77- letnia mieszkanka Jaworzna została oszukana metodą „na wyciek danych z banku”. Kobieta wypłaciła ze swojego konta bankowego i przekazała oszustom ponad 40 tys. zł.

REKLAMA

Stosując metodę „na wyciek danych z banku” oszuści dzwonią do ofiar, podając się za policjantów i informując o prowadzonym rzekomo śledztwie związanym z wyciekiem danych osobowych z banku. Informują ofiarę, że jej dane zostały wykradzione, a jej pieniądze nie są bezpieczne – należy je natychmiast wypłacić, przekazując dodatkowo „policjantom”, co miałoby pomóc w walce z przestępcami.

W ten sposób oszukano 77-letnią mieszkankę Jaworzna. Kobieta uwierzyła oszustom, podającym się za mundurowych walczących z nieuczciwymi bankowcami, wypłaciła z banku ponad 40 tys. zł i przekazała je sprawcom. Obecnie jaworzniccy policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności zdarzenia.

Jak informuje jaworznicka komenda, 13 maja policjanci otrzymali jeszcze kilka zgłoszeń o podobnych próbach podejmowanych przez przestępców. Na szczęście nikt więcej nie dał się oszukać.

– Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje – radzą jaworzniccy policjanci.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki