REKLAMA

Kredyt hipoteczny jest często jedynym sposobem, pozwalającym zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu. Zakup mieszkania za gotówkę jest bowiem często poza naszym zasięgiem. Aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, warto skorzystać z kalkulatorów kredytów hipotecznych, które pozwolą wyliczyć całkowity koszt kredytu.

 

  1. Kalkulator kredytowy – jak z niego korzystać?
  2. Ranking kredytów hipotecznych 

 

Jeśli nie posiadasz wystarczającej ilości gotówki na zakup własnego mieszkania, w takiej sytuacji pomocny będzie kredyt hipoteczny. Aby dokonać najlepszego wyboru, trzeba określić swoje potrzeby i możliwości finansowe, a następnie zapoznać się z ofertą różnych banków i skorzystać z kalkulatora kredytowego, który pozwoli określić rzeczywisty koszt zadłużenia.

 

Kalkulator kredytowy – jak z niego korzystać?

 

Kalkualtor kredytowy to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz poznać rzeczywisty koszt zadłużenia. Dzięki niemu dowiesz się, ile wyniesie rata kredytu. Wystarczy wpisać podstawowe parametry, aby dowiedzieć się jaka będzie rata i co wpłynie na jej wysokość. Koszt jest wyliczany na podstawie oprocentowania kredytu. Zwykle kalkulator kredytowy zakłada, że rata kredytu będzie stała, czyli przez cały czas będziesz spłacać równe raty. Inną opcją są raty malejące, gdzie odsetki naliczane są pozostałej do spłacenia sumy. Sprawia to, że z czasem raty stają się coraz niższe, ponieważ odsetki są naliczane od coraz mniejszej części kapitału. Jednak do przyznania kredytu z malejącymi ratami trzeba mieć bardzo dobrą zdolność kredytową, bo inaczej banki niechętnie przyznają kredyty z takimi ratami. Dlatego najczęściej spotykane są raty stałe.

 

Jak skorzystać z kalkulatora rat kredytu hipotecznego? Należy określić kwotę kredytu, czas kredytowania oraz oprocentowanie nominalne. Kalkulator obliczy ilość oraz wysokość rat do zapłaty. Można też sprawdzić, jaki będzie sugerowany harmonogram spłat i poznać łączny koszt zobowiązania. Kalkulator kredytowy pomoże też ocenić, jakie są szanse, że w ogóle otrzymasz kredyt hipoteczny. Dlatego przed staraniem się o kredyt hipoteczny musisz się zastanowić, czy twoja sytuacja jest wystarczająco dobra. Bardzo istotne są bowiem stałe, odpowiednio wysokie zarobki oraz wkład własny.

 

Ranking kredytów hipotecznych

 

Aby porównać dostępne oferty kredytów hipotecznych, warto wiedzieć, o jaką kwotę chcesz się starać oraz określić, jaki będzie Twój wkład własny. W ten sposób znajdziesz najlepiej dopasowaną ofertę. Większość banków wymaga wkładu własnego minimum 20 proc. wartości mieszkania i choć nie jest to mała kwota, pamiętaj, że  im wyższy jest wkład własny tym mniejszej pożyczki będziesz potrzebować, a tym samym zmniejszy się jej całkowity koszt. Wkład własny jest też dobrym zabezpieczeniem, jeśli Twoja zdolność kredytowa nie jest zbyt wysoka. Dzięki temu jest większa szansa, że dostaniesz kredyt, ponieważ w przypadku niskiej zdolności kredytowej i małym wkładzie własnym bank może nie przyznać kredytu. 

 

Jeśli chcesz porównać kredyty hipoteczne, zwróć uwagę przede wszystkim na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Im niższe RRSO, tym kredyt jest tańszy. Ranking kredytów hipotecznych pozwoli Ci sprawdzić, jakie są najtańsze oferty na rynku. Wybór odpowiedniej oferty kredytowej jest bardzo ważny, ponieważ kredyt hipoteczny wiąże się z wieloletnim okresem spłaty. Rozsądny wybór kredytu hipotecznego, który nie wygeneruje zbyt wysokich kosztów jest bardzo istotny i pozwala dużo zaoszczędzić. Porównywarka kredytów hipotecznych bardzo to ułatwia i możesz w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

undefined

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki