te, które spalają tłuszcz.
Działanie supresantu apetytu polega na zahamowaniu uczucia głodu, np. poprzez oddziaływanie na ośrodek apetytu w mózgu lub poprzez pęcznienie na skutek wchłaniania wody. Zawierają w swoim składzie najczęściej kofeinę, ananasa, ocet jabłkowy, guaranę i gorzką pomarańczę. Suplementy te polecane są szczególnie tym osobom, które dopiero rozpoczynają kurację odchudzającą. Tabletki pęczniejąc w żołądku zmniejszają uczucie głodu, które najbardziej dokucza w pierwszych dniach diety odchudzającej.

Spalacze tłuszczu działają w ten sposób, że poprzez zwiększenie termogenezy, ułatwienie transportu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie ulegają przemianie w energię przyśpieszają redukcję tkanki tłuszczowej. Przeznaczone są tym wszystkim, którzy chcą schudnąć dzięki uprawianiu aktywności fizycznej. Stosowanie samych spalaczy tłuszczu bez dodatkowej aktywności nie przyniesie oczekiwanych efektów. Skład tabletek przyspieszających spalanie tłuszczu został wzbogacony o kwas linolowy, kofeinę oraz l-karnitynę.
Tabletki odchudzające to suplementy, których celem jest wsparcie procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Składniki aktywne w nich zawarte pomagają uporać się ze zbędnymi kilogramami poprzez zmniejszenie uczucia głodu, zahamowanie łaknienia, albo poprzez przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej.
Są to przeważnie ziołowe preparaty, które mają w swoim składzie chrom, chitosan, kofeinę, zieloną herbatę, błonnik pokarmowy. Niektóre zawierają fasolaminę, czyli składnik, który obniża kaloryczność spożywanych pokarmów, bo utrudnia przyswajanie skrobi. Blokowany jest enzym, odpowiedzialny za rozkład skrobi.
Preparaty odchudzające maja również sprzężony kwas linolowy, czyli CLA. Jest to kwas, który występuje w tłuszczu mlecznym i redukuje tkankę tłuszczową. Wpływa również na zwiększenie masy mięśniowej, usprawnia metabolizm. Blokuje także działanie enzymu, umożliwiającego przenikanie tłuszczu do komórek.

Jak sprawdzić czy ma się nadwagę?

Wskaźnik BMI należy to najprostszy sposób na obliczenie wskaźników stanu odżywienia. Zestawia się w nim wagę do wzrostu. Obliczając swój wskaźnik trzeba znać swoją aktualną masę ciała w kilogramach oraz wzrost w metrach. Mierzyć się najlepiej tuż po przebudzeniu na czczo i zawsze powinno się wykonywać w przybliżonej porze dnia.
Zaletą tej metody jest łatwość pomiaru. Pozwala bardzo szybko ustalić, czy masa naszego ciała jest prawidłowa, a obliczenia można wykonać samodzielnie w domu. W przypadku znacznych odchyleń od normy należy skonsultować się z lekarzem lub z dietetykiem. Jest to łatwe obliczenie, które nie wymaga używania jakiegoś specjalistycznego sprzętu.
Obliczanie tego wskaźnika opiera się na wzięciu pod uwagę trzech podstawowych informacji, bez konieczności badań lekarskich. Uwzględnia się w nich wagę, wzrost i płeć.Wynik uzyskuje się dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w centymetrach. Pod uwagę bierze się również czy jest to kobiet czy mężczyzna. Jest to ważne ponieważ prawidłowa zawartość tłuszczu u kobiet jest wyższa niż u mężczyzn. Jednocześnie kobiety mają mniejszą ilość mięśni mężczyźni. Obie płcie, które mają zbliżony wzrost, będą miały podobny wskaźnik masy ciała, natomiast poziom tkanki tłuszczowej u kobiety będzie wyższy niż u mężczyzny. Ryzyko chorób zwiększa zawartość tkanki tłuszczowej oraz jej rozmieszczenie. Bardzo niebezpieczne jest otłuszczenie narządów wewnętrznych.

Wskaźnik przedstawia wyniki dla osób dorosłych, podstawową i rozszerzoną. Ta pierwsza wyróżnia cztery różne oceny wagi, natomiast rozszerzona wyróżnia również trzy stopnie niedowagi i trzy stopnie otyłości.
Poziom nadwagi lub niedowagi można również obliczyć za pomocą, innego, zmodyfikowanego wskaźnika masy ciała, czyli BMI Prime. Dzieli się wskaźnik masy danej osoby przez wartość jego, będącą górną granicą normy, czyli 25. W przypadku, jeśli otrzymana liczba mieści się w przedziale 0,74 do 1, znaczy to, że waga mieści się w normie. Jeśli wartość jest poniżej 0,74 wskazuje na niedowagę,jeśli jest powyżej 1 na nadwagę. Dzięki wskaźnikowi temu lekarz w sposób obrazowy widzi problem nadwagi u pacjenta i szybko może wyliczyć ile kilogramów powinien schudnąć, aby jego waga wróciła do normy.
Wskaźnik ten nie uwzględnia niestety zachodzącego w organizmie procesu starzenia. Dlatego wyniki jego u osób starszych są często mylnie interpretowane jako lepsze niż w rzeczywistości.

undefined

agencja

View Comments

  • Chyba czas i pora wziąć się za siebie, bo stanowczo za dużo przybrałem na wadze. Mam w planach biegać, pić duże ilości cisowianki i zamówić catering dietetyczny. Kucharzem najlepszym nie jestem, więc gotowe posiłki mi się przydadzą.

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

12 godzin ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

15 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

16 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

18 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

18 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

1 dzień ago